Home Zdrowie i Uroda Włosy wysokoporowate – jak o nie dbać? O tym warto pamiętać w pielęgnacji!

Włosy wysokoporowate – jak o nie dbać? O tym warto pamiętać w pielęgnacji!

14 min czytania
0
0
474
Włosy wysokoporowate - jak o nie dbać? O tym warto pamiętać w pielęgnacji!!

Włosy wysokoporowate uchodzą za zdecydowanie najtrudniejsze w pielęgnacji. Ich kondycja szybko ulega pogorszeniu, a same kosmyki często są bardzo suche, kruche i łamliwe. W przypadku tego rodzaju włosów ogromne znaczenie ma więc wprowadzenie właściwych zasad pielęgnacyjnych, pozwalających na skuteczne odżywienie włosów. Jak wyglądają włosy wysokoporowate, czym się charakteryzują oraz jak właściwie je pielęgnować?

Jak określić porowatość włosów?

Na to, jaką pielęgnację włosów należy zastosować, w głównej mierze wpływa ich porowatość. Dotyczy ona nie tylko struktury, ale także właściwego doboru substancji czynnych pozwalających uzyskać efekt odżywczy i regenerujący. W przypadku różnych porowatości włosów – niskiej, średniej i wysokiej – sprawdzą się inne składniki i oleje roślinne, które pozwolą na ich nawilżenie, odżywienie oraz zregenerowanie.

Porowatość włosów określa stopień odchylenia łuski włosów od warstwy zewnętrznej. Jest ona determinowana na podstawie stanu włosów i ich kondycji.

Zobacz też czym charakteryzują się włosy niskoporowate i średniporowate.

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate mają mocno odstające łuski włosa, które wpływają na zwiększoną podatność na uszkodzenia oraz łamliwość. Są one zdecydowanie bardzo matowe i szorstkie w dotyku. Puszą się, są podatne na plątanie. Ponadto na końcach zauważyć możemy wiele rozdwojonych końcówek. Wpływ na to ma mocne uwrażliwienie kosmyków, które wpływa na ich uszkodzenia. Ponadto wysokoporowate włosy szybko chłoną wilgoć oraz wszelki nadmiar wody, dzięki czemu mamy wrażenie iż bardzo szybko schną. Jest to zupełnie inna sytuacja niż w przypadku włosów nisko- i średnioporowatych.

Co lubią włosy wysokoporowate?

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna być zdecydowanie delikatna i dopasowana do indywidualnych potrzeb. Ważne jest regularne podcinanie końcówek, szczególnie gdy mają one tendencje do rozdwajania się i kruszenia.

Mycie wysokoporowatych włosów – delikatne oczyszczanie

Mycie głowy w przypadku włosów wysokoporowatych powinno być wykonywane z użyciem letniej wody, uważając, aby nie była ona ani zbyt ciepła, aby nie zniszczyć włosów, ani także zbyt zimna – aby detergenty zawarte w szamponie miały szansę właściwie zadziałać. Po myciu włosów warto przepłukać je chłodną wodą, która skutecznie domknie łuski. Podczas odsączania nadmiaru wody, zamiast szorstkich ręczników możemy użyć zwykłej, bawełnianej koszulki. W tym przypadku nie musimy unikać codziennego mycia, należy jednak zastosować łagodne szampony bez dodatku silnych detergentów.

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?

Suszenie włosów wysokoporowatych

W czasie suszenia włosów wysokoporowatych należy pamiętać o stosowaniu chłodnego nawiewu, tak aby nie spowodować dodatkowego rozchylania łusek. Możemy pozostawić je również do naturalnego wyschnięcia jednak bez zawijania włosów w turban, ponieważ mokre i wilgotne środowisko może negatywnie wpływać na skórę głowy. Należy unikać spania z mokrymi włosami, które będzie miało wpływ na ich kondycję. Ponadto podczas czesania nie szarp kosmyków, czesz je delikatnie z zastosowaniem szczotek z naturalnym włosiem. Włosy wysokoporowate najlepiej czesać jest na sucho, aby dodatkowo nie niszczyć ich struktury.

Włosy wysokoporowate – odżywianie i nawilżenie

Duże znaczenie w przypadku włosów wysokoporowatych ma również regularne nawilżanie włosów, zarówno z użyciem olejów, jak i również emolientów i innych składników. Po zakończonej pielęgnacji należy włosy zabezpieczyć poprzez zastosowanie serum silikonowego lub kropli olejku. To z pewnością pozwoli zachować kosmyki w dobrym stanie.

Co sprawdzi się na włosach wysokoporowatych?

Włosy wysokoporowate są na ogół zniszczone, dlatego też cel pielęgnacyjny powinien być ukierunkowany zdecydowanie na ich odbudowę. Suche i łamiące się końce wymagają szczególnej pielęgnacji, między innymi stosowania kosmetyków mocno regenerujących i nawilżających. Poza odżywkami i maskami, zawierającymi składniki, takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, miód, d-pantenol, warto stosować również naturalne oleje dopasowane do potrzeb włosów o wysokiej porowatości.

Zobacz też jak dbać o włosy zimą: https://kobietanaczasie.pl/jak-dbac-o-wlosy-zima/.

Olejowanie włosów wysokoporowatych. Po jakie oleje warto sięgać?

Podstawą pielęgnacji w przypadku włosów wysokoporowatych jest olejowanie włosów, które najlepiej wykonać za pomocą olejów słabo przenikających, takich jak między innymi:

  • olej lniany,
  • olej z pestek winogron,
  • olej arganowy,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej słonecznikowy,
  • olej kukurydziany,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej wiesiołkowy itd.

Popularny olej kokosowy w tym przypadku zdecydowanie się nie sprawdzi, ponieważ wpłynie na puszenie i wysuszenie. Warto jednak zastosować go w przypadku włosów o niskiej porowatości.

Zabieg olejowania zdecydowanie szybko poprawi kondycję włosów, działając nie tylko na powierzchni, ale w strukturze włosa. Mocne nawilżenie uzyskane przez odpowiednio dobrane substancje nawilżające pozwoli skutecznie zregenerować kosmyki oraz nadać im pożądany wygląd bez konieczności drastycznego cięcia. Warto więc włączyć je do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie gdy zależy nam na uzyskaniu odpowiedniej długości włosów.

Co lubią włosy wysokoporowate?

Czego należy unikać w pielęgnacji włosów wysokoporowatych?

W przypadku włosów wysokoporowatych z pewnością należy unikać zabiegów i działań z użyciem wysokich temperatur, mocnego szarpania włosów i pocierania. Wszystko to z pewnością odbije się negatywnie na ich kondycji, skutkując dalszymi zniszczeniami oraz łamliwością.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych w głównej mierze opiera się o działanie nawilżające oraz ochronne, które zabezpieczy kosmyki przed dalszymi zniszczeniami. Warto zastosować tutaj kosmetyki do włosów wysokoporowatych zawierające w sobie na przykład żel aloesowy.

Odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych pozwoli na ich ujarzmienie, odżywienie, zdyscyplinowanie, zregenerowanie oraz zapobiegnie dalszym zniszczeniom kosmyków. W tym przypadku duże znaczenie ma odpowiednie nawilżenie włosów oraz odpowiednie oczyszczenie skóry głowy tuż u nasady włosów. Często zdarza się, że włosy zniszczone mają również słabsze cebulki, co związane jest z zanieczyszczeniem lub nagromadzeniem sebum. Dbając o skalp, poprzez odpowiednie oczyszczanie możemy pozytywnie wpłynąć na stan włosów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każdy typ włosów wymaga zastosowania innej pielęgnacji. W tym przypadku włosy wymagają szczególnej opieki oraz odpowiedniego traktowania. Właściwie dobrana pielęgnacja włosów wysokoporowatych to nie tylko profesjonalne kosmetyki, ale także regularność i stopniowe wdrażanie zasad. Z pewnością będzie to krok w stronę pięknych kosmyków.

Zobacz też sposoby na porost włosów.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak poprawnie czyścić zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia zębów i dziąseł. Czyste zęby nie tylko …