Home Rozwój osobisty Jak nauczyć dziecko dyscypliny – wskazówki dla rodzica

Jak nauczyć dziecko dyscypliny – wskazówki dla rodzica

14 min czytania
0
0
1,174
Jak nauczyć dziecko dyscypliny - wskazówki dla rodzica

Mimo, że staramy się wychować nasze dzieci jak najlepiej, czasami zdarza się, że są nieposłuszne i nas nie słuchają. Pojawia się wtedy pytanie, jak nauczyć dziecko dyscypliny. Czy wiesz, jakie są najskuteczniejsze sposoby i jak to zrobić, by przyniosło zamierzony efekt, ale by jednocześnie nie szkodzić dziecku?

Dyscyplina nie zawsze kojarzy się nam z czymś przyjemnym. Jest to próba wprowadzenia porządku w taki sposób, by dziecko dostosowało się do stawianych przez nas zasad. Może to być także sposób podporządkowania się regułom panującym w danym środowisku. Ważne jest jednak, by nauczyć dziecko dyscypliny tak, by nie miało ono poczucia, że coś mu zagraża. Dyscyplina powinna być oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Jak nauczyć dziecko dyscypliny – dyscyplina pozytywna

Pozytywna dyscyplina to klasyczna metoda wychowawcza. Rozwija się ją już od 30 lat. Dzięki pozytywnej dyscyplinie rodzicom łatwiej będzie zrozumieć swoje dzieci, a dodatkowo wspierać je w rozwoju i zrozumieć ich potencjał. Pozytywna dyscyplina ma nauczyć dziecko, by wyrosło na wrażliwego i dobrego człowieka, ale by jednocześnie nie podburzać jego pewności siebie. Pozytywna dyscyplina obejmuje między innymi wzajemny szacunek. Dorośli wymagają od dzieci określonych zachowań, ale jednocześnie mają też świadomość potrzeb dziecka. Pozytywna dyscyplina jest też stanowcza i skutecznie zachęca dziecko do działania. W dyscyplinie pozytywnej ważna jest także identyfikacja przekonań, które stoją za zachowaniami dziecka. Pozytywna dyscyplina wychodzi z założenia, że za każdym zachowaniem dziecka kryje się określone przekonanie, które może być błędne. Reakcja na nieodpowiednie zachowanie dziecka możliwa jest dzięki zrozumieniu powodów, które za nim stoją. Warto zmienić zachowanie, ale zanim do tego dojdzie, spróbować zrozumieć dziecięce przekonania.

Dyscyplina u dziecka

Jak nauczyć dziecko dyscypliny – co jest ważne?

W pozytywnej dyscyplinie niezwykle istotna jest wzajemna komunikacja, a sama dyscyplina nie powinna być ani zbyt pobłażliwa ani zbyt surowa. W przeciwieństwie do rozwiązań krótkoterminowych takich, jak np. karanie dziecka klapsem czy krzykiem, pozytywna dyscyplina przynosi efekty długofalowe, zwiększając satysfakcję z wychowania zarówno u dziecka, jak i u rodzica. Jest ona zbudowana na wypracowywaniu rozwiązań, nie natomiast na karaniu. Dodatkowo stosuje się zachęcanie dziecka do podejmowania określonych aktywności. Pozytywy jej stosowania to między innymi nauczenie dziecka współpracy oraz zaangażowania.

Złe zachowanie dziecka – co robić?

Jeżeli nasze dziecko jest nieposłuszne i zachowuje się w nieakceptowany sposób, pierwsze, co powinniśmy zrobić to określenie źródła zachowań oraz próba zrozumienia dziecka. Zazwyczaj kilkuletnie dziecko, gdy źle się zachowuje, próbuje zwrócić na siebie uwagę. Dzieci bardzo często nie rozumieją także emocji, jakie im towarzyszą. Dodatkowo czasem nie są w stanie zrozumieć, jakie intencje kryją się za Twoim zachowaniem i dlaczego obowiązują je poszczególne zakazy czy nakazy. Być może Twoje dziecko nie wie, dlaczego zabraniasz mu jedzenia słodyczy przed obiadem. Zrozumienie dziecka oraz określenie źródła jego zachowania to podstawa w pozytywnej dyscyplinie. Dzięki temu zrozumiesz, jakich zachowań unikać oraz co zrobić, by niepożądane zachowania nie pojawiały się zbyt często.

Jak nauczyć dziecko dyscypliny

Dlaczego klapsy są niewskazane?

Według niektórych rodziców skuteczną techniką wychowawczą jest klaps. Czasem każdemu z nas brak cierpliwości do dziecka, jednak jak się okazuje, klaps to jedna z najgorszych metod. Za jej pomocą nie uda się bowiem wyjaśnić dziecku, co jest dobre, a co złe. Dodatkowo stosowanie klapsów sprawia, że dziecko zaczyna się bać, kryć ze swoim zachowaniem oraz unikać odpowiedzialności. W ten sposób dziecko będzie posłuszne jedynie w otoczeniu rodziców, natomiast poza nim może zachowywać się w nieodpowiedni sposób. Grzeczne zachowanie dziecka w takiej sytuacji będzie powiązane z obecnością w pobliżu opiekunów oraz strachem przed nimi. Dawanie dzieciom klapsów może nieść szereg negatywnych konsekwencji takich, jak uczenie ich agresji. W ten sposób dziecko zauważa, że stosowanie przemocy może doprowadzić do rozwiązania problemu. Sprawi to, że zacznie ono twierdzić, że może w ten sposób zachowywać się np. wobec młodszego rodzeństwa czy kolegów i koleżanek w szkole.

Stosowanie przemocy nie przybliża do zrozumienia zachowań i emocji dziecka, które po czasie może stać się nieśmiałe oraz lękliwe. Dodatkowo może przyczynić się do sytuacji, w której dziecko nie będzie chciało dzielić się z innymi swoimi przemyśleniami czy uczuciami. Konsekwencją może być także osłabienie poczucia własnej wartości u dziecka, co powiązane jest z brakiem porozumienia z otoczeniem. Dodatkowo, klapsy sprawiają, że tracisz zaufanie w oczach swojego dziecka, ponieważ jako rodzic powinnaś być dla niego wsparciem w trudnych chwilach, natomiast stosowanie klapsów sprawia, że dziecko czuje, że nie ma do kogo zwrócić się w momencie, gdy spotykają je trudne sytuacje.

Dyscyplina pozytywna

Jak nauczyć dziecko dyscypliny – krok po kroku

Jeżeli chcemy nauczyć nasze dziecko dyscypliny, ważne będzie stosowanie się do kilku wskazówek. Pierwszą z nich jest wyjaśnianie dziecku zasad. Dziecko czuje się bowiem zdecydowanie bezpieczniej, jeżeli ma wyjaśnione poszczególne zasady oraz postawione granice. Każdą regułę powinno się wyjaśniać jeszcze zanim dojdzie do naruszenia pewnego zachowania. Wraz ze stawianiem granic należy wytłumaczyć dziecku, dlaczego dana granica została postawiona oraz z czego jej postawienie wynika. Dzięki temu dziecko zrozumie potrzebę określonego zachowania oraz nie skojarzy jej z chęcią władzy osoby dorosłej. Sposób formułowania zasad, zakazów i nakazów powinien być dostosowany do wieku dziecka. Należy mówić zrozumiale, ponieważ dziecko łatwiej jest w stanie przyjąć proste komunikaty. Warto także zadbać o to, by słowa, które wypowiadamy były jednoznaczne oraz łatwe do zinterpretowania.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas formułowania zakazów powinno się unikać słowa “nie”. Oznacza to, że zamiast formułowania komunikatów takich, jak “nie zostawiaj bałaganu”, należy mówić “posprzątaj pokój”. Stosowanie się do tej wskazówki sprawi, że komunikat będzie odbierany jako bardziej pozytywny. Jeżeli zależy nam, by dziecko poważnie traktowało nasze zakazy, powinny być one formułowane w przemyślany sposób. Dodatkowo, nie powinniśmy chronić naszych pociech przed naturalnymi konsekwencjami ich zachowań. Dzięki nauce na własnych błędach, dziecko lepiej zrozumie, co wiąże się z określonymi skutkami. Zawsze jednak warto ostrzec dziecko przed tym, co może się stać, aby miało ono świadomość konsekwencji. Jeżeli dziecko zrobi jakąś rzecz, mimo naszych ostrzeżeń, należy później być konsekwentnym. Ostatnim, niemniej ważnym punktem jest nagradzanie dobrego zachowania. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, które zachowania są właściwe i pożądane. Nie powinna to być jednak nagroda w formie materialnej taka, jak zabawka. W większości przypadków wystarczy po prostu Twoja uwaga lub pochwała.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi chociaż trochę przybliżyliśmy Tobie kwestię tego, jak nauczyć dziecko dyscypliny. Funkcjonowanie dziecka opiera się na poznawaniu świata, a rodzice powinni być w tym wypadku przewodnikami, a nie budzącymi grozę stróżami. Dzięki odpowiedniemu wychowaniu dziecko wyrośnie na mądrego i wartościowego człowieka.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Minimalizm w szafie – czyli jak chcieć mniej?

Minimalizm to trend, który odrzuca podążanie za tym, co mają inni. Postępowanie wbrew kult…