Home Tips & Tricks Na czym polega tomografia zęba?

Na czym polega tomografia zęba?

5 min czytania
0
0
871
tomografia zęba xray.pl

Wykonywanie jakichkolwiek zabiegów na naszych zębach jest stresujące – dobrze jest więc od początku wiedzieć, z czym mamy do czynienia i czego musimy się spodziewać. Dlatego też dobrze jest zadawać specjaliście dużo pytań i być cały czas na bieżąco z zaplanowanymi procedurami. Wiele osób niestety tego nie robi i później nie mają świadomości zarówno powagi sytuacji, w jakiej się znajdują – jak i kosztów, które będą się z tym wiązać. Dlatego też postarajmy się raczej być świadomymi pacjentami – będzie to dobre zarówno dla nas, jak i dla osób, które się nami opiekują.

Dlaczego obawiamy się problemów z zębami? Ludzie mają świadomość tego, że takie leczenie jest zwykle bardzo nieprzyjemne i wiąże się również z dużymi kosztami. To jednak z tego właśnie powodu warto często pojawiać się w gabinecie stomatologicznym. Im szybciej zidentyfikujemy jakiś problem – tym leczenie powinno być tańsze i łatwiejsze. Dzięki temu nie będziemy musieli aż tak się denerwować i zareagujemy zanim jeszcze pojawi się silny ból. W celu prawidłowej diagnozy często wykorzystywane jest badanie przy pomocy tomografu i dobrze jest wiedzieć, na czym ono polega.

Po co wykonywana jest tomografia zęba?

Tomografia zęba wykonywana jest po to, aby uzyskać jasny obraz sytuacji wewnątrz jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu specjalista może szybko sprawdzić, na czym polega problem – oraz czy w ogóle jest jakikolwiek problem z uzębieniem tej konkretnej osoby. Tomografia zębów jest wykonywana bardzo często, ponieważ stomatolog nie może działać w ciemno – musi on mieć możliwość stworzenia planu w oparciu o jakieś dane. Idealnie sprawdza się to w momencie przygotowywania pacjenta do zabiegu wszczepienia implantu – tomograf wyposaża specjalistę w pełen obraz kości i kanałów.

Tomografia zębat może być wykonywana także w momencie, gdy mamy problemy z zatokami lub stawami – jest to dobre narzędzie diagnostyczne, które może wykorzystać chociażby chirurg. W jego pracy posiadanie bardzo szczegółowych danych to podstawa. Uzyskany obraz może pomóc w znalezieniu nowotworu, próchnicy czy stanów zapalnych.

Jak wygląda tomografia zęba?

Samo badanie nie wymaga od nas szczególnych przygotowań – jeżeli jednak poddane zostanie mu dziecko to na pewno warto wcześniej wytłumaczyć mu wszelkie szczegóły. Sama maszyna może czasami wydawać się odrobinę przerażająca. W praktyce jednak nie mamy czego się obawiać. Badanie nie trwa długo i musimy po prostu przez pewien czas trzymać nasza głowę bez ruchu, zaciskając jednocześnie zęby na wskazanym uchwycie.

W Warszawie polecamy gabinety XRAY, które mieszczą się na Ursynowie i Pradze.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Tips & Tricks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak upiąć włosy do ramion na co dzień – fryzury włosy półdługie!

Posiadaczki średniej długości włosów do ramion zapewne niejednokrotnie zastanawiały się, j…