Home Lifestyle Psychoterapia w leczeniu uzależnień

Psychoterapia w leczeniu uzależnień

5 min czytania
0
0
1,552
donatakurpas.pl psychoterapia uzależnień

Każda osoba uzależniona doskonale wie, że nie da rady poradzić sobie samodzielnie. Jest to bardzo trudne z wielu względów. Po pierwsze dlatego, że przecież nie jesteśmy w stanie przerwać tego konkretnego zachowania – widać tutaj więc, że nie jesteśmy jeszcze na takim etapie, w którym bylibyśmy gotowi otwarcie rozmawiać o swoich odczuciach. Jeżeli nie jesteśmy do tego gotowi to będziemy dalej kontynuować próby stłumienia ich przy pomocy nieodpowiednich środków.

 

Po co ludzie sięgają najczęściej? Po alkohol, narkotyki i jedzenie. To te rzeczy wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i dzięki temu przez krótką chwilę czujemy radość – ale nie trwa ona niestety wiecznie. Po pewnym czasie pojawia się poczucie winy i wręcz obrzydzenie do swojej osoby – wtedy jednak pijemy lub jemy jeszcze więcej, bo nie chcemy o tym myśleć i próbujemy całkowicie wyłączyć swój strach. Być może nawet się to na chwilę udaje – a potem cały ten proces się powtarza i możemy w tym tkwić przez długie lata. 

W jaki sposób uzależnienia niszczą nam życie?  

Wszystkie osoby uzależnione podążają jedną drogą. Na początku wydaje im się, że sięgają po ten konkretny środek tylko raz – jedzą całą pizzę w ukryciu przed rodziną, piją małą butelkę wódki na rozluźnienie lub biorą kilka pigułek więcej, niż zapisał im lekarz. Szybko jednak zdają sobie sprawę z tego, że to rozwiązanie im się spodobało i faktycznie pomaga w radzeniu sobie ze stresem – dlaczego więc nie robić tego częściej? Oczywiście nie za często, bo grozi nam uzależnienie – psychoterapeuta najpewniej w późniejszej rozmowie wskaże nam ten moment jako kluczowy dla rozwoju naszego problemu. To właśnie wtedy po raz pierwszy “przymknęliśmy oko” na coś, co było oczywistym błędem. 

 

Osoba uzależniona przekłada niestety swój nałóg nad wszystko inne – w ten sposób rozpadają się związki, rodziny. Okupujemy to wszystko również zdrowiem, ponieważ organizm nie radzi sobie zbyt dobrze z jakąkolwiek substancją, która jest mu serwowana w nadmiarze. Ludzie tracą pracę, pieniądze i nawet dach nad głową – a w dalszym ciągu nie przyznają się nawet do tego, że faktycznie mogą być uzależnieni.  

Czy psychoterapia okaże się pomocna?

Bardzo wiele będzie na pewno zależało od naszego podejścia. Jeżeli zdecydujemy, że chcemy w końcu coś zmienić – psychoterapeuta da radę nam pomóc. Będzie to powolny proces, który będzie wymagał zaangażowania obu stron. Jeżeli jednak od początku będziemy nastawieni na to, że nic z tego nie wyjdzie – dojście do zdrowia może okazać się dla nas bardzo trudne.  

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Bawełna – wady i zalety. Jakie są właściwości bawełny?

Bawełna to najbardziej popularne włókno, które króluje w produkcji tekstyliów. Historia ba…