Home Dom Zastosowanie cytryny – pomysły na eko sprzątanie w domu

Zastosowanie cytryny – pomysły na eko sprzątanie w domu

6 min czytania
0
0
1,296
ekologiczne sprzątanie domu

Cytryna ma niezwykle wiele zastosowań i właściwości. Pomijając jej walory smakowe, cytryna znajduje szerokie zastosowanie podczas sprzątania w domu! Te kwaśne owoce mają właściwości odkażające, antybakteryjne oraz wybielające. Z tego powodu cytryny są częstym składnikiem naturalnych środków czyszczących. W poniższym artykule zebraliśmy  dla Ciebie najciekawsze zastosowania cytryny przy ekologicznym sprzątaniu w domu.

Pochłanianie przykrych zapachów z lodówki

Cytryna wchłania zapachy i wydziela jednocześnie przyjemną woń w lodówce. Pamiętaj, że przed przystąpieniem do usuwania niemiłych zapachów należy opróżnić lodówkę z nieświeżych produktów, a otwarte sery, wędliny czy warzywa, najlepiej włożyć do szczelnych opakowań. Po tym zabiegu umyj dokładnie lodówkę za pomocą letniej wody. Gdy wszystko wyschnie, włóż do lodówki pokrojoną na ćwiartki cytrynę i wyciągnij ją po około tygodniu. Po wszystkim ciesz się świeżym zapachem!

mycie deski do krojenia za pomocą cytryny

Oczyszczanie deski do krojenia

Gdy deska do krojenia nieprzyjemnie pachnie (po krojeniu czosnku, cebuli czy ryby) wystarczy natrzeć ją połówką cytryny. Czekamy około 20 minut, aż deska porządnie nasiąknie sokiem z cytryny i dokładnie spłukujemy ją wodą i wycieramy do sucha. Sposób sprawdzony na drewnianych, szklanych i plastikowych deskach. Jeżeli posiadamy kolorowe, plastikowe deski, najlepiej sprawdzić działanie w mało widocznym miejscu (sok z cytryny może odbarwić plastik).

Czyszczenie mikrofali cytryną

Jeżeli w Twojej mikrofalówce coś poszło nie tak z podgrzewaniem jedzenia, prawdopodobnie jest ona w środku cała brudna. Sprytnym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest czyszczenie mikrofali cytryną. Wystarczy włożyć do niej miseczkę z wodą i sokiem z cytryny i gotować około 5 minut. Po tym czasie wyjmujemy ostrożnie miskę i przecieramy ścianki mikrofalówki wilgotną szmatką. W ten sposób pozbędziesz się zabrudzeń i uzyskasz przyjemny, świeży zapach.

Osad po herbacie lub kawie w kubku

Nie możesz poradzić sobie z ciągłymi osadami w twoim ulubionym kubku? Wystarczy przetrzeć zabrudzenia gąbką nasiąkniętą sokiem z cytryny i po kłopocie! Cytrynę wykorzystuje się również przy produkcji naturalnych płynów do mycia naczyń. Przepis na ten ekologiczny środek czyszczący znajdziesz w naszym artykule o naturalnych środkach czystości w kuchni.

torebki zapachowe z cytryną

Pachnące ubrania w szafie

Lubisz, gdy Twoje ubrania ładnie pachną ale nie chcesz wykorzystywać sztucznych torebek zapachowych? To zastosowanie cytryny jest dla Ciebie! Do lnianych woreczków włóż wysuszone skórki cytryny i umieść je w szafie lub szufladzie z ubraniami. Od tej pory możesz cieszyć się naturalnie pachnącymi rzeczami.

Naturalny środek do pielęgnacji drewna

Jeżeli chcesz ekologicznie dbać o swoje drewniane meble, sięgnij po cytrynę. Do butelki ze spryskiwaczem wlej szklankę cytryny i tyle samo oliwy z oliwek. Spryskaj drewniane powierzchnie i przetrzyj miękką szmatką. Jest to w pełni bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie.

naturalne środki czystości z cytryną

Cytryna na wszystko!

Wymienione zastosowania cytryny to tylko niektóre z wielu ciekawych pomysłów na jej wykorzystanie przy ekologicznym sprzątaniu. Pamiętaj, że warto czasem zrezygnować ze środków czyszczących dostępnych w sklepach na rzecz naturalnych rozwiązań.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…