Home Lifestyle Zero waste czyli jak śmiecić mniej

Zero waste czyli jak śmiecić mniej

5 min czytania
0
0
1,489
Zero waste czyli jak śmiecić mniej

Segregujesz odpady, nie korzystasz z plastikowych reklamówek, kupujesz tylko tyle ile potrzebujesz, starasz się w jak najmniejszym stopniu przyczyniać do zanieczyszczania środowiska. Co jeszcze możesz zrobić aby być bardziej eko i na czym polega zero waste?

Czym jest zero waste?

Idea no waste w skrócie koncentruje się wokół świadomego organizowania swojego życia tak aby generować jak najmniej odpadów i przetwarzać już istniejące. W dosłownym tłumaczeniu oznacza brak śmieci, niemarnowanie.

Opiera się na pięciu podstawowych zasadach:

  •  odmawiaj (reuse)
  •  ograniczaj (reduce)
  •  używaj ponownie (reuse)
  •  segreguj i przetwarzaj (recycle)
  •  kompostuj (rot)

Zagadnienie to stało się bardzo popularne po ukazaniu się książki „Pokochaj swój dom. Zero waste home”, w której autorka, Bea Johnson, przekonuje, że świadome zarządzanie odpadami to kwestia konsekwencji w działaniu i wyrobienia w sobie prawidłowych nawyków.

Zero odpadków w praktyce

No waste w dużej mierze opiera się na uważności oraz kreatywności. Nie przyjmuj ulotek reklamowych, rezygnuj z jednorazowych opakowań i foliowych reklamówek. Stosuj zasadę minimalizmu- nie kupuj niczego, bez czego nie możesz się obejść. Staraj się korzystać z opakowań wielorazowego użytku. Naprawiaj to, co można- zepsuty zegarek zanieś do zegarmistrza, a sfatygowane spodnie możesz przerobić na szorty, bądź wygodną torbę na zakupy. Przekazuj dalej książki, które już przeczytałaś. Segreguj odpady. Kompostuj to, co może być naturalnym nawozem, np. resztki kuchenne. Na pierwszy rzut oka brzmi banalnie, ale w praktyce wymaga od nas narzucenia sobie pewnych zasad.

Poradnik dla początkujących

Jak krok po kroku wprowadzać zmiany do swojego życia nie przewracając go do góry nogami? Przede wszystkim skup się na planowaniu. Twórz listę potrzebnych produktów. Nie poddawaj się impulsom. Kupuj tylko rzeczy z listy. Idąc na zakupy zawsze bierz ze sobą materiałową reklamówkę. Ogranicz kupowanie artykułów w opakowaniach plastikowych- wybieraj miejsca, w których można kupić produkty na wagę, np. makarony bądź bakalie i wkładaj je do własnych opakowań – świetnie nadają się do tego woreczki bawełniane. Nie marnuj kupionej żywności. Zadbaj o właściwe przechowywanie. Możesz posunąć się o krok naprzód używając domowej roboty kosmetyków. Niekoniecznie musisz bawić się w małego chemika i łączyć skomplikowane substancje. W myśl zasady im prościej tym lepiej, wykorzystuj dostępne środki spożywcze. Dzięki temu w prosty sposób i przy niewielkim nakładzie finansowym możesz wykonać peeling do ciała (kawa) bądź maseczkę do włosów (miód i oliwa).

Musimy pamiętać, że mamy realny wpływ na rzeczywistość, która nas otacza. Wiele zależy od naszej świadomości i ciągłego dążenia do tego, aby śmieci wokół nas było po prostu mniej. Tak jest korzystniej nie tylko dla nas ale i dla naszego środowiska.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…