Home Artykuły sponsorowane Jak mogę otrzymać tabletkę “dzień po”?

Jak mogę otrzymać tabletkę “dzień po”?

4 min czytania
0
0
962
Jak mogę otrzymać tabletkę “dzień po”

Pomimo, iż w teorii na współżycie powinny decydować się osoby odpowiedzialne – posiadające środki do tego, aby w razie konieczności móc zaopiekować się dzieckiem – w praktyce nie zawsze tak to wygląda. Seks nie służy już tylko do prokreacji i mamy dostęp do różnego rodzaju skutecznych form antykoncepcji. Żadna z nich nie działa jednak w 100% – a dodatkowo to ludzie czasami popełniają błędy i nie do końca znają zasady stosowania danej antykoncepcji. Wtedy przydaje się tabletka “dzień po” – Escapelle lub EllaOne.

Wystarczy spojrzeć tutaj na antykoncepcję hormonalną. Korzysta z niej wiele kobiet i wykazuje się ona dużą skutecznością. Aby tak było – trzeba pamiętać o regularnym zażywaniu kapsułek oraz o tym, że wszelkiego rodzaju problemy żołądkowe mogą osłabić naszą ochronę przed ciążą. Czasami kobieta zapomni o spożyciu kapsułki na czas lub dopadną ją wymioty – a wtedy konieczne jest skorzystanie z dodatkowych zabezpieczeń podczas stosunku. Jeśli tego nie zrobimy – może dojść do zapłodnienia. Podobnie w przypadku przerwanej prezerwatywy – także tutaj potrzebne mogą być tabletki “dzień po”.

Gdzie mam iść, jeśli chce uzyskać tabletkę “dzień po”?

Tabletka “dzień po” była przez jakiś czas w Polsce dostępna bez recepty – ale zmieniono jednak zasady i od 2017 roku każda kobieta potrzebuje uzyskać receptę, aby móc wykupić sobie Escapelle lub EllaOne. Czy trudno jest taką receptę uzyskać? W teorii nie, ponieważ każdy lekarz ma prawo nam ją zapisać – można wybrać się więc nawet do zaufanego dentysty. W praktyce jednak niekiedy specjaliści są przeciwni korzystaniu z takiej formy antykoncepcji awaryjnej i nie wyrażają na to zgody – wtedy można złożyć na takiego lekarza oficjalną skargę.

Jeśli jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej to warto skorzystać z pomocy specjalnej fundacji Jeszcze, która udostępnia tabletkę “dzień po” za darmo – konsultacja z lekarzem odbywa się telefonicznie lub mailowo, a w aptece podajemy farmaceucie kod, który będzie stanowił formę opłaty.

Czy korzystanie z antykoncepcji awaryjnej jest niebezpieczne?

Nie ma nic dziwnego w tym, że obawiamy się skutków ubocznych zażycia tabletki “dzień po”. Warto jednak wiedzieć, że zarówno Escapelle, jak i EllaOne to środki bezpieczne – występujące objawy nie są bardzo uciążliwe i szybko mijają. Możemy spodziewać się bólu głowy i ogólnego zmęczenia organizmu. Nie zaleca się oczywiście częstego korzystania z tabletki “dzień po”, bo to mogłoby już negatywnie wpłynąć na nasz układ hormonalny.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Niezbędnik profesjonalistki – jakie dodatki warto nosić ze sobą do pracy?

W świecie profesjonalistek każdy detal ma znaczenie. Dobrze dobrane akcesoria nie tylko uł…