Home Lifestyle Gry miejskie. Nowy sposób na zwiedzanie miasta.

Gry miejskie. Nowy sposób na zwiedzanie miasta.

8 min czytania
0
0
1,414
Gry miejskie - sposób na zwiedzanie miasta

Zwiedzanie miasta nie musi ograniczać się do planu stworzonego przez biuro podróży czy standardowym odwiedzaniu najpopularniejszych miejsc. Gry miejskie to sposób na połączenie zabawy z podróżowaniem. Czym są gry miejskie? Jak w nie zagrać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Sam pomysł na stworzenie tego typu aktywności zrodził się już na początku XX w, poprzez bardziej dziecinne zabawy powstałe w czasach Wielkiego Kryzysu, czyli Ringolievo czy też dzięki inicjatywie pierwszy artystów – performerów. Z pewnością podstawową zasadą było poszerzenie zasięgu zwykłych gier na świeżym powietrzu do rangi tych obejmujących dane miasto czy dzielnicę.

Czemu akurat gry miejskie?

Gry miejskie wykorzystują przestrzeń miejską do stworzenia fikcyjnego świata, bądź samej historii. Pozwala to uczestnikom zaangażować się w stworzoną historię.  Dodatkowo daje to szanse na zwiedzenie nowych, wcześniej nieznanych terenów miejskich. Łączą one również wiele pokrewnych, ale też skrajnie różnych gatunków sztuki i rozrywki, takich jak flash moby, happeningi, gry komputerowe, papierowe RPG i wiele innych. Jednak niezmienną podstawą gier miejskich jest zdecydowanie zabawa i spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Aby spróbować tej formy rozrywki na własnej skórze, wystarczy trochę chęci, wolnego czasu i zapisania się na dany event. W Polsce, od 2005 roku, dzięki akcji Urban Playground, której hasłem było stwierdzenie “miasto to plansza”, można znaleźć coraz to więcej takich możliwości, nawet w mniejszych ośrodkach miejskich. Dostępnych opcji jest bez liku. Scenariusze kryminalne, fantasy, sci-fi. Wszystko ogranicza jedynie wyobraźnia i umiejętność organizacji samych organizatorów. Jeśli jednak preferujesz spędzanie wolnego czasu z rodziną w domu, to sprawdź nasz artykuł o grach językowych: Gry językowe, czyli zabawa z nauką w jednym!

Gry miejskie i zwiedzanie miasta

Dobra zabawa, zwiedzanie miasta i nagrody

W tego typu wydarzenia angażują się również firmy, przenosząc je na grunt dopełnienia akcji marketingowych lub PR-owych. Tego typu wydarzenia, jak np. pierwsza gra miejska na dużą skalę, zorganizowana przez producenta telefonów komórkowych Nokia o nazwie “Nokia Game” również są dostępne dla wszystkich zainteresowanych odbiorców. Za komercyjnymi eventami może przemawiać więcej środków finansowych na organizację oraz same atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Pytanie brzmi jednak, jak gry miejskie dokładnie odnoszą się do zwiedzania miasta? Otóż ciekawym sposobem na spędzenie wolnego dnia lub dwóch jest wyjazd na grę miejską do zupełnie nieznanego miasta. Dzięki temu uczestniczysz w rozgrywce, przy okazji poznając fabułę czy zagadki. Z pewnością poprzez to w bardziej unikalny sposób poznasz dane miejsca. Wystąpi w tym przypadku wyższy poziom interakcji niż jeśli miałabyś jedynie przemknąć na autopilocie obok kolejnego monumentu.

Miasta do zwiedzania nie tylko te znane

Zdecydowanie najciekawsze miasta do zwiedzania to te mniej znane. Dlaczego? Często w takich przypadkach papierowe przewodniki czy internet bywa zawodny, a tylko bywalcy potrafią dostrzec te najpiękniejsze, mało popularne zakątki, które zazwyczaj w fabułach gier miejskich pełnią ważną pozycję. Dodatkowo dowiesz się więcej na temat historii danego miasteczka.  Pozwoli Ci to w pełni odkryć perły architektury czy przyrody, poukrywane na terenie naszego kraju. Oczywiście odnosi się to także do największych polskich miast i tam będzie Ci najłatwiej znaleźć zbliżający się event.

Gry miejskie i miasta do zwiedzania

Na grę miejską warto zabrać ze sobą plecak, w którym pomieścisz ekwipunek zazwyczaj powierzony Ci podczas startu wydarzenia przez organizatorów. Mapa, notes z długopisem czy kompas to te najbardziej popularne możliwości. Dodatkowo warto zabrać kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową. Pogoda bywa kapryśna, a deszcz może utrudniać zabawę. Dobrym pomysłem będzie też przygotowanie jakiś kanapek czy innych przekąsek, aby nie bawić się i zwiedzać miasta z pustym żołądkiem.

Chce zagrać, tylko co mnie czeka?

Podjęłaś decyzję, zapisałaś się i co dalej? Na pewno przygotuj się na szybkie tempo, rozwiązywanie zagadek i dobrowolną rywalizację. Z pewnością nie musisz być najlepsza, liczy się przede wszystkim samo doświadczenie. Możesz również pomyśleć o zabraniu rodziny, szczególnie jej młodszej części.  Powinna ona w locie przyswoić zasady rozgrywki, przy okazji dotrzymując Ci towarzystwa.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…