Home Zdrowie i Uroda Włosy średnioporowate – charakterystyka i plan pielęgnacji

Włosy średnioporowate – charakterystyka i plan pielęgnacji

18 min czytania
0
0
997
Włosy średnioporowate - co to znaczy?

Wiele osób dziwi się, gdy słyszy to hasło. Włosy średnioporowate to najczęstszy typ włosów – łączą w sobie cechy wysoko- oraz niskoporów. Czym zatem one są, jaka jest ich specyfika oraz jak dbać o włosy średnioporowate ?

O co chodzi z porowatością włosa?

Podstawowym budulcem włosa jest keratyna. Porowatość będzie oznaczała to, jak bardzo łuski włosów są odchylone od ich łodygi. Rozróżniamy trzy typy porowatości włosów:

  • niskoporowate – łuski ściśle przylegają do struktury włosów,
  • średnioporowate – łuski są średnio odchylone,
  • wysokoporowate -ich łuski są mocno rozchylone.

Włosy średnioporowate są włosami powszechnymi, najczęściej spotykanymi. Łączą cechy włosów wysoko i niskoporowatych. Łuski włosa w tym typie są średnio odchylone w stosunku do łodygi włosa. Zatem jak wyglądają włosy średnioporowate?

Charakterystyka włosów średnioporowatych:

  • z reguły są cienkie i bardzo delikatne,
  • szybko się przetłuszczają,
  • mają tendencję do rozdwajania, wypadania oraz elektryzowania,
  • puszenie się pod wpływem wilgoci, napuszone włosy,
  • brak zachowania równowagi PEH skutkuje znacznym pogorszeniem się ich wyglądu,
  • bywają matowe, pozbawione blasku,
  • tego typu włosy są włosami podatnymi.

Jeśli twoje włosy spełniają większość tych kryteriów – najprawdopodobniej masz włosy średnioporowate!

Zalety włosów średnioporowatych

  • Przy zachowaniu równowagi PEH włosy średnioporowate będą wyglądać olśniewająco.
  • Przez swoją podatność łatwo się stylizują.
  • Nie sprawiają większych problemów – są mało wymagające.
  • Zadbane ładnie się układają i są gęste.

Wady włosów średnioporowatych:

  • Szybko się przetłuszczają.
  • Trzeba uważać na humektanty.
  • W deszczowe dni walka z nimi będzie nieunikniona.
  • Możliwość występowania problemów skórnych, takich jak mokry łupież.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zregenerować zniszczone włosy, sprawdź nasz artykuł: https://kobietanaczasie.pl/jak-zregenerowac-zniszczone-wlosy/.

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate – pielęgnacja

Mycie głowy to najbardziej podstawowy zabieg dbający o porządek na twojej głowie. Włosy powinno się myć średnio co dwa dni, najlepiej delikatnym szamponem (raz w tygodniu tzw. rypaczem – szamponem o mocniejszym składnie, który dokładnie oczyszcza skórę głowy).

Przy każdym myciu trzeba nakładać na włosy odżywki, które uzupełniają składniki odżywcze, wypłukiwane podczas mycia przez wodę. Specjalna odżywka do włosów średnioporowatych dzięki swojemu składowi wzmacnia włosy i uzupełnia braki. Warto się w nie zaopatrzyć.

Należy pamiętać o tym, że szamponem myjemy skórę głowy, natomiast odżywkę nakładamy na włosy. Przy odżywce staramy się, by nie dotknęła ona skórę głowy, gdyż prowadzi to do szybkiego przetłuszczenia włosów.

Pomiędzy myciami zalecane jest stosowanie wcierek – działają one idealnie na porost włosów.

Dzięki temu zadbasz o kondycję włosów oraz ich wygląd.

Włosy średnioporowate – techniki mycia

Już od jakiegoś czasu można dostrzec, że pielęgnacja włosów wchodzi na nowe poziomy. Szczególnie w aspekcie mycia ich wykształciły się techniki, pomagające w dbaniu o nasze włosy. Za każdym skrótem kryje się pełna nazwa, która wyjaśnia nam ich działanie. Poznajmy zatem sekrety skrótów.

  1. MO (mycie + odżywka) – najpopularniejszy sposób mycia włosów,
  2. OMO (odżywka + mycie + odżywka) – stosuje się tu wtedy dwa rodzaje odżywek, najczęściej emolientowej i proteinowej,
  3. MOO (mycie + odżywka + odżywka) – również dwa rodzaje odżywek, ale dowolnych,
  4. MMOO (mycie + mycie + odżywka + odżywka) – technika stosowana zazwyczaj po domowych zabiegach pielęgnacyjnych, jak np. olejowanie włosów.

Włosy o niskiej porowatości i wysokiej porowatości potrzebują zupełnie innych detergentów. Tutaj dobór kosmetyków jest najważniejszą podstawą. Silne detergenty mogą spowodować podrażnienia lub inne niechciane skutki, natomiast słabe nie będą w stanie oczyścić skóry głowy od nadmiaru sebum.

Średnioporowate włosy nie sprawiają większych trudności. Przy odpowiedniej pielęgnacji oraz używaniu szczotki z naturalnego włosia, włosy będą posiadały nie tylko naturalny blask, ale będą również silne i zdrowe.

,,Wędrówka” włosów średnioporowatych

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że porowatość włosów może się zmieniać. Włosy niskoporowate mogą przejść w średniopory lub wysokopory i na odwrót – wysokopory mogą przejść w średnio- oraz niskopory. Wszystko zależy od metody ich pielęgnacji.

Jak zabezpieczyć włosy średnioporowate nocą

Ważną rzeczą jest zabezpieczanie włosów nocą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze byłoby więc wymienić poszewkę w naszej poduszce zwykłej, materiałowej na satynową. Kolejny krokiem, który służy do zapobiegnięcia uszkodzeniom włosów jest zaplatanie ich w luźny warkocz, wiążąc je satynową lub jedwabną gumką do włosów. A co robić w wypadku krótkich włosów? Niektórzy zakładają do snu również specjalne czepki, by włosy nie narażały się na otarcia mechaniczne.

Podsumowując: zaplataj włosy przy użyciu gumek z jedwabiu oraz zaopatrz się w satynowe poszewki.

Lato a nasze włosy

Nie tylko nocą musimy zabezpieczać nasze włosy. Pogoda również nie bywa łaskawa, szczególnie latem, czy zimą. Ekstremalne warunki atmosferyczne czy ubrania, na które jesteśmy skazani wpływają niekorzystnie na ich wygląd oraz stan. Przy palącym słońcu czy lodowym wietrze, staranie dobrana pielęgnacja może okazać niewystarczająca.

Latem, włosy wystawione na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych stają się suche i łamliwe. Dlatego ważne jest wtedy zasłanianie ich kapeluszami bądź chustami. Stosuj również środki, które zawierają filtry przeciwsłoneczne. Warto również stosować jakiś nawilżający produkt jak na przykład mgiełki.

Zima a nasze włosy

Zimą natomiast ubierając szaliki bądź czapki narażamy włosy na otarcia mechaniczne. Również lodowate wiatry sprawiają, że włosy tracą swoją elastyczność i kruszą się. Dlatego w tym okresie dobrze jest pamiętać o olejowaniu włosów, a także o stosowaniu olejków (olejek rycynowy będzie tu trafnym wyborem) na końcówki przed każdym zimowym wyjściem.

Jak widać, włosy średnioporowate są dość delikatne. Nie wystarczy stosować tylko szamponów i odżywki. Trzeba je również zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi. I jest to nie zależne od danego rodzaj porowatości włosa.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych - o czym pamiętać?

Idealne oleje dla włosów średnioporowatych

By zapenić sobie odpowiednią pielęgnację, należy pamiętać o nałożeniu oleju, który zadba o ich kondycję. Nie każdy olej będzie dla tego typu włosów dobry. Niektóre mogą okazać się za lekkie, a drugie wręcz przeciwnie – za ciężkie, co może skutkować oklapniętą fryzurą. Zatem które będą w sam raz? Te o średniej wielkości cząsteczek , które wnikają w głąb struktury włosa. Będą to kwasy jednonienasycone.

Oleje do włosów średnioporowatych:

  • rycynowy,
  • z orzechów makadamia,
  • rokitnikowy,
  • z słodkich migdałów,
  • z pestek moreli,
  • olej z pestek winogron,
  • migdałowy.

Po stosowaniu tych olei suche włosy średnioporowate pójdą w niepamięć. Średniej porowatości włosy muszą być olejowane raz na tydzień bądź dwa. Włosom średnioporowatym zdecydowanie to nie zaszkodzi, a zapewni upragnione odświeżenie ich. Przy ich pielęgnacji jest to niezwykle ważne, dlatego warto dowiedzieć się jak olejować włosy.

Szczotki do włosów i ich kształty

Z racji, iż włosy średnioporowate są z reguły włosami cienkimi o delikatnej strukturze, dobrze się tu sprawdzą szczotki z włosia naturalnego. Dzięki tej drobnej zmianie nie tylko nie zniszczysz włosów, ale poprawisz ich objętość. Ważna zasada – nigdy nie czeszemy włosów gdy te są mokre. W tym stanie włosy są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, więc lepiej unikać takiego zabiegu.

Domowe sposoby na zadbane włosy

W domowej kuchni również możemy znaleźć składniki, które pomogą naszym włosom w utrzymaniu dobrej formy, a jednym z nich są płukanki. Dwie najpopularniejsze to:

  • ziołowa,
  • octu jabłkowego.

Maski – twój przyjaciel

Maski są nieodłączną częścią życia każdej osoby, która prowadzi świadomą pielęgnację włosów. Zabieg ten jest uzależniony od porowatości. Maski emolientowe będą dla suchych średnioporów idealnym towarzyszem – emolienty przylegają do powierzchni włosa, nadając jej elastyczności.

Kilka zdań podsumowania

Średnioporowate włosy, wbrew pozorom, nie są specjalnie wymagające, wystarczą odpowiednie, podstawowe narzędzia, zachowanie równowagi PEH oraz zabezpieczenie włosów przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami.

  • w sypialni mieć satynowe poszewki, a włosy zaplatać w warkocz jedwabnymi gumkami,
  • zabezpieczać odpowiednio włosy w zależności od pory roku i warunków pogodowych,
  • zachować równowagę PEH z odpowiednimi kosmetykami,
  • olejować włosy olejami dobranymi do porowatości raz na tydzień/dwa,
  • pozytywny włosów o tej budowie można wykorzystać w różnych stylizacjach.
Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Precyzyjne szczotkowanie zębów dzięki technologii magnetycznej szczoteczek Oral-B iO

Technologia magnetyczna w szczoteczkach do zębów to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, któ…