Home Zdrowie i Uroda Skuteczne rzucenie palenia – zadbaj o swoje zdrowie

Skuteczne rzucenie palenia – zadbaj o swoje zdrowie

8 min czytania
0
0
1,284
Skuteczne sposoby na rzucenie palenia

Jako kobiety na czasie powinnyśmy żyć zdrowo dla siebie i innych. Dlatego też decyzja o rzuceniu palenia jest naprawdę wskazana. Czy istnieją metody na skuteczne rzucenie palenia? Czy da się to zrobić szybciej i skuteczniej? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Ilość palących w Polsce według badań spada, ale niestety powoli, o czym co roku przypomina Ministerstwo Zdrowia. W pewnym sensie nie ma się co dziwić, bo obecna rzeczywistość i coraz większy stres połączony z szybkością życia skłaniają nas do odreagowania za pomocą tej szybkiej używki.  Papieros bywa sposobem na ograniczenie negatywnych emocji i zapomnienie na chwilę o codziennych problemach. Jest przy tym jednak na tyle szkodliwy, że nie rozwiązuje problemów, a jedynie może stworzyć nowe, powiązane z kwestiami zdrowotnymi. 

Czemu palimy pomimo tyle przeciwwskazań?

O tym, że pomimo ostrzeżeń bombardujących nas niemal z każdej strony, nadal wracamy do palenia, decyduje nałóg. Nie jest tajemnicą, że tytoń zawiera w sobie nikotynę, która w silnym stopniu uzależnia organizm. Dodatkowo ludzka psychika również przyzwyczaja się do puszczenia dymka, co zdecydowanie nie pomaga w zerwaniu z tym kłopotliwym przyzwyczajeniem. Kiedy  bez mentalnego przygotowania odstawimy papierosa na dłuższy czas, możemy czuć się naprawdę nieprzyjemnie.

rzucenie palenia

Jak temu zaradzić? Istnieją podstawowe sposoby na skuteczne rzucenie palenia. Warto podzielić je na psychologiczne i przyjmowane w postaci różnych środków. Warto zacząć od zmiany nastawienia. Sama decyzja o zerwaniu z paleniem powinna być podjęta tylko i wyłącznie przez nas. Żaden lekarz, partner czy rodzic nie powinien o tym decydować za nas. Jedynie odpowiednie nastawienie psychiczne pozwoli na podjęcie skutecznej walki z papierosami. Musimy odnaleźć w sobie prawdziwą determinację i spróbować odnaleźć jakiś sposób na zajęcie sobie myśli, które z pewnością będą krążyć wokół rzucanego nałogu. Oczywiście bliskie osoby są równie ważne, a ich wsparcie może być nie do zastąpienia.    

Co zrobić? Gdzie się udać?

Istnieją grupy wsparcia, które tak jak w przypadku alkoholu czy narkotyków spotykają się na wspólne sesje. Ich celem jest przede wszystkim szczera rozmowa i zrzucenie z siebie choć części ciężaru związanego z nałogiem. Palacze mogą również udać się do psychologa, który również pomoże ustabilizować naszą psychikę. Oprócz terapii, lekarz zapewni nam dostęp do takich lekarstw, jak antydepresanty lub środki na uspokojenie. Niezwykle ważne jest korzystanie z tych prostszych sposobów, jak skrupulatne notowanie każdego wypalonego papierosa i stopniowe schodzenie z ilości wypalanych dziennie sztuk. Pomocna będzie w tym inna osoba, która pozwoli lepiej skontrolować ten nowy, potrzebny nawyk.

Skuteczne rzucenie palenia w dzisiejszych czasach nie może też obyć się bez środków, które możemy regularnie przyjmować i dostać bez recepty w aptekach. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w gumy z dawką nikotyny, które pozwalają w dalszym ciągu odczuwać skutki tego chemicznego związku, jednak bez szkodliwych, wdychanych do płuc substancji smolistych. Pomocne potrafią być również tabletki, plastry lub inhalatory z nikotyną. W obecnym świecie technologia pozwala na lepsze dostosowanie metod odwykowych do swoich preferencji.

sposoby na rzucenie palenia

Proste, ale pomocne metody na skuteczne rzucenie palenia

Domowymi sposobami na zerwanie z nikotynowym nałogiem są natomiast napary z waleriany, która działają uspokajająco. Należy jednak uważać na jej ilość, bo w nadmiarze waleriana powoduje senność. Równie korzystny dla naszego samopoczucia jest pieprz cayenne. Według badań właśnie dzięki pikantności odczuwamy mniejszą ochotę na palenie. Kluczowe mogą okazać się także małe przekąski, takie jak pestki dyni czy słonecznika. Pozwolą one zająć czymś dłonie, usta i umysł. Podobnie działają zwykłe gumy do żucia, które należy zacząć rzuć za każdym razem, gdy przyjdzie nam ochota na złamanie postanowienia. Nie polecamy natomiast picia naparów z sodą oczyszczoną. Choć według niektórych są równie dobrym sposobem na poradzenie sobie z paleniem, niosą ze sobą również potencjalne problemy z funkcjonowaniem nerek.

Podsumowując zebraną wiedzę naukową, można stwierdzić, że skutki rzucenia palenia widoczne są już po kilkunastu godzinach. Dzięki walce ograniczamy możliwość zachorowania na poważne schorzenia serca czy nabawienia się raka płuc. Nasze ubrania i ciało również pozbędzie się niezbyt atrakcyjnego zapachu dymu. Dodatkowo narażamy na bierne palenie naszych znajomych, członków rodziny czy partnera. Tak naprawdę zerwanie z tym nałogiem niesie za sobą same pozytywy, a do ich osiągnięcia wystarczą poważne postanowienia i silna wola w walce o własne zdrowie.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Precyzyjne szczotkowanie zębów dzięki technologii magnetycznej szczoteczek Oral-B iO

Technologia magnetyczna w szczoteczkach do zębów to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, któ…