Home Trendy Jak oszczędzać prąd?

Jak oszczędzać prąd?

7 min czytania
0
0
2,564
jak oszczedzac prad

W stosunku do naszych zarobków mamy jedne z najwyższych cen prądu w Europie. W skali roku za rachunki potrafi uzbierać się spora suma! Jak temu zapobiec? Jak oszczędzać prąd, by nie płakać przy opłacaniu zużytej energii elektrycznej?

Niesłusznie oszczędzanie prądu kojarzone jest z wieloma wyrzeczeniami, spadkiem komfortu czy siedzeniem w domu po ciemku. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne! Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, by zmniejszyć swoje rachunki i zaoszczędzić nawet do 600zł rocznie!

Jak oszczędzać prąd?


Wykształć w sobie zdrowe nawyki

Dobre nawyki to podstawa! Również w przypadku oszczędności energii elektrycznej. Zastanów się nad tym, ile razy zostawiasz włączone światło, chociaż nie przebywasz w danym pomieszczeniu? Korzystasz z komputera, ale telewizor gra w tle? A może śpisz przy włączonym telewizorze? Każdy z nas z pewnością zna również sytuację, gdy bez celu zaglądamy kilkanaście razy do lodówki, ostatecznie nic z niej nie wyjmując. Drobne rzeczy, ale pozwolą zaoszczędzić sporo prądu! A co za tym idzie, również pieniędzy.

Zwróć uwagę na klasę energetyczną

Czeka Cię kupno nowego sprzętu AGD? Pamiętaj, by w sklepie zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Informuje nas ona m.in. o poziomie zużycia prądu. Najlepiej wybierać sprzęt najwyższej klasy A. Należy jednak pamiętać, że porównywanie tych klas jest istotne jedynie w obszarze tego samego modelu urządzenia. W innym przypadku nie będzie to szczególnie miarodajne, ponieważ duża lodówka klasy A+ będzie pobierała znacznie więcej energii niż mała klasy B.

Lodówka to 30% całkowitego zużycia prądu!

Wiedziałeś, że lodówka wraz z zamrażarką stanowi aż 30% całkowitego zużycia prądu w gospodarstwie domowym? Zatem z pewnością należy skupić się na oszczędności w tej kwestii. Jak?
Przede wszystkim pamiętaj o optymalnej temperaturze. Dla lodówki jest to 7 stopni, zaś dla zamrażarki -18. Zmniejszanie tych wartości w żaden sposób dodatkowo nie wspomaga ich działania, ale za to zdecydowanie zwiększa pobór prądu!
Nigdy nie wkładaj także do lodówki ciepłego jedzenia. Będzie ona musiała intensywniej pracować i zużyć więcej energii na ochłodzenie.

Wykorzystaj ładowność pralki

Każda pralka ma określoną ładowność. Jednak bez względu na to czy będzie wypełniona w całości czy jedynie w połowie – nadal zużywa taką samą ilość prądu. Po co robić kilka mniejszych prań i zużyć kilkakrotnie więcej energii, skoro można wykorzystać jej ładowność w pełni i trochę zaoszczędzić.

Podstępny “stand-by”

Najbardziej podstępny pożeracz prądu w naszych domach! “Stand-by” – tryb czuwania urządzeń rtv i sprzętu komputerowego. Czerwona dioda sygnalizuje, że urządzenie pracuje i energia nadal jest pobierana, chociaż wcale z niego nie korzystasz. Pamiętaj zatem o odłączaniu niektórych sprzętów od kontaktu, aby nie marnować prądu i pieniędzy.

Oszczędzanie prądu – światło

Wybieraj świetlówki kompaktowe, które pobierają 5x mniej mniej energii i dodatkowo swoją żywotnością 10-krotnie przewyższają tradycyjne żarówki. Być może zapłacisz za nie odrobinę więcej, ale w dłuższej perspektywie czasu i tak wyjdziesz na plus i zaoszczędzisz pieniądze!

Wyłącz Wi-Fi na noc!

Wiedziałeś, że funkcja Wi-Fi routera zużywa w nocy bardzo dużą ilość energii? Nie wyłączając routera, ponosisz niepotrzebnie dodatkowe koszty w związku z opłatami za prąd. A przecież nie korzystasz wtedy z Internetu, więc po co przepłacać?

Artykuł pochodzi ze strony Czysty Zysk: https://czysty-zysk.com/jak-oszczedzac-prad/

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Trendy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Niezbędnik profesjonalistki – jakie dodatki warto nosić ze sobą do pracy?

W świecie profesjonalistek każdy detal ma znaczenie. Dobrze dobrane akcesoria nie tylko uł…