Home Lifestyle Czy grozi nam samotność w małżeństwie?

Czy grozi nam samotność w małżeństwie?

13 min czytania
0
1
4,834
samotność w małżeństwie

Droga do pracy, klik, Facebook pyta co słychać. Potwierdzasz udział w kilku wydarzeniach. Właściwie nie masz zamiaru się wybrać, ale wolisz być na bieżąco. Komentujesz post znajomego dotyczący ostatnich premier kinowych. Odpisujesz na kilka prywatnych wiadomości. Jeszcze szybko przeskrolujesz Instagrama. W relacji widzisz przyjaciółki z dawnych lat, chyba odnowiły znajomość. Patrząc na aktywność w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że lista znajomych nie ma końca, a terminarz pęka w szwach wypełniony po brzegi wspólną kawą czy wieczornym kinem. Prawda najczęściej jest jednak taka, że wylogowując się z wirtualnego świata jesteśmy offline również w realnym życiu. Z jednej strony technologia zapewnia nam szerokie możliwości kontaktu. Internet pozwala poznawać ludzi o podobnych zainteresowaniach, dyskutować z nimi, wymieniać się doświadczeniami.

samotność w małżeństwie - samotni w sieci

Dlaczego więc czujemy się samotni pomimo bycia w tłumie ludzi? Otóż to syndrom wielkich miast, w których cierpimy na powierzchowność kontaktów. Amerykanie do każdego „Hi!” dorzucają „How are you?”. Żaden z nich nie czeka jednak na odpowiedź.

Podczas gdy około 20 procent ogółu ludności cierpi z powodu chronicznej samotności, ostatnie badania wykazały, że ponad 62 procent tych samotnych osób faktycznie jest w związku małżeńskim. To otrzeźwiające statystyki.

Samotność w małżeństwie

Zazwyczaj nie pojmujemy samotności jako warunku wymagającego pilnej interwencji, ale być może powinniśmy. Podobnie jak wirus, samotność niszczy małżeństwo w milczeniu, powoli i bezboleśnie. I nie chodzi nam tylko o bliskość fizyczną, ale przede wszystkim połączenie emocjonalne.

Zjawisko to dotyka najczęściej obydwu stron tworzących związek. Jesteście parą dla świata, ale nie dla siebie. O skali problemu świadczą chociażby dziesiątki wpisów na forach internetowych:

Prawdziwe historie:

…Nie wiem co sie z nami dzieje, nie możemy sie dogadać. Jest albo kłótnia albo milczenie. Dawniej rozmawialiśmy ze sobą, Wieczorem przy kolacji czy winku/piwku siedzieliśmy albo leżeliśmy na kanapie i gadaliśmy nawet o głupotach a teraz kiedy mąż wraca z pracy […] jest tylko „cześć” – „cześć”, jak w pracy? – ok i milczenie. Raptem doszło do mnie ze mąż mnie w ogóle nie zna – jesteśmy razem 7 lat, 3 po ślubie. Nie wie co lubię, co mi sie podoba…” – pisze jedna z internautek.

Jesteśmy z mężem małżeństwem od ośmiu miesięcy. Na początku spędzaliśmy ze sobą dużo czasu. Chodziliśmy na spacery, bawiliśmy się z córką, rozmawialiśmy o czymkolwiek. Dziś ja siedzę w domu z dzieckiem,mąż albo jest w pracy, albo śpi, albo jedzie na ryby. Na próbę nawiązania jakiegokolwiek tematu albo kiwa głową, nie odpowiada lub zwyczajnie komentarz jednosłowny. Kiedy pytam jak w pracy odpowiedź też krótka „normalnie”. Prosiłam o wspólny spacer i nic. Nawet jak gdzieś jedziemy w samochodzie milczenie. Nawet zakupy zwykle robię ja mimo, że w sklepie jesteśmy razem. Posiłki też jemy osobno. Zwyczajnie codziennie spędzam czas tylko z dzieckiem, mąż jest ale w rzeczywistości jakby go nie było.” – to kolejna historia.

Takich wpisów są dziesiątki. Samotność w małżeństwie to stale rosnący problem, nadal jednak traktowany jako temat tabu. Małżonkowie będący także rodzicami są narażeni na jeszcze większe ryzyko poczucia izolacji lub opuszczenia, szczególnie gdy jeden z nich odgrywa rolę opiekuna, co w efekcie powoduje, że staje się on nieszczęśliwy.

samotność w małżeństwie - przyczyny

Dlaczego tak się dzieje?

Samotność w małżeństwie to proces długotrwały, postępujący z roku na rok. „Czasami małżeństwa popadają w schemat autopilota” – wyjaśnia ekspert ds. Relacji. „Wchodzimy w codzienne czynności, które zwiększają dystans emocjonalny”. Jedno ogląda telewizję wieczorem, podczas gdy drugie woli wcześniej chodzić spać. Widujemy się w przelocie, ponieważ prowadzimy różny tryb życia. Omijamy wspólne posiłki, rezygnujemy ze spacerów we dwoje, inaczej spędzamy swój wolny czas. Coraz bardziej oddalamy się od siebie. Strefy, które wcześniej nas łączyły, chwile, które celebrowaliśmy zaczynają zanikać. Prawdopodobnie widzimy ten problem, jednak w głowie rodzi się myśl „Czy rzeczywiście musimy wszystko robić razem?”.

Otóż z badań psychologicznych płynie jasny wniosek – szczęśliwe pary mają podobne cele i wartości. Naukowcy wyjaśniają, że gdy pary małżeńskie nie dzielą się ze sobą swoimi najgłębszymi odczuciami, myślami i doświadczeniami, mogą borykać się z poczuciem porzucenia.

samotność w małżeństwie - dlaczego

Skutki samotności

Samotność rodząca się w małżeństwie sprawia, że konsumujemy więcej alkoholu, mniej ćwiczymy, a nasza dieta ma wyższą zawartość tłuszczu. Sen jest tak skuteczny, a zmęczenie staje się bardzie uciążliwe. Poczucie osamotnienia powoduje również przedwczesne starzenie się i osłabia siłę woli. Łatwiej ulegamy stanom depresyjnym, czujemy się niezrozumiani, pozostawieni sami sobie razem z naszymi problemami. Samotność demoluje nasz organizm! Może trudno w to uwierzyć, ale wnioski płynące z ponad 70 badań naukowych dowodzą, że samotność zwiększa śmiertelność w takim samym tempie jak otyłość czy palenie papierosów. Dodatkowo pogarsza funkcjonowanie układu odpornościowego i sprzyja występowaniu stanów zapalnych.

System naprawczy

Dzisiejsze czasy umacniają nas w silnie rozwiniętym egocentryzmie. Coraz częściej koncentrujemy się na własnych sprawach, pragnieniach, emocjach, zapominając o naszej drugiej połówce. Ilość czasu spędzanego razem jest ważna, ale nie tak bardzo jak jego jakość. Jak często rozmawiasz z partnerem robiąc kilka rzeczy naraz? Ile razy jecie wspólnie obiad przy włączonym telewizorze? Za każdym razem Twoja uwaga jest podzielona na kilka rzeczy, przez co czas spędzony z małżonkiem okazuje się niepełny. Niekiedy staje się tylko tłem w gąszczu domowych obowiązków czy wymagającej pracy. Kiedy planujecie wspólne chwile odłóżcie telefon, zostawcie prasowanie i skupcie się na sobie nawzajem. Sprawcie, by te chwile spędzane razem zaczęły się liczyć. Dbajcie o drobiazgi, które w natłoku codziennych spraw mogły zejść na drugi plan. Trzymanie się za ręce, buziak na lepszą drogę do pracy, przytulanie podczas wieczornej telewizji to małe rzeczy, które budują wielkie uczucie. Nie czekajcie na specjalne okazje do wspólnego spędzania czasu, twórzcie je sami.

Jeżeli toniecie w morzu wiecznych kłótni i wzajemnych pretensji dobrze jest wyrobić sobie nawyk rozwiązywania konfliktu poprzez obrócenie go w żart. Prośba przedstawiona z humorem nie zostanie odebrana jak atak, minimalizujemy więc szansę na kolejną kłótnię.

samotność w małżeństwie - system naprawczy

Warto pamiętać, że idealne małżeństwa nie istnieją – te najbardziej trwałe tworzą ludzie, którzy znają i akceptują swoje wady. Ludzie, którzy dbają o te małe rzeczy. Codziennie.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Minimalizm w szafie – czyli jak chcieć mniej?

Minimalizm to trend, który odrzuca podążanie za tym, co mają inni. Postępowanie wbrew kult…