Home Lifestyle Zegar dobowy w służbie odchudzania

Zegar dobowy w służbie odchudzania

7 min czytania
0
0
1,732
Zegar dobowy w służbie odchudzania

Rytm dobowy ma znaczenie! To o której jemy, zasypiamy ma przełożenie na naszą kondycję psychiczną, jak i fizyczną. Rządzi on wszelkimi zachodzącymi procesami w organizmie, a także jest odpowiedzialny za zmiany, na które wystawiamy nasze ciało.  Jak zatem poznać swój zegar biologiczny i żyć z nim w pełnej harmonii? Zdajesz sobie sprawę, że zegar dobowy odgrywa kluczową rolę jeżeli chodzi o proces odchudzania? Jeżeli nie to zapraszam Cię do wpisu. Pisaliśmy również o dietetycznych tikach, koniecznie zajrzyj do tego wpisu, a dowiesz się jak zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę.

Zegar dobowy: co to takiego?

Każdy człowiek podlega prawom biologii. Nasze geny zegarowe sprawiają, że ciało odmierza czas, nawet kiedy pozbawione jest zewnętrznych czynników takich jak światło czy temperatura. Zewnętrzne sygnały nazywa się tzw. dawcami czasu. W dobowy zegar biologiczny wyposażone są zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Dzięki temu każdy z tych przedstawicieli posiada wewnętrzną harmonię. Cykl dobowy u ludzi trwa 24 godziny, tak samo jest w przypadku zwierząt. Wpływa on na produkcję białka, które gromadzi się w nocy, a degradowane jest w ciągu dnia. Dobowy zegar biologiczny regulowany jest za pośrednictwem ośrodkowego układu nerwowego, a szczególnie przez organy znajdujące się w przedniej części podwzgórza.

Jak działa zegar biologiczny?

Dobowy zegar biologiczny działa na zasiądzie reakcji chemicznych, które zachodzą pod wpływem światła. Świtało docierające przez siatkówkę oka do genów, decydują o tym, czy jesteśmy senni, czy też nie. Działanie takiego zegara regulowane jest przez melatoninę, którą produkuje szyszynka. Zegar biologiczny odpowiedzialny jest za regenerację wszelkich czynności życiowych naszego organizmu. W określonych godzinach, każdy z narządów ma swoją najmniejszą, jak i największą wydajność. Dlatego też np. między godziną 7 a 9 najlepiej spożywać śniadanie, gdyż ciśnienie krwi wzrasta, a przemiana materii pracuje na najwyższych obrotach. Dla jeszcze jednego przykładu godziny od 10 do 12 są najlepszym czasem dla naszego mózgu. Osiągamy wówczas szczyt efektywności, ponieważ myślimy szybko i sprawnie. Natomiast godzina 19 dla naszego organizmu to czas, gdzie przygotowujemy się do snu. Dlatego też metabolizm zwalnia, jest to najlepszy moment na ostatni posiłek dnia.

Odchudzanie a zegar dobowy?

Nasz zegar wewnętrzny dostosowuje bardzo precyzyjnie fizjologię organizmu do różnych pór dnia. Dzięki niemu regulowany jest poziom hormonów, apetyt, metabolizm, sen, czy ciśnienie krwi.
Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z powiedzeniem, że śniadanie należy jeść jak król, obiad jak książę, natomiast kolację należy oddać żebrakowi. Zasada ta doskonale opisuje założenia diety chronometrycznej – jednej z najzdrowszych i godnych polecenia diet. Podstawowa zasada diety zakłada, że jedzenie konkretnych posiłków powinno odbywać się w konkretnych porach dnia. Dziennie dostarczamy organizmowi od 1900-2300 kcal, w zależności od potrzeb organizmu, nie ma więc tutaj mowy o głodówkach. W zasadzie nie ma również ograniczeń co do puli produktów, z których możemy wybierać składniki. Jedyna trudność wynikająca ze stosowania diety to konieczność przestrzegania określonych pór posiłków, dlatego tak ważna jest samodyscyplina. Założenie jest proste: najbardziej kaloryczne produkty powinniśmy spożywać rano, aby nasz organizm w ciągu dnia mógł te kalorie spalić. Do godziny 14:00 powinniśmy dostarczyć organizmowi 70% dziennego zapotrzebowania energetycznego, ograniczając po tym czasie tłuszcze i węglowodany.

Wszelkie argumenty przemawiają za tym, aby żyć zgodnie z rytmem dobowym swojego organizmu. Jeżeli będziesz przestrzegać tych zasad możesz pozbyć się nawet kilku kilo, wystarczy wsłuchać się w siebie i potrzeby naszego ciała. Jednoznacznie można powiedzieć, że zegar biologiczny idzie w parze z odchudzanie. Nie stawiaj tylko na dietę czy wysiłek fizyczny, zobacz również co mówi Ci Twoje ciało.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Fryzura mokra włoszka – idealna dla każdej kobiety! Sprawdź jak ją zrobić!

Popularna w latach 80-tych i 90-tych fryzura mokra włoszka wraca do łask. Takie uczesanie,…