Home Zdrowie i Uroda Jak olejować włosy – co powinnaś wiedzieć o olejowaniu włosów?

Jak olejować włosy – co powinnaś wiedzieć o olejowaniu włosów?

13 min czytania
0
0
1,651
Jak olejować włosy - co powinnaś wiedzieć o olejowaniu włosów

Olejowanie włosów to popularny trend w ich pielęgnacji. Wiele kobiet spróbowało tego zabiegu, który ma za zadanie odżywić zniszczone pasma włosów. Zastanawiasz się, jak olejować włosy i czujesz, że nie do końca posiadasz niezbędną wiedzę? Przychodzimy z pomocą!

Zalety olejowania

Jeśli zamierzasz zacząć dbać o swoje włosy w naturalny sposób, ich olejowanie może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem. Włączenie do pielęgnacji naturalnych olejów sprawi, że Twoje włosy z pewnością Ci za to podziękują! Jakie zalety niesie olejowanie włosów? Jest to zabieg skuteczny np. w przypadku włosów wysokoporowatych, czyli takich, które są zniszczone powtarzającymi się zabiegami kosmetycznymi. Olejowanie włosów sprawi, że zyskają one niezwykły blask, a ponadto będą mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Dodatkowo będą także mniej się puszyć i łatwiej będzie nad nimi zapanować. Będą zdecydowanie bardziej nawilżone oraz miękkie.

Jak olejować włosy - rodzaj oleju

Jak olejować włosy i wybrać olej?

Pierwszym krokiem jeśli chcemy wykonać olejowanie włosów będzie rzecz jasna kupno odpowiedniego oleju. Jego rodzaj powinno dobrać się do tego, jaki włos mamy. Inny olej sprawdzi się, jeśli mamy włosy wysokoporowate, inny jeżeli mamy niskoporowate, a jeszcze inny jeśli jesteśmy posiadaczkami włosów średnioporowatych. Do najlepszych olejów przeznaczonych do olejowania zalicza się olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy olej makadamia, olej z pestek winogron, olej lniany i olej arganowy.

Olej ze słodkich migdałów

Zapach oleju ze słodkich migdałów jest prawie niewyczuwalny, jego barwa jest jasnożółta, a smak lekko słodkawy. Zawiera bardzo dużo kwasów tłuszczowych, a ponadto dostarcza włosom także niezbędne składniki mineralne. Mogą z niego skorzystać posiadaczki każdego typu włosa, ale najlepiej będzie się on sprawdzał na włosach średnio- i wysokoporowatych. Olej ze słodkich migdałów bardzo dobrze nawilży i odżywi włosy. Będzie skutecznie chronił je przed działaniem szkodliwych czynników takich, jak chlor, gorące powietrze, a także działanie suszarki i prostownicy. Dodatkowo nada się także do zabezpieczania końcówek. Olej ze słodkich migdałów przyspieszy także wzrost włosa.

Olej lniany

Zawiera bardzo dużą dawkę składników takich jak cynk, witamina E oraz kwasy omega-3 i omega-6. Działania oleju lnianego polega na odbudowie zniszczonych włókien włosa, dodatkowo zapobiegając rozdwajaniu się końcówek i wypadaniu. Będzie on zapobiegał puszeniu się włosów przez działanie lekko dociążające włosy. Najlepiej sprawdzi się u posiadaczek włosów nisko- oraz wysokoporowatych.

Olej arganowy

Ten olej sprawdzi się w przypadku wszystkich typów włosów. Olej arganowy zawiera witaminę E oraz jedno- i wielonasycone kwasy tłuszczowe. Bardzo dobrze wygładza i wzmacnia zniszczone włosy, jednocześnie dodając blasku. Sprawdzi się w przypadku włosów, których struktura została naruszona w efekcie działania licznych zabiegów fryzjerskich. Olej arganowy dodatkowo pomaga wyleczyć łupież oraz nawilża skórę głowy.

Przy kupnie oleju należy zapamiętać, by był on  w butelce o ciemnym szkle. Dzięki temu dostęp olej nie utraci swoich pielęgnacyjnych właściwości. Jeżeli chcesz przeczytać więcej na temat pozostałych olejów, zapraszamy do przeczytania naszych poprzednich wpisów – Zastosowanie oleju kokosowego w kuchni i kosmetyce oraz Olej z pestek winogron – zastosowanie w pielęgnacji.

Jak olejować włosy - olejowanie włosów na sucho

Jak olejować włosy na sucho?

Jak olejować włosy na sucho? Jest to najbardziej popularna metoda. Dzieje się tak dzięki jej prostocie. Olej nakładasz na suche włosy. Rozprowadzasz go na włosach od ucha w dół lub jeśli jest taka potrzeba, także na skórze głowy. Aby dobrze rozprowadzić go na całych włosach warto rozczesać je grzebieniem z szerokimi zębami. Włosy, na których rozprowadzono olej należy zapleść w luźny warkocz lub zawiązać w koczek. Olej powinnaś trzymać na włosach przez około 2 godziny, a następnie zmyć.

Jak olejować włosy na mokro?

Rzecz jasna, polega na nakładaniu oleju na włosy, które uprzednio zwilżyłaś. Nie mają jednak być umyte i nie powinna kapać z nich woda. Olej nakładamy dopiero kiedy odsączymy nadmiar wody przy pomocy ręcznika. Podobnie jak w przypadku olejowania włosów na sucho, wybrany olej nakładamy na całą długość włosa.

Olejowanie włosów na odżywkę

Jeśli zastanawiać się, jak olejować włosy na odżywkę, ponieważ brzmi to dla Ciebie tajemniczo – przychodzimy z pomocą! W tym przypadku istnieje kilka metod. Możesz najpierw na suche włosy nałożyć odżywkę, a następnie olej. Możesz także zmienić kolejność. Innym sposobem jest wymieszanie oleju z odżywką i nałożenie takiej mieszanki na włosy. Niezależnie od opcji, którą wybierzemy, włosy owijamy ręcznikiem i pozostawiamy na około pół godziny. Po tym czasie myjemy włosy.

Jak olejować włosy - olejowanie włosów na mokro

Jak olejować włosy i zmyć olej?

Wiemy już, jak poprawnie nakładać olej na włosy, ale powstaje pytanie – jak go zmyć? Ponieważ olej jest substancją tłustą, sama woda nie wystarczy. Jeżeli do zmywania oleju użyjemy tylko wody, nasze włosy nadal będą posklejane i tłuste. W tym celu powinnyśmy do zmywania oleju użyć szamponu. Czy jednak każdy szampon będzie dobry? Okazuje się, że nie! Mocne szampony, posiadające w składzie substancje takie jak SLS czy SLES mogą sprawić, że cały zabieg olejowania zostanie zniweczony, a my nie osiągniemy upragnionych rezultatów. Do zmycia oleju użyjmy zatem szamponów delikatnych. Warto zwrócić także uwagę, by nasz szampon nie zawierał w składzie silikonów, które z pozoru poprawią wygląd włosa, ale w rzeczywistości mogą przyczynić się do pogorszenia jego stanu.

Czy dobrze umyłam włosy?

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje włosy są dostatecznie dobrze umyte, skuteczną metodą może okazać się sposób z kartką papieru. Przyłóż mokry kosmyk włosów do kartki, a następnie wysusz ją. Jeśli na kartce po wyschnięciu wody nie pojawi się tłusty ślad, włosy zostały dobrze umyte. Jeżeli z kolei pozostanie tłusta plama, musisz umyć włosy dokładniej.

Mamy nadzieję, że olejowanie włosów stanie się zabiegiem, który włączyć na stałe do swojej pielęgnacji. Warto docenić potencjał drzemiący w naturalnych składnikach, które dostarcza nam natura! Nie wolno jednak zapomnieć o tym, by odpowiednio dobrać olej oraz metodę, która najlepiej sprawdzi się na naszych włosach. Dobry wybór w tym zakresie sprawi, że z pewnością będziemy mogły cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, odpornymi na uszkodzenia! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Precyzyjne szczotkowanie zębów dzięki technologii magnetycznej szczoteczek Oral-B iO

Technologia magnetyczna w szczoteczkach do zębów to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, któ…