Home Rozwój osobisty Jak pokonać lenistwo? Skuteczne metody walki z lenistwem

Jak pokonać lenistwo? Skuteczne metody walki z lenistwem

7 min czytania
0
0
1,693
Jak pokonać lenistwo? Walka z lenistwem - najlepsze sposoby.

Masz dużo obowiązków ale jakoś tak nie chce Ci się za nie brać? CV nadal nienapisane (może warto przeczytać nasz poradnik „Jak napisać dobre CV?„) , inne dokumenty do wypełnienia piętrzą się…  Zastanawiasz się od czego zacząć naukę języka, bo ten, którego miałaś zacząć się uczyć już dawno nadal jest Ci całkowicie nieznany, a na siłowni byłaś raz w życiu płacąc za karnet? Dowiedz się, jak pokonać lenistwo i spełniać swoje postanowienia. 

Jak pokonać lenistwo? Nie oszukiwać siebie!

Oszukujemy siebie. Jesteśmy w tym mistrzami. Często zaprzeczamy problemom, które mamy. Okłamujemy siebie, że zaczniemy uczyć się o pełnej godzinie, dietę rozpoczniemy od jutra, a biegać będziemy, gdy będzie już ciepło. Stosujemy pewnie sztuczki, racjonalizując określone zachowania. Próbujemy przekonać siebie, zwykle nieświadomie, że jest tak, jak chcemy sobie wmówić, by było. Oszukiwanie siebie będzie działać tak długo, dopóki nie zdamy sobie z niego sprawy. Pierwszym krokiem jest więc zaprzestanie wmawiania sobie, że podejmiemy określone działania, gdy okoliczności będą bardziej sprzyjające. Idealna okazja najprawdopodobniej nigdy nie nadejdzie.  

Zaplanuj swój czas i zrób listę zadań 

Jedną z lepszych wskazówek jest wykonywanie rzeczy niezajmujących dużo czasu od razu. Zmywanie po obiedzie? Wynoszenie śmieci? Wyczyszczenie piekarnika? Nie czekaj na to kilka godzin, zrób to natychmiast. Często ze wszystkich małych zadań zebranych razem tworzy się jedno duże, które zajmuje sporo czasu. Po co więc czekać? Dodatkowo dobrą praktyką aby pokonać lenistwo będzie utworzenie sobie listy rzeczy do zrobienia. W ten sposób żadne zadanie nie wypadnie Ci z głowy. 

Zmień duże zadania na mniejsze i kontroluj postępy

Marzysz Ci się założenie własnej firmy? Jej zaplanowanie wymaga dużo wysiłku i nie mniejszych finansów. Spróbuj rozbić sobie całe zadanie na mniejsze części. Gdy uda Ci się je zrealizować będziesz bardziej zmotywowany do działania i zwiększy się Twój poziom zadowolenia z dotychczas wykonanej pracy. Do celu dużo łatwiej jest podążać małymi kroczkami. Dodatkowo raz na jakiś czas rób sobie podsumowanie swojej pracy i zwróć uwagę jakie efekty udało Ci się osiągnąć. Nie są one satysfakcjonujące? Przeanalizuj swoje ostatnie działania (np. w ciągu tygodnia) i sprawdź, co było nie tak. Im częściej będziesz robiła takie małe podsumowania, tym mniej czasu stracisz na naprawianie ewentualnych błędów. 

Jak jeszcze pokonać lenistwo? Znajdź wsparcie w otoczeniu i bądź realistką 

Powiedz zaufanym osobom o swoich celach czy marzeniach. Będą one siłą napędzającą Cię do podejmowania kolejnych kroków w chwilach zwątpienia. Dodatkowo, najprawdopodobniej raz na jakiś czas po prostu zapytają Cię jak tam idzie realizacja celów. Poza tym wsparcie psychiczne jest niezwykle ważne nie tylko w realizowaniu marzeń, lecz pełni istotny element funkcjonowania człowieka w ogóle. Ważne w walce z lenistwem jest także realne ocenianie swoich możliwości. Oczywiście nie chodzi nam o ciągłe usprawiedliwianie siebie, ale raczej mało prawdopodobne, że nauczyć się kilkuset stron angielskich słówek w jeden dzień. Stawianie przed sobą bardzo wygórowanych wymagań szybko zniechęca, a to sprawi, że nie będzie Ci się chciało kontynuować swoich wysiłków. 

A teraz ostatni krok w walce z lenistwem!

Ostatni i najprawdopodobniej najważniejszy – NIE PODDAWAJ SIĘ! Nie wszystko da się zrobić od razu. W walce  spełnianie swoich marzeń i realizowanie celów czeka Cię jeszcze wiele wzlotów i upadków, zatem nie możesz się załamywać. W obliczu bardzo trudnych zadań i w chwilach zwątpienia kluczowa jest nadzieja na to, że kiedyś uda Ci się osiągnąć to, czego pragniesz! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną…