Home Artykuły sponsorowane Na co zwrócić uwagę kupując sportowe obuwie?

Na co zwrócić uwagę kupując sportowe obuwie?

9 min czytania
0
0
319
Na co zwrócić uwagę kupując sportowe obuwie

Przy uprawianiu sportu bardzo ważne jest odpowiednie dobranie obuwia. Ma to ogromne znaczenie dla naszego komfortu oraz zdrowia. Dowiedz się na co wrócić uwagę, kiedy będziesz planował kupić buty na siłownie lub trening.

Dlaczego dopasowane obuwie jest tak ważne?

Odpowiednie obuwie należy do jednych z najważniejszych elementów garderoby aktywnej osoby. Pod tym względem nie ma co wahać się wydać więcej pieniędzy. Jeżeli przemyślimy zakup i postawimy na dobrą, sprawdzoną markę będziemy mogli cieszyć się butami przez długi okres.

Zarówno buty na siłownię, trening, czy rozgrywkę powinny przede wszystkim zostać dopasowane do naszej stopy. Dobrze dopasowany but nie będzie obcierał podczas ruchu, ani nie odgniecie. Dzięki temu nie tylko zapewnimy sobie komfort, ale również ustrzeżemy się przed bolesnymi odciskami.

Jeżeli dobierzemy idealnie but pod rozmiar naszej stopy oraz kształt będzie ją idealnie otulał utrzymując we właściwej pozycji. Źle dopasowany but może prowadzić do koślawienia, a nawet wad postawy. Dlatego szczególnie ważne jest żeby rodzice zadbali o dobre buty dla dzieci, które aktywnie spędzają czas.

We właściwych butach jesteśmy w stanie więcej ćwiczyć i poruszać się, a każda czynność nie wiąże się z niedogodnością.

Ochrona dla stopy

Jak już wcześniej było wspomniane, buty chronią stopę przed niewłaściwym ułożeniem. W przypadku zbyt dużych butów nasza stopa mogłaby się zsunąć z podeszwy lub przyrządu ćwiczeń, albo ustawić pod nieodpowiednim kątem. W ten sposób bardzo łatwo jest nabawić się groźnych kontuzji np. naciągnięcia mięśni lub skręcenia kostki.

Biorąc pod uwagę kwestie stabilizacji warto zwrócić uwagę nie tylko na samo wykonanie buta, ale również jego odpowiednie zapięcia, które nie będą odpinały się samoistnie.

But osłania nogę przed ewentualnymi uszkodzeniami w przypadku uderzenia w przedmiot obcy lub spadnięcia jakiejś rzeczy na naszą stopę. Ciało zyskuje warstwę izolacyjną, która neutralizuje nacisk z zewnątrz. Przy intensywnych treningach warto jest wybrać buty, które nie tylko osłaniają samą stopę ale również kostkę.

Nie mniej ważna jest grubość podeszwy. Podeszwa powinna być na tyle gruba żebyśmy w bolesny sposób nie odczuwali podłoża.

Oddychanie skóry

Poszukując odpowiednich butów, w których będziemy uprawiać sport lub ćwiczyć na siłowni musimy brać pod uwagę fakt, że nasze ciało będzie pociło się przez dodatkowy, niekiedy bardzo ciężki wysiłek.

Wilgotne środowisko w bucie nie tylko powoduje nieprzyjemne zapachy, ale również jest doskonałym środowiskiem do rozwijania się różnego rodzaju grzybów i bakterii.

Materiał, z którego wykonany jest but powinien dawać możliwość wentylacji stopy np. poprzez otwory lub sam w sobie być oddychający. Nadmiar ciepła będzie wyprowadzany na zewnątrz, a komfort i bezpieczeństwo użytkowania butów wzrośnie.

Warto jest również dokupić specjalistyczne wkładki do butów, które zostały opracowane z myślą o aktywnym użytkowaniu.

W przypadku kiedy ćwiczymy na zewnątrz i mamy do czynienia z mokrą nawierzchnią materiał nie tylko powinien być oddychający, ale również zabezpieczać but przed dostaniem się wody do środka.

Stabilizacja na podłożu

Kolejną ważną kwestią jest jakość podeszwy buta z zewnętrznej strony.

Podeszwa powinna być wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz nie pękać podczas użytkowania. Każdy materiał ma granicę stosowania, po której zacznie słabnąć. Ważne jest jednak to żeby wypadki w nim nie działy się przedwcześnie.

Pęknięta podeszwa nie będzie spełniała dobrze swoich funkcji, nie zabezpieczy stopy ani przed ewentualnymi ciałami obcymi ani również wilgocią z zewnątrz. Bardzo szybko zaczniemy też odczuwać dyskomfort podczas noszenia zniszczonych butów.

Decydując się na konkretny produkt sprawdź, czy materiał, z którego został wyprodukowany przeszedł testy wytrzymałości i jakości.

Równie kluczowa w podeszwie buta jest jej przyczepność do podłoża. But nie może ślizgać się po powierzchni, na której staje.

Buty na siłownię muszą utrzymywać się w jednym miejscu podczas ćwiczeń na różnego rodzaju pochylonych częściach maszyn i nie mogą zjechać w ich trakcie. Przy intensywnych trenowaniu taka sytuacja mogłaby doprowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Podobnie treningowe buty podczas biegu, jazdy, czy skoków nie mogą potęgować ryzyka upadków.

Wygodne obuwie

But, który spełnia powyżej wyszczególnione kwestie, a który nie będzie dla nas wygodnym wciąż pozostaje obuwiem nieodpowiednim.

W butach na siłownię lub przeznaczonych na uprawianie sportu musimy mieć maksimum komfortu oraz wygody. Będziemy spędzać w nich intensywny czas, niekiedy również długo je użytkować, dlatego nie możemy przy tym czuć dyskomfortu. Każdorazowo poprzez uczucie dyskomfortu nasze ciało daje nam jasny komunikat, że nie jest mu dobrze.

Odpowiednio dobrane buty oraz profesjonalny strój sprawią, że nasze ćwiczenia staną się czystą przyjemnością i z chęcią będziemy chcieli do nich wracać.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Precyzyjne szczotkowanie zębów dzięki technologii magnetycznej szczoteczek Oral-B iO

Technologia magnetyczna w szczoteczkach do zębów to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, któ…