Home Tips & Tricks Wysuszone usta – domowe sposoby na suche usta

Wysuszone usta – domowe sposoby na suche usta

8 min czytania
0
0
655
Jak dbać o wysuszone usta? Zobacz domowe sposoby na suche wargi!

Wysuszone usta nie tylko brzydko wyglądają umalowane kolorową pomadką, ale mogą być też bolesnym problemem. Sporo osób narzeka na zbyt słabe nawilżenie, pojawienie się suchych skórek czy nawet pękanie i pojawienie się kropelek krwi na ustach. Często są to objawy sezonowe, ale mogą być też związane z ogólnym staniem zdrowia. Czy można sobie poradzić z tym problemem domowym sposobami?

Suche usta przyczyny ich powstania

Tak naprawdę wysuszone usta i ich przyczyny, to temat bardzo szeroki. Od odwodnienia, po stan zapalny. Jednak chwilowe przesuszenie mogą spowodować też źle dobrane kosmetyki. Jak rozpoznać, co jest przyczyną? Przebywanie w suchych pomieszczeniach sprzyja wysuszeniu ust. Gdy po wyjściu z nich odczuwamy ulgę, nie ma się czego obawiać. Mamy tu do czynienia z czynnikiem środowiskowym i da się problem naprawić. Z kolei innym szybkim sprawdzeniem, co może być przyczyną, jest picie wody. Sporo osób ma suche wargi, ponieważ pije za mało płynów. Aby sprawdzić, czy w tym leży problem, wystarczy codziennie wypijać 2 l wody. Gdy problem przejdzie, oznacza to, że po prostu byliśmy odwodnieni.

A co jeśli wysuszone usta przyczyny mają inne? Pęknięcia czy suchość może wywoływać też niedobór witamin i minerałów. Szczególnie braki witaminy A i witamin z grupy B oraz żelaza są tego przyczyną. U kobiet zdarza się, że jest to problem spowodowany wahaniem hormonów. Warto więc zrobić podstawowe badania z krwi, aby przekonać się, jaki jest stan organizmu w tym zakresie.

Dość częstą przyczyną są też kosmetyki. Nawet żel do mycia twarzy, jeśli myjemy nim również usta, może podrażniać. A także różne szminki i balsamy, które nie zawsze nawilżają, a jedynie ukrywają problem pod warstwą wosku czy silikonu. Jeśli widzimy, że usta źle wyglądają po jakimś kosmetyku, dobrze jest go całkowicie odstawić. Gdy wyeliminowaliśmy te czynniki, a usta nadal są podrażnione, to warto skorzystać z konsultacji u dermatologa. Możliwe jest, że mamy zapalenie ust, które nie jest powszechnie znaną chorobą, a może być uciążliwe. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja ust.

Wpływ diety na stan ust

Istnieje naprawdę sporo porad, które odnoszą się do nawilżania skóry i ust. Domowe sposoby na suche wargi mogą być pomocne, nawet gdy borykamy się ze stanem zapalnym. Ale trzeba zacząć od podstawowej zmiany, który możemy wprowadzić w domu. Co to jest? Warto mieć zbilansowaną dietę i dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Dzięki temu dostarczymy sobie witamin, minerałów i wody, które są potrzebne, aby skóra prawidłowo funkcjonowała. Warto też zrezygnować z jedzenia potraw, które mogą podrażniać usta, czy bardzo ostrych i słonych, ale też kwaśnych.

Domowe sposoby na suche usta

A jak sobie pomóc doraźnie? Przede wszystkim warto pamiętać, że potrzebne jest nawilżanie, ale i zamknięcie nawilżenia w ustach. Czyli potrzebne są produkty na bazie wody, ale i takie, które tworzą warstwę okluzyjną, która nie dopuszcza do jej wyparowania. Dobrze jest również odstawić wszystkie produkty, które zawierają w składzie składniki, które „wyciągają” nawilżenie np. matowe pomadki czy balsamy z alkoholem.

Dobrym pomysłem jest nawilżanie herbatą z rumianku. Zaparzonym naparem można przemywać usta. A kiedy obeschnąć, nałożyć na nie balsam z olejem w składzie. Wodny napar nawilży i ukoi usta, a olej stworzy warstwę okluzyjną, która zamknie w środku nawilżenie i będzie chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Ponadto balsamy i pomadki z olejem lub woskiem, będą sprawiać, że usta zaczną delikatnie błyszczeć, ale też te składniki wypełnią powstałe bruzdy i sprawią, że wargi będą gładsze.

Miód na wysuszone usta — czy to działa?

A co z miodem? Sporo osób poleca okłady z miodu, w postaci domowej maseczki, czy to działa? Tak! Wysuszone usta potrzebują nawilżenia i witamin, ale też ukojenia, a nawet redukcji stanu zapalnego. Tutaj sprawdzi się miód, który ma działanie kojące, nawilżające, ale i antybakteryjne. Trzeba jednak go aplikować min. 3 razy dziennie na 10 minut. Taką maseczkę można później zjeść i nic się nie zmarnuje. Dobrze jest jednak po jej wykonaniu zabezpieczyć usta warstwą okluzyjna np. olejem kokosowym czy balsamem z woskiem. Dzięki temu dobroczynny wpływ miodu będzie działał dłużej.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Tips & Tricks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Dzień Mamy: co kupić mamie, która ma wszystko?

Dzień Mamy to wyjątkowa okazja, kiedy celebrowane są matczyne miłość, poświęcenie i wsparc…