Home Zdrowie i Uroda Domowe sposoby na zmęczone oczy – co zrobić, gdy nasze oko jest zmęczone?

Domowe sposoby na zmęczone oczy – co zrobić, gdy nasze oko jest zmęczone?

9 min czytania
0
0
1,129
Domowe sposoby na zmęczone oczy - co zrobić gdy nasze oko jest zmęczone?

Nasze oczy codziennie wystawiane są na próbę. Czytanie przy nieodpowiednim świetle, praca przy komputerze oraz częste korzystanie ze smartfona… Wszystko to sprawia, że nasze oczy dość szybko stają się zmęczone. Zastanawiasz się, co zrobić w takiej sytuacji? Poznaj domowe sposoby na zmęczone oczy!

Do objawów zmęczenia oczu należą między innymi pieczenie, suchość lub zaczerwienienie. Wszystkie one sprawiają, że komfort życia ulega pogorszeniu. Istnieje kilka przyczyn zmęczonych i piekących oczu. Nie wszystkie z nich wydają się oczywiste!

Zmęczony oczy – przyczyny

Jedną z przyczyn zmęczonych oczu może być niedobór witamin oraz innych składników, które odpowiadają za funkcjonowanie wzroku. Nasza dieta ma bowiem wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, w tym rzecz jasna także narządu wzroku. Co powinnyśmy jeść, aby uniknąć zmęczonych oczu? Na pierwszym miejscu na naszej liście pokarmów powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy A, E i C. Na pogorszenie się sprawności naszych oczu ma wpływ także niedobór niektórych minerałów – to przez to nasze oczy zdecydowanie szybciej stają się zmęczone, a dodatkowo mogą nam towarzyszyć także inne objawy takie, jak drganie powieki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniego odżywiania, zachęcamy Cię do przeczytania naszych wpisów z kategorii zdrowa dieta. Znajdziesz tam mnóstwo wskazówek, które pomogą Tobie żyć zdrowo i utrzymać swoje ciało w świetnej kondycji.

Zespół suchego oka powstaje w sytuacji, kiedy produkcja filmu łzowego jest zaburzona. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn swędzenia oraz zaczerwienienia oczu. Suchość oka może występować także w sytuacji, kiedy filmu łzowego jest za mało lub ma on zmieniony skład.
Innym powodem zmęczenia naszego oka może być nadmierne promieniowanie UV. Mogą przyczyniać się do tego między innymi ostre promienie słońca latem lub promienie odbijające się np. od śniegu podczas zimy. Niezwykle ważna jest zatem odpowiednia ochrona oczu przed promieniowaniem. Tak, jak chronimy naszą skórę, powinniśmy chronić także nasze oczy po to, by służyły nam długo.

Jedną z głównych przyczyn zmęczonych oczu jest jednak praca przy komputerze. Winowajcą jest tutaj długie siedzenie przy ekranie, ale także nieodpowiednie warunki panujące w pomieszczeniu, w którym pracujemy. Dodatkowo bardzo często po pracy na komputerze przesiadujemy przy kolejnych ekranach – telewizorach i laptopach. Wszystko to może sprawić, że nasze oczy staną się zmęczone.

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Jednym ze sposobów na uniknięcie zmęczonych oczu będzie zadbanie o odpowiednią higienę miejsca naszej pracy. Zwróćmy uwagę na to, że odległość naszego wzroku od monitora powinna wynosić co najmniej 60 cm. Dodatkowo natężenie światła powinno być rozproszone. Ważne jest także to, by monitor nie stał na tle okna, a jego górny brzeg powinien być poniżej poziomu naszych oczu.

Okłady

Są one bardzo dobrym domowym sposobem na zmęczone oczy. Możemy wykorzystać do nich zwykłą, niearomatyzowaną herbatkę lub zioła takie, jak rumianek czy bławatek. Płatki kosmetyczne nasączamy esencjami z tych roślin, a następnie przykładamy do oczu. Jeżeli zamierzamy wykorzystać herbatę, zaparzamy ją, a następnie torebki przykładamy do oczu. Nie zapomnij jednak, by najpierw je ostudzić.

Domowe sposoby na zmęczone oczy - ogórek

Warzywa

Kolejne domowe sposoby na zmęczone oczy zakładają wykorzystanie warzyw takich, jak ziemniak czy awokado. Roślinę kroimy w plastry, chłodzimy, a następnie przykładamy do oczu. Ziemniaki dzięki zawartości skrobi posiadają właściwości przeciwzapalne. Ulgę oczom przyniosą także plasterki z ogórka. Poza zapewnieniem ukojenia, plasterki ogórka zawierają krzemionkę oraz kwas kawowy dzięki którym skóra pod oczami jest delikatnie rozsjaśniona, a przez to cienie mniej widoczne. Okłady z plasterków ogórków powinniśmy trzymać na oczach przez około 20 minut.

Mleko

Do zlikwidowania podrażnień oraz obrzęków przyda się nam także mleko krowie lub kozie. Posiada ono właściwości regeneracyjne oraz pielęgnacyjne. Dzięki zawartości aminokwasów, kwasu mlekowego oraz witamin A i D znacząco poprawia wygląd naszej skóry oraz przynosi ulgę zmęczonym oczom. Jego użycie jest bardzo proste. Wystarczy namoczyć wacik kosmetyczny w schłodzonym mleku, a następnie przyłożyć go do oka. Tak przygotowany okład powinniśmy trzymać na oczach przez około 15 minut.

Domowe sposoby na zmęczone oczy – o czym warto pamiętać?

Jeżeli nasze oczy są zmęczone po długiej pracy warto pamiętać o tym, że nie powinniśmy ich trzeć. W ten sposób jeszcze bardziej podrażniamy delikatne okolice oczu. Zdecydowanie lepszą opcją będzie wykorzystanie któregoś z wcześniej wymienionych sposobów lub gimnastyka oczu.

Mamy nadzieję, że nasze domowe sposoby na zmęczone oczy przyniosą Tobie ulgę. Pamiętaj, jednak, że jeśli one zawiodą, może się okazać, że konieczna jest wizyta u specjalisty, który zbada powód występowania u nas zmęczonych oczu, a jeżeli ich przyczyna to schorzenie takie, jak zapalenie spojówek – przepisze odpowiednie leki.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Precyzyjne szczotkowanie zębów dzięki technologii magnetycznej szczoteczek Oral-B iO

Technologia magnetyczna w szczoteczkach do zębów to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, któ…