Home Artykuły sponsorowane Nie chodzi o walkę, lecz o działanie dla wspólnego dobra. W rozmowie z Olgą Kozierowską, Prezeską Fundacji Sukces Pisany Szminką.

Nie chodzi o walkę, lecz o działanie dla wspólnego dobra. W rozmowie z Olgą Kozierowską, Prezeską Fundacji Sukces Pisany Szminką.

7 min czytania
0
0
576
sukces pisany szminką

Jest Pani najbardziej znaną i cenioną działaczką w obszarze kobiet w biznesie. Proszę powiedzieć co było i co jest nadal Pani największą motywacją do działania w imieniu nas wszystkich?

No właśnie Wy wszyscy. Nie ma większej motywacji niż inni. Szczególnie, że działanie na rzecz wyrównywania szans kobiet po rynku pracy, budowa równości w obszarze biznesu, a także w domu jest po prostu moją życiową misją. Myślę, że jeżeli żyłam kiedyś wcześniej to na pewno robiłam to samo!

Pani marzenie zawodowe – czy jest coś o co walczy Pani od lat i jeszcze nie zostało to w pełni zrealizowane?

Ja już nie walczę, bo dla mnie słowo „walka” wiąże się z tym, że ktoś na końcu przegrywa, a ktoś wygrywa. Ja teraz działam. Działam mądrze włączając mężczyzn i kobiety w to, żeby wspólnie budować sprawiedliwy świat. Moim ogromnym marzeniem jest to, żeby w coraz większej liczbie organizacji realizowane były polityki diversity&inclusion, by było więcej kobiet na wyższych stanowiskach. Aby wyrównywane były szanse i płace na rynku, aby więcej mężczyzn korzystało z urlopów rodzicielskich, aby sprawiedliwie wykorzystywać talenty kobiet i mężczyzn oraz czerpać jak najwięcej z różnorodności. Bez zmiany systemowej i kulturowej nadal będziemy w tym samym miejscu i nadal będę miała dużo pracy przez kolejne lata, a chciałabym, aby ta zmiana na lepsze nastąpiła jak najszybciej.

Chciałabym, aby nastała równość w domu, żeby przestano przypisywać kobietom roli wyłącznie ograniczającej się do rodzenia dzieci i opieki nad domem. Chciałabym, aby kobiety dzieliły się obowiązkami z mężczyznami, ale do tego także potrzebna jest zmiana mentalna, zarówno u panów, którzy muszą zacząć to robić i pań, które muszą im na to pozwolić. Ta zmiana musi nastać po obu stronach, zarówno w sferze świadomości, jak i samym postępowaniu. W tym obszarze na pewno będziemy podejmować nowe działania w ramach Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, bo jeżeli ta zmiana nie nastąpi to w efekcie będziemy mieć „pracującą matkę” (określenie, które zresztą już funkcjonuje na rynku pracy) oraz „menedżera”, z którym będzie konkurowała. Lecz ta konkurencja nie będzie równa, bo pracująca matka wraca po całym dniu pracy do domu i zajmuje się dziećmi, traci bardzo dużo energii i nie ma czasu, aby tę energię odbudować albo się zrelaksować. A na następny dzień konkuruje z menedżerem, który ma więcej energii i siły. A pamiętajmy, że brak tych dwóch elementów powoduje, że jesteśmy zmęczeni, mniej kreatywni i mniej odporni na stres.

Gdzie Pani widzi siebie i Pani Fundację za 20 lat?

Mam nadzieję, że za 20 lat będę mogła kontynuować pracę w fundacji, a tym samym dalej szerzyć moją misję oraz dostarczać kobietom narzędzi potrzebnych do rozwoju osobistego i realizacji marzeń. Chciałabym wtedy móc powiedzieć, że widzę tę zmianę, że jest coraz lepiej, a nasz zespół dołożył do tego chociaż małą cegiełkę.

Olga Kozierowska

O Fundacji:

Fundacja Sukces Pisany Szminką funkcjonuje od 2008 roku zrzeszając ze sobą przedsiębiorcze kobiety z naszego kraju. Jej współzałożycielkami są Olga Kozierowska i Olga Legosz. Misją organizacji jest wspieranie kobiet i młodzieży w rozwoju osobistym i zawodowym, a także zapewnianie im fachowej wiedzy niezbędnej do realizacji swoich marzeń. Fundacja zrealizowała liczne projekty np. program aktywizacji zawodowej kobiet Sukces TO JA, ogólnopolski konkurs Bizneswoman Roku oraz kampanie społeczne takie jak: #SukcesWMojejNaturze, #NiePrzepraszamZa.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Biżuteria ze znakami zodiaku

Biżuteria ze znakami zodiaku stała się niezwykle popularna, łącząc w sobie osobisty charak…