Home Rozwój osobisty Brak podatku do 26 roku życia – ulga podatkowa dla młodych

Brak podatku do 26 roku życia – ulga podatkowa dla młodych

9 min czytania
0
0
1,464

Od sierpnia 2019 obowiązuje w Polsce ustawa umożliwiająca zwolnienie młodych pracowników z płacenia podatku. Ma to być zachęta dla osób młodych w postaci dodatkowego zarobku. Brak podatku do 26 roku życia sprawi, że młodzi będą mogli spokojnie zadbać o swój dobrobyt oraz edukację. Tym samym wciąż będą mogli znaleźć zatrudnienie z godnym wynagrodzeniem.

Podstawa prawna zwolnienia młodzieży z podatku

Ustawa ma za zadanie  rozruszać rynek pracy, oferując osobom młodym, które nie posiadają jeszcze zbyt wielu kwalifikacji oraz odpowiedniej edukacji, godne wynagrodzenie na najniższych stanowiskach. Jest to pomysł na system, w którym osoba młoda będzie mogła równocześnie pracować i się rozwijać w kierunku swojego zawodu. Ustawa obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. Dotyczy każdej osoby, która nie ukończyła 26 roku życia, o ile jej zarobek wynika z wykonywania stosunku pracy bądź umowy zlecenia.

Żeby być zwolnionym z podatku, nasz przychód musi być mniejszy niż pierwszy próg podatkowy (85 526 zł w skali roku). Po osiągnięciu tego progu, PIT rozlicza się według standardowego trybu. Jeżeli nasz dochód brutto wynosi mniej niż 85 tys. zł w skali roku, otrzymamy “na rękę” jego równoważność (minus składki obowiązkowe). Pracodawca dzięki temu nie musi dokładać dodatkowych kosztów uzyskania przychodu, a pracownik może cieszyć się większą wypłatą. Młodzi bez podatku do 26 roku życia otrzymają w ten sposób od sierpnia “podwyżkę” wynoszącą przy stawce minimalnej jej kilkunastoprocentową część.

Młodzi bez podatku do 26 roku życia – jak to wpływa na ich przychód?

Wynika z tego, że od sierpnia 2019 roku życia zwolniono z podatku aż 2 miliony młodych pracowników. Mimo tego, nie jest to wcale aż tak duży cios dla budżetu państwa. Osoby poniżej 26 roku życia zarabiają zazwyczaj stawki, które nieznacznie różnią się od minimalnych. Oznacza to, że w większości przypadków i tak duża część zaliczki pobraną przez fiskusa, zwracano.

Warto zaznaczyć, że zwolnieni z podatku możemy być tylko w ramach jednej umowy, tj. zlecenie bądź o pracę. Co jeśli zatrudnieni jesteśmy na więcej niż jedną umowę? W tym przypadku musimy wybrać jednego z pracodawców, który ma nie wpłacać zaliczki na poczet podatku dochodowego. Najrozsądniejszym wyborem będzie wybór tego, u którego nasz przychód wynosi najwięcej. Należy jednak pamiętać, że sposoby obliczania zaliczki do podatku różnią się przy umowie zlecenie i o pracę. Zależą także od tego, czy posiadamy dodatkowego uprawnienia np. w postaci statusu studenta.

Ulga podatkowa dla młodych

Brak podatku do 26 roku życia a inne składki

Chociaż ustawa przewiduje, by młodzi mogli pracować bez podatku do 26 roku życia, to nie wspomina nic o pozostałych składkach. Tak więc, jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, to część naszej pensji będzie wciąż musiała zostać przeznaczona na ZUS oraz NFZ. W ramach umowy zlecenie, zależnie czy posiadamy status osoby uczącej się czy też nie, płacenia tych składek można uniknąć. Oznacza to, że nasza stawka brutto może stać się stawką netto, co dla wielu osób oznacza bardzo dużą “podwyżkę”, chociaż pracodawca nie będzie ponosił dodatkowych kosztów.

Zmiany na rynku pracy

Tak duża zmiana w obliczaniu wynagrodzenia aż 2 milionów potencjalnych pracowników będzie miała na pewno niemałe znaczenie dla rynku pracy. Warto zastanowić się już teraz, co to może oznaczać zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Z pozytywów należy przede wszystkim na pewno zwiększenie atrakcyjności nisko opłacanych stanowisk dla osób, które chcą połączyć pracę z edukacją. Możliwe w ten sposób będzie jednoczesne zdobywanie edukacji, zarabianie na siebie oraz może nawet zdobycia doświadczenia w zawodzie. W ten sposób istnieją są dużą szanse na ułożenie sobie odpowiednio ścieżki kariery.

Z drugiej strony można mówić też o negatywach. Brak podatku do 26 roku życia sprawi, że młodzi którzy przekroczą nagle granicę wieku, doznają znacznego obniżenia standardów zarobkowych. Wejdą wtedy bowiem automatycznie do grupy, która musi podatek dochodowy płacić. W przypadku studentów pracujących na zlecenie będzie to oznaczało utratę znacznej części wypłaty. Takie realia rynkowe mogą w pewien sposób również ugodzić w osoby starsze. Większość stanowisk stanie się bardziej atrakcyjnych dla osób młodych. Oznacza to, że prawdopodobnie procent młodych osób, które podejmują się pracy przed ukończeniem studiów zwiększy się. A pracodawcy zazwyczaj stawiają na młodych ludzi pełnych wigoru.

Czy rozwiązanie takie faktycznie okaże się korzystne? To zweryfikuje czas. 

Artykuł powstał przy współpracy z kancelarią adwokacką z Poznania (https://smadwokaci.pl/).

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną…