Home Zdrowie i Uroda Naturalne olejki – jak wykorzystać ich potencjał?

Naturalne olejki – jak wykorzystać ich potencjał?

10 min czytania
0
0
1,051
Naturalne olejki jak wykorzystać ich potencjał

Naturalne olejki kryją w sobie niesamowite bogactwo i potencjał. To ekologiczne rozwiązanie w codziennej pielęgnacji. Poznaj właściwości najpopularniejszych olejków i dowiedz się jak wykorzystać ich potencjał.

Najpopularniejsze naturalne olejki i ich właściwości

Każdy olejek ma trochę inne właściwości, a jest ich sporo, dlatego przed użyciem warto poznać jego zalety i sprawdzić czy nie ma przeciwskazań w ich stosowaniu. Do najpopularniejszych bez wątpienia należą:

  • olejek z czarnuszki zawiera kwasy: omega-6, omega-3, mirystynowy, foliowy, stearynowy i palmitynowy. Jest źródłem białka, witaminy A, E, B1 i B3, wapnia, żelaza, fosforu, miedzi, cynku, magnezu, potasu i sodu. Przede wszystkim właściwości czarnuszki są przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i antywirusowe;
  • olejek lawendowy – ma działanie uspokajające, przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyseptyczne;
  • olej z pestek winogron – ma właściwości przeciwzapalne, nawilżające i antyoksydacyjne. Zawiera witaminę C, D i E, beta-karoten oraz kwasy tłuszczowe Omega 6 i Omega 9;
  • olejek z drzewa herbacianego – ma właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne;
  • olej z orzechów makadamia zawiera witaminy: A, E, witaminy z grupy B, kwas oleinowy, kwas oleopalmitynowy i palmitynowy oraz lecytynę. Posiada przede wszystkim właściwości ujędrniające, wygładzające i nawilżające;
  • olejek rycynowy – ma właściwości ujędrniające, przeczyszczające i stymulujące porost włosów;
  • olejek arganowy – to źródło witaminy E, steroli, kwasów Omega 3, Omega 6 i omega 9. Uelastycznia i nawilża.
  • olej kokosowy – jest źródłem wapnia, żelaza, potasu, magnezu, fosforu, sodu oraz cynku, a także witaminy E, B2, B6, C i K i kwasu foliowego. Ponadto zawiera nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ma właściwości antybakteryjne i nawilżające. Przeczytaj artykuł o tym jakie może mieć olej kokosowy zastosowanie.
  • olejek ze słodkich migdałów – zawiera kwasy fenolowe, flawonoidy, kwas ferulowy, proteiny, magnez, mangan, potas, fosfor oraz witaminy: A, E, B1, B2 i B6. Posiada właściwości nawilżające i ujędrniające;
  • olejek cytrynowy – działa regenerująco, odprężająco i pobudzająco. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne;
  • olejek miętowy – wykazuje działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, przeciwzakaźne, przeciwbólowe;
  • olej lniany – jest bogaty w kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 oraz witaminę E.. Ma właściwości przeciwzapalne i nawilżające.

Naturalne olejki właściwości

Domowa aromaterapia

Naturalne olejki są doskonałe do aromaterapii. Jak je wybrać? Przede wszystkim pamiętaj, że aromaterapia będzie skuteczna tylko wtedy, gdy użyjesz do niej dobrej jakości olejków eterycznych. Dla odprężenia i uspokojenia wybierz olejek lawendowy. Z pewnością pomoże on także przy częstych migrenach, nadmiernej senności i przeziębieniu. Przy bólach głowy i infekcjach możesz wybrać także olejek miętowy, który ponadto będzie odpowiedni przy nadciśnieniu i ospałości. Olejek cytrynowy pomoże ci na stres, działa odprężająco i pobudzająco. Olejek z drzewa herbacianego zadziała uspokajająco nawet przy silnym zdenerwowaniu.
Olejki najlepiej stosować przy użyciu specjalnego dyfuzora do aromaterapii, ale jeśli go nie posiadasz, dodaj trochę olejku do miski z gorącą wodą i wdychaj wydobywającą się z niej parę. Mając olejki eteryczne możesz wykonać naturalne świece zapachowe, które oprócz zapachu, dozować będą terapeutyczne właściwości.
Poznaj również przepisy na naturalny odświeżacz powietrza, z wykorzystaniem olejków.

Naturalne olejki. Domowa aromaterapia. Oejki eteryczne

Olejowanie włosów – jak dobrać olej do włosów

Olejowanie chroni włosy przed utratą wilgotności oraz poprawia ich strukturę. Oleje do włosów dobieramy pod ich porowatość.  Włosom niskoporowatym przysłuży się olej kokosowy i palmowy. Dla średnioporowatych sprawdzi się olejek ze słodkich migdałów, z orzechów makadamia, słonecznikowy, rzepakowy, rycynowy lub rokitnikowy, a także oliwa z oliwek. A dla włosów wysokoporowatych warto wybrać olejek z nasion chia, lniany, z czarnuszki, z pestek dyni, wiesiołka lub kukurydziany.
Dodatkowo jeśli chcemy, by nasze włosy rosły szybciej i było ich więcej, możemy użyć olejku z czarnuszki lub rycynowego na skórę głowy, a do ochrony końcówek wybrać olejek arganowy.
Jeśli jeszcze nigdy tego nie robiłeś koniecznie sprawdź jak olejować włosy i ciesz się efektami.
Oprócz włosów, zadbaj także o podkreślenie oczu i wypróbuj olejek rycynowy do rzęs. Regularne stosowanie zapewni gęstość i objętość bez użycia maskary.

Naturalne olejki do masażu

Do masażu najlepiej sprawdzają się olejki o właściwościach ujędrniających i nawilżających takie jak olejek ze słodkich migdałów, winogronowy czy z orzechów makadamia. Z pewnością masaż, przy ich użyciu, będzie doskonałą profilaktyką przeciwko rozstępom i starzeniu się skóry. Jeśli zależy nam głównie na odprężeniu warto sięgnąć po olejek lawendowy.

Naturalny olejek do masażu

Naturalne olejki do twarzy

Naturalne olejki możemy użyć do oczyszczania twarzy po makijażu, przy zwalczaniu trądziku i innych stanów zapalnych skóry, jako bazę pod makijaż oraz po prostu w codziennej pielęgnacji jako nawilżenie. Dla cery trądzikowej wybierzmy olejek z drzewa herbacianego, z nasion czarnuszki lub rumiankowy. W nawilżeniu pomoże nam olejek ze słodkich migdałów, arganowy i olejek z orzechów makadamia. A do zmycia makijażu możemy użyć takiego olejku, jaki lubimy najbardziej!

Zobacz również artykuł o tym jak zrobić domowe maski do włosów oraz jak wykorzystać olejki eteryczne do sprzątania domu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak poprawnie czyścić zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia zębów i dziąseł. Czyste zęby nie tylko …