Home Zdrowie i Uroda Jak dobrać krem z filtrem – najważniejsze informacje

Jak dobrać krem z filtrem – najważniejsze informacje

8 min czytania
0
0
3,036
Jak dobrać krem z filtrem najważniejsze informacje

Jak dobrać krem z filtrem do naszego rodzaju skóry, aby ochrona była skuteczna? Latem nasza skóra wymaga specjalnej uwagi. Słońce oprócz tego, że dostarcza nam drogocenną witaminę D, może wpływać również niekorzystanie na naszą cerę. Możemy temu zapobiec stosując odpowiedni krem z filtrem.

Jak dobrać krem z filtrem – know how

W zależności od tego jaki rodzaj cery posiadamy, nasza opalenizna wygląda inaczej. Kremy z filtrem stanowią ochronę nie tylko przed poparzeniem słonecznym, ale również chronią nas przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek czy przebarwień. Nie wspominając już o ochronie przed największym zagrożeniem w postaci raka skóry. Dlatego tak ważne jest aby krem został dobrany zgodnie z wymaganiami naszej skóry. Czym się kierować przy wyborze?

Flirt z filtrem czyli podstawowe informacje jak prawidłowo dobrać krem z filtrem

Winę za konieczność stosowania kremów z filtrem ponosi promieniowanie ultrafioletowe, które dzielimy na:

  • UVA – odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek,
  • UVB – odpowiedzialne za poparzenia słoneczne.

Mitem jest, że krem z filtrem stosuje się tylko latem, podczas ekspozycji na słońce. Krem z filtrem do twarzy powinien być przez nas używany przez cały rok. W końcu promieniowanie ultrafioletowe dociera do nas o każdej porze roku, bez względu na to czy jest to słoneczny letni dzień, czy pochmurne jesienne niebo. Również sztuczne oświetlenie, w którym przebywamy przez 365 dni w roku, negatywnie wpływa na cerę, która potrzebuje ochrony.

Jak dobrać krem z filtrem?

Wybierając kremy z filtrem, podstawową informacją, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest skrót SPF (ang. sun protection factor), który oznacza zabezpieczenie przed promieniami UVB. Towarzyszy mu zawsze wartość liczbowa, która oznacza wysokość filtra. O ochronie przed promieniowaniem UVA informuje skrót PPD lub IPD już bez żadnej wartości liczbowej. Podczas wyboru kosmetyku ochronnego ważna jest zarówno wysokość jak i rodzaj filtrów. Większość kosmetyków stosuje ochronę chemiczną (pochłanianie promieni UV) oraz mineralną (rozpraszanie i odbijanie promieni). Jak dobrać krem z filtrem do rodzaju skóry? Dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii zaleca się stosowanie filtrów mineralnych.

rem z filtrem - jak dobrać krem z filtrem

Pre-opalanie, czyli blade początki

Aby przyspieszyć proces opalania warto wspomóc organizm od środka. Najlepiej już miesiąc przed planowanym urlopem. Popularne ostatnimi czasy suplementy diety bogate w beta-karoten nie tylko wspomagają uzyskanie ładnego odcienia opalenizny ale również chronią przed wolnymi rodnikami.

Kremy z filtrem a rodzaj karnacji

Aby kosmetyk spełniał swoją funkcję należy prawidłowo określić typ naszej karnacji. Wyróżnia się kilka podstawowych typów:

  •  blada– włosy blond lub rude, przeważnie piegi,
  •  jasna- włosy blond, rude lub brązowe, często piegi,
  •  kremowa– włosy ciemny blond lub brązowe, rzadko piegi,
  •  jasnobrązowa– włosy brązowe, brak piegów,
  •  brązowa– ciemne lub czarne włosy, brak piegów,
  •  ciemnobrązowa lub czarna– czarne włosy, brak piegów.

Dwa pierwsze typy karnacji łatwo ulegają poparzeniom. Dlatego niezbędne jest stosowanie kremu z filtrem o wysokim faktorze (SPF 30-50). Skórze o odcieniu kremowym i jasnobrązowym wystarczy SPF 20-25, zaś karnacja brązowa aż po ciemnobrązową może stosować kremy z filtrem SPF 8-15.

Zobacz także: Szybkie opalanie – sposoby na piękny odcień skóry (https://kobietanaczasie.pl/szybkie-opalanie-sposoby-na-piekny-odcien-skory/)

Krem z filtrem – jak dobrać i jak aplikować?

Jak dobrać krem z filtrem, aby nie przesadzić z opalenizną? Należy pamiętać, że ochrona przeciwsłoneczna zaczyna się od nałożenia specyfiku na około pół godziny przed planowaną ekspozycją na słońce. Dokładnie wysmarujmy całą powierzchnię ciała, pamiętając również o płatkach uszu, ustach i stopach. Nie działa tutaj zasada, że im więcej kremu, tym dłuższa ochrona. Aplikację kremu z filtrem należy powtarzać co 2-3 godziny. Jeśli w tym czasie pływaliśmy, to po każdym kontakcie z wodą należy powtórzyć aplikację. W przypadku, gdy przesadzimy z opalenizną, warto wiedzieć o sposobach na oparzenia słoneczne. Na przyszłość lepiej zapobiec oparzeniom i zastosować prawidłową aplikację kremu z filtrem.

Prawidłowo dobrany krem z filtrem to połowa sukcesu. Unikamy w ten sposób nieprzyjemnych poparzeń i nieestetycznego wyglądu. Prawidłowa aplikacja i zdrowy rozsądek powinny zagwarantować nam spokojny i udany wypoczynek ze zdrową opalenizną.

Aktualizacja: 24.11.2021r.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak wybrać najlepszy klej do rzęs?

Klej do rzęs to kluczowy element w procesie aplikacji sztucznych rzęs, który wpływa na trw…