Home Lifestyle Jakie małe zwierzęta domowe dla dzieci wybrać? Rozsądny wybór najlepszego przyjaciela Twojego dziecka

Jakie małe zwierzęta domowe dla dzieci wybrać? Rozsądny wybór najlepszego przyjaciela Twojego dziecka

10 min czytania
0
0
1,858

Zwierzęta to nie zabawki, ale przychodzi taki czas w życiu każdego dziecka, że jest gotowe podjąć się opieki nad własnym pupilem. Większość dzieci marzy o psie, kocie czy koniu, jednak często nie możemy pozwolić sobie na podjęcie aż tak dużej odpowiedzialności. Jakie małe zwierzęta domowe sprawdzą się dla dzieci?

Najmniej wymagające małe zwierzęta domowe

Do perfekcji opanowały sztukę kamuflażu, mogą mieszkać w terrarium, ale także w szklanych i plastikowych pojemnikach. Nie są skłonne do ucieczek. Dbanie o nie, jest nie tylko łatwe, ale także tanie. To patyczaki. Żywią się zielonymi liśćmi i młodymi pędami. Wybierz to zwierzę, jeśli twoje dziecko chciałoby zaopiekować się jakimś żyjątkiem, ale niekoniecznie zależy mu na głaskaniu i oswajaniu. Zamiast tego wystarczy mu bierna obserwacja powolnego życia.
Żółwie lądowe również należą do najmniej wymagających zwierząt domowych. Potrzebują terrarium lub akwarium, w którym będą mogły żyć, odpowiedniej temperatury i wilgotności.
Żywią się między innymi roślinami takimi jak mniszek, lekarski, koniczyna, pokrzywa, babka lancetowata, a także liśćmi maliny, jeżyny, truskawki, bazylii, tymianku czy zielonymi częściami niektórych warzyw. Żółwie lądowe rozpoznają swoich właścicieli, a dziecko będzie mieć sporo frajdy w obserwowaniu posiłków swojego pupila. Będzie mogło również głaskać jego skorupę.

Wbrew pozorom najmniej wymaające zwierzęta domowe dla dzieci to nie ryby. Mimo, że nie trzeba się z nimi bawić, a karmienie jest banalnie proste, trudne jest zajmowanie się akwarium. Czyszczenie go i wymiana wody wymaga dużo wiedzy. Jednak jeśli masz starsze dziecko, które zafascynuje się tematem, będzie tu miało spore pole do popisu, a wasze zwierzęta będą ozdobą całego domu. Przeczytaj jak czyścić akwarium.

Małe zwierzęta domowe dla dzieci żółw

Zwierzęta domowe klatkowe

Zwierzęta klatkowe zdecydowanie należą do najbardziej lubianych i popularnych małych pupili dzieci. Na jakie gatunki warto zwrócić uwagę?

  • Chomiki – żyją średnio dwa lata, potrzebują klatki z odpowiednią ściółką i kołowrotka oraz czegoś co pozwoli im ścierać całe życie rosnące zęby. Do obowiązków dziecka będzie należała cotygodniowa wymiana ściółki, dbanie o dostęp do świeżej wody i jedzenia. Za dobrą opiekę zwierzak odwdzięczy się przywiązaniem, oswojonego będzie można brać na ręce i głaskać. Minusem chomików jest duża aktywność w nocy, jednak można się do niej szybko przyzwyczaić.
  • Myszy – chociaż nie są kojarzone z klasycznym pupilem, dzięki temu, że są inteligentniejsze od chomików są bardziej kontaktowe. Mogą mieszkać w klatce, akwarium lub terrarium. Podobnie jak w przypadku chomików właściciel powinien raz w tygodniu zmieniać ściółkę oraz dbać o wodę i jedzenie. Obserwacja, oswajanie i zabawa z nimi dostarczą dziecku wiele frajdy. Największym minusem myszy jest bardzo intensywny zapach moczu osobników płci męskiej.
  • Świnka morska, a właściwie kawia domowa, może przeżyć około 8 lat. Jest mniej ruchliwa od chomika i myszy, natomiast bardziej od nich towarzyska. Oswojona lubi spędzać czas siedząc na kolanach właścicieli i być głaskana. Opieka nad nimi wygląda podobnie do opieki nad chomikiem i myszą, dodatkowo warto jej zapewnić codziennie możliwość chodzenia po wybiegu. Nie są zwierzętami skaczącymi i wspinającymi się jak pozostałe przedstawione w tej kategorii zwierzaki, dlatego ich klatka może być dużo niższa.

Małe zwierzęta domowe chomik

Ptaki jako doskonały wybór dla twojego dziecka

Szukając małych zwierząt domowych dla dzieci warto zwrócić uwagę na papużki faliste i kanarki. To najmniej wymagające ptaki. Potrzebują odpowiednio dużej klatki, czystego piasku, jedzenia i picia oraz co jakiś czas możliwości swobodnego latania po pokoju. Trochę trudniejsze w opiece, ale również warte wzięcia pod uwagę są modrolotki oraz nimfy, które jeśli włożymy w to odpowiednio dużo pracy, jesteśmy w stanie nauczyć mówić kilka słów. Oswojone ptaki siadają na ręce i ramieniu, można je głaskać oraz jedzą z ręki i wykazują przywiązanie ciesząc się na nasz widok.

Małe zwierzęta domowe papużka falista

Najciekawsze małe zwierzęta domowe

Najciekawszym zwierzęciem domowym w ostatnim czasie są jeże hodowlane. Jeśli zapewnimy mu dobre warunki, jeden osobnik może przeżyć nawet 6 lat. Najlepiej kupić młodego jeża, którego od maleńkości przyzwyczaimy do głaskania. Oswojenie starszego okazu może przysporzyć sporo problemu. Najlepszym miejscem dla jeża będzie odpowiednio duże terrarium, które osłoni go od przeciągów.
Uwaga! Jeże występujące w naturze w Polsce są pod ścisłą ochroną! Gdy zauważymy jeża na naszym podwórku nie zabierajmy go do domu.

Jak wybrać zwierzę – podsumowanie

Wybór zwierzęcia domowego to bardzo ważna decyzja.  Jeśli zdecydowaliśmy, że chcemy przygarnąć małe zwierzęta domowe dla dzieci, przed zakupem jakiegokolwiek gatunku, postarajmy się poznać o nim jak najwięcej informacji i rzetelnie przygotować się na powitanie tego nowego mieszkańca. Aby cieszyć się zdrowym okazem warto również zwracać uwagę na miejsce zakupu pupila i uważać na pseudohodowle.

Przeczytaj również nasz artykuł o tym jak urządzić mały pokój dla dziecka i jak dbać o trawnik.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Bawełna – wady i zalety. Jakie są właściwości bawełny?

Bawełna to najbardziej popularne włókno, które króluje w produkcji tekstyliów. Historia ba…