Home Dom Porządki Chemia z zagranicy – dlaczego się tak dobrze sprzedaje?

Chemia z zagranicy – dlaczego się tak dobrze sprzedaje?

7 min czytania
0
0
44
Chemia z zagranicy

Pewnie często słyszałaś o tym, że chemia z zagranicy jest dużo lepsza od tej przeznaczonej na rynki wschodnie, w tym polski. Takie pogłoski nie biorą się znikąd i bywa, że jest w nich sporo prawdy.. Dlaczego chemia zagraniczna nadal jest tak popularna? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Wszystko zaczęło się jeszcze w czasach PRL-u, kiedy to nasze sklepy witały nas co najwyżej pustymi półkami lub szarym mydłem. Było naprawdę mało dostępnych detergentów na rynku, nie mówiąc już o tych jakościowych. Za to w Niemczech zachodnich, rozwijający się kapitalizm i tradycje wypracowane na rynku chemicznym pozwoliły na uzyskiwanie coraz to nowych specyfików. Potrafiły one utrzymać ubrania w czystości. Ta właśnie chemia z zagranicy zaczęła pojawiać się (również nielegalnie) do Polski.

Szybki wzrost popularności, jaki zdobyła chemia z zagranicy

Polacy od razu podchwycili nową modę na środki czystości i zaczęli testować je w swoich gospodarstwach domowych. Okazały się one naprawdę atrakcyjne pod względem osiągów. Zwyczajnie ubrania i inne tkaniny po ich zastosowaniu stawały się naprawdę czyste. Tak właśnie, pocztą pantoflową od gospodyni do gospodyni, zaczęła roznosić się historia chemii zagranicznej, z której warto skorzystać. Choć kosztowała sporo jak na tamte czasy, to jednak według coraz większej ilości osób jej skuteczność była warta tej ceny. 

gacie na sznurku

Czasy szły naprzód, chemia z zagranicy zdobywała nowych zwolenników, rodzime biznesy sprowadzające tego typu produkty działały coraz prężniej i nawet upadek PRL-u nic w tej materii nie zmienił. Ludzie nadal kupowali niemieckie środki w dużych ilościach, choć pojawiły się polskie alternatywy czy nawet zagraniczne marki, które tworzyły swoje środki na rynki wschodnie. Polacy mieli ku temu powody, bo ani polskie detergenty, a nie te tworzone pod polski rynek nie miały szans względem skuteczności z ich typowo niemiecką konkurencją. Opinia, że polska chemia jest gorsza pokutuje do dzisiaj i choć świat zmienił się na dużo dynamiczniejszy, gdzie czasu na wyspecjalizowane zakupy jest coraz mniej, duża pula osób dalej zaopatruje się w środki prosto z Niemiec.

Dane nie kłamią

Świadczą o tym dane z Głównego Urzędu Statystycznego, według którego w 2016 roku, sprowadzono naprawdę dużo detergentów z zagranicy. Ich koszt wynosił 1,5 mld zł, co jest zdecydowanie znaczącą kwotą. Jeśli przeliczyć to na tony, to rocznie do Polski przyjeżdża ok. 116 ton różnych specyfików, nie tylko z Niemiec. Dodatkowo swoje przywiązanie do chemii zagranicznej deklaruje coraz więcej klientów. Dane PMR Consulting&Research nie pozostawiają złudzeń. Nawet co piąty Polak przyznaje się do zakupów częstych lub sporadycznych, zawierających chemię zagraniczną. To pokazuje skalę i zainteresowanie rodaków produktami chemicznymi zza zachodniej granicy.  Poprzez nasze zamiłowanie do zysku, nie bierze się to znikąd.

proszki do prania

W jakie środki najchętniej zaopatrują się klienci miejsc, sprzedających chemię gospodarczą? Najlepiej, co nie jest zaskoczeniem, schodzi chemia niemiecka i uznane proszki do prania. Popularne są  głównie klasyki takie jak Persil czy Ariel. Jednak swoją popularność zdobyły także typowo niemieckie marki jak Weisser Reise, Sonrisa czy Der Waschkonig. Produkty różnią się nieznacznie przedziałem cenowym i jakościowym, choć w dalszym ciągu wyprzedzają wschodnią konkurencję. Coraz większą popularność zyskują również żele i płyny do prania, które są dużo wygodniejsze i bywają wydajniejsze od standardowych proszków. Cenione są też kosmetyki do codziennej higieny, takie jak np. Balea, która w Niemczech jest niepozorną marką, a w naszym kraju zdobywa coraz większą popularność.

Ten artykuł jest pierwszym z cyklu publikacji, w którym prześledzimy zalety i różnice chemii zagranicznej w zależności od państwa, z którego pochodzi. Zapraszamy do sprawdzenia!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Paulina Nowak
Load More In Porządki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Roztocza kurzu jak walczyć i wygrać? – postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

Roztocza kurzu ( Acari) to małe, mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki, które osiągają rozmi…