Home Dom Ekologiczne sprzątanie łazienki

Ekologiczne sprzątanie łazienki

6 min czytania
0
0
2,054
jak ekologicznie sprzątać łazienkę?

Sprzątanie bez użycia sztucznych środków chemicznych staje się coraz bardziej popularne. Taki trend jest niezwykle pożyteczny zarówno dla środowiska, jak i naszej kieszeni. Ostatnio pisaliśmy o zastosowaniu sody oczyszczonej podczas sprzątania domu. Ten artykuł poświęcimy łazience. Ekologiczne sprzątanie łazienki nie wymaga również dużo czasu. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób myć łazienkę, aby była nieskazitelnie czysta i lśniąca!

Podstawowe produkty podczas ekologicznego sprzątania

Tak naprawdę, ekologiczne sprzątanie opiera się na kilku substancjach, które w różnej konfiguracji posiadają inne właściwości czyszczące. Głównymi produktami do domowego sprzątania są:

  • soda oczyszczona – pochłania zapachy, neutralizuje kwasy oraz posiada delikatne właściwości żrące
  • ocet – dezynfekuje, neutralizuje nieprzyjemne zapachy, usuwa kamień, nadaje połysk
  • cytryna – wybiela, usuwa kamień, nadaje piękny zapach.

Jak widać, wystarczą trzy składniki, aby sprzątać ekologicznie!

jak umyć pralkę?

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Chcesz usunąć kamień z wnętrza pralki? Wlej do pojemnika na proszek pół szklanki octu i włącz pełny cykl prania na 90°C. W ten sposób pozbędziesz się kamienia i innych zanieczyszczeń.

Równie skutecznym sposobem przy usuwaniu kamienia z pralki jest kwasek cytrynowy. Zastosuje go w taki sam sposób jak ocet (zmniejsz jedynie ilość kwasku – wystarczy ⅓ szklanki).

Jeżeli Twoja pralka jest silnie zabrudzona, możesz użyć mieszanki powyższych składników. Do bębna pralki wlej 2 litry octu oraz 40 gramów kwasku cytrynowego (najczęściej dwa opakowania). Włącz pralkę na pełen cykl. Takie rozwiązanie usuwa silne zanieczyszczenia, jednak podczas czyszczenia najlepiej przewietrzyć dom – nieprzyjemny zapach octu może chwilowo rozprzestrzenić się po pomieszczeniach.

Czym umyć kabinę prysznicową?

Najprostszym sposobem na ekologiczne czyszczenie kabiny prysznicowej jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy posypać brodzik (w szczególności rogi kabiny gdzie zbiera się najwięcej brudu) sodą oczyszczoną i lekko wyszorować gąbką. Najlepiej zostawić tak przygotowaną kabinę przez pół godziny i następnie zmyć wszystko gorącą wodą.

Przy myciu ścianek kabiny prysznicowej idealnie sprawdzi się ocet wymieszany z ciepłą wodą. Namoczoną gąbką umyj szyby i zmyj wszystko wodą. W ten sposób pozbędziesz się kamienia oraz smug.

jak ekologicznie umyć prysznic?

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Fugi są częstym problemem przy sprzątaniu łazienki. Ze względu na ich kształt, zbiera się tam najwięcej brudu i wody. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. Jak więc czyścić fugi? Również ten element nie jest straszny dla ekologicznego sprzątania. Wymieszaj 100ml octu, tyle samo wody oraz dodaj opakowanie sody oczyszczonej. Taką mieszankę rozprowadź po fugach i po 40 minutach zmyj środek za pomocą wilgotnej szklanki.

Jeżeli fugi w Twojej łazience są jasne, dobry rozwiązaniem będzie również użycie soku z cytryny. Natrzyj nim wszystkie fugi i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie przemyj fugi za pomocą wilgotnej szmatki i gotowe! Pamiętaj, że sok z cytryny powinno stosować się wyłącznie przy jasnych fugach. Cytryna posiada właściwości wybielające.

Ekologiczne sprzątanie jest proste!

Jak widać, ekologiczne sprzątanie jest zarówno proste, jak i oszczędne! Dzięki praktycznie trzem składnikom możemy cieszyć się czystą i lśniącą łazienką.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…