Home Zdrowie i Uroda Sposoby na zajady – jak wyleczyć zajady domowymi metodami?

Sposoby na zajady – jak wyleczyć zajady domowymi metodami?

9 min czytania
0
0
1,648
Sposoby na zajady - jak pozbyć się zajadów domowymsposobem

Zajady jest to stan zapalny, który pojawia się w kącikach ust. Są one nie tylko bolesne, ale także nieestetycznie wyglądają. Co zrobić, aby pozbyć się zajadów? Przedstawiamy Wam najlepsze sposoby na zajady, które sprawią, że ranki w kącikach ust przestaną być Twoim problemem i nie będą już dłużej powodować dyskomfortu!

Sposoby na zajady a przyczyna ich powstawania

Zacznijmy od tego, skąd tak właściwie biorą się zajady w kącikach naszych ust? Zajady są wywoływane przez drożdże lub bakterie. Lubią one ciepło oraz wilgoć, więc kąciki ust są dla nich wymarzonym środowiskiem. Zajady mogą być spowodowane między innymi długotrwałym stresem. Często pojawiają się u osób, które się odchudzają.  Do innych przyczyn powstawania zajadów należą między innymi: stosowanie antybiotyków, cukrzyca, oraz brak żelaza, osłabienie organizmu i nieodpowiednia pielęgnacja ust. Jeśli jesteś ciekawa, jakich balsamów czy pomadek do ust najlepiej używać oraz jak analizować skład kosmetyków – zapraszamy do przeczytania naszego poprzedniego wpisu!

Aspiryna lub polopiryna

Środki te będą przydatne w wyleczeniu zajadów. Nie stosujemy ich jednak doustnie, ale tworzymy własną maść. W tym celu rozkruszamy jedną tabletkę oraz mieszamy ją z wodą i nakładamy na zajady. Tak powstałą masę pozostawiamy na kilka godzin. Dzięki temu zajady powinny zostać zminimalizowane oraz mniej boleć.

Miód

Jest to jeden z domowych sposobów na pozbycie się uporczywych zmian na ustach. Miód ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu przyspiesza gojenie. Miód należy zmieszać z tranem i nałożyć na zainfekowane miejsca, a następnie przykryć czystym opatrunkiem. Mieszankę pozostawiamy na ustach na około 15 minut i nie zmywamy jej.

Aloes i inne sposoby na zajady

Sposoby na zajady – aloes

Aloes to roślina, której właściwości są obecnie coraz bardziej doceniane. Jest on skuteczny w łagodzeniu oparzeń słonecznych, walce z trądzikiem oraz przesuszeniem skóry. Aloes to roślina, którą można bez problemu hodować w domu. Będzie przydatny także w walce z zajadami. W celu sporządzenia mikstury, która pomoże nam uporać się z zajadami, należy zmiksować 2 liście aloesu z 200 ml wrzątku. Specyfik powinniśmy parzyć przez kilka minut, a następnie odcedzić i przelać do buteleczki z ciemnego szkła. Chore kąciki ust należy przemywać powstałą substancją kilka razy dziennie.

Czosnek na zajady

Czosnek cieszy się dużym uznaniem jako dodatek do potraw. Nadaje smak i zapach, nie do końca lubiany przez wszystkich. Czosnek wykazuje także działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, zatem będzie to nasz kolejny sprzymierzeniec w walce z bolącymi zmianami w kącikach naszych ust. Aby pozbyć się zajadów możemy wykonać kompres z czosnku, który należy rozetrzeć i tak powstałą papkę nakładać na zmiany. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, by zachować umiar w jego stosowaniu. Zbyt częste i obfite stosowanie czosnku może spowodować podrażnienia i zamiast pozbyć się problemu, tylko go nasilimy.

Co jeść aby nie mieć zajadów?

Zajady zwykle spowodowane są brakiem witaminy B2 w diecie. W tym celu warto uzupełniać jej niedobory. Można to zrobić zarówno przy pomocy suplementu jak i zmieniając swoja dietę. Witamina B2 nazywana jest także ryboflawiną. Bierze ona udział w wielu ważnych procesach w organizmie, między innymi wspomaga układ odpornościowy. Zajady są najczęstszym objawem jej niedoboru. Spore ilości ryboflawiny zawierają produkty takie jak mięso wieprzowe, jajka, banany, szpinak, płatki owsiane oraz pełnoziarniste pieczywo. Powinniśmy zrezygnować z dużych ilości węglowodanów i kawy. Jeśli zmagamy się z zajadami, warto podczas leczenia ograniczyć także słodycze.

Sposoby na zajady u małych dzieci

Sposoby na zajady u małych dzieci

Co zrobić jeśli zajady pojawiają się u naszych pociech? Przydatne w tym celu będzie zastosowanie maści z witaminą A. Jeśli problem ten często się powtarza, warto skonsultować się z pediatrą w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Inne sposoby na pozbycie się zajadów u dzieci to zastosowanie maści z propolisem.

Czym różnią się zajady od opryszczki

Skoro poznałaś już sposoby na zajady, warto także wiedzieć, czym zajady różnią się od opryszczki. Te dwie przypadłości często są ze sobą mylone. Przyczyna ich powstawania jest jednak zupełnie inna. Zajady powstają, jak już wcześniej wspomnieliśmy na tle bakteryjnym lub grzybiczym, natomiast opryszczka jest spowodowana zarażeniem się wirusem. Zajady występują w kącikach ust, natomiast opryszczka znajduje się na granicy skóry oraz błon śluzowych. Zmiany będące objawem opryszczki występują pod postacią pęcherzyków z płynem.

Mamy nadzieję, że nasz wpis ze sposobami na zajady będzie dla Was przydatny i znaleźliście w nim to, czego szukaliście. Jeśli znacie jeszcze inne skuteczne sposoby na zajady, o których nie napisaliśmy – dajcie nam znać w komentarzu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zagęścić włosy? Dowiedz się!

Czy marzysz o gęstszych włosach? Zastanawiasz się, „jak zagęścić włosy?” lub &…