Home Lifestyle Socjalizacja szczeniaka – na co zwrócić uwagę?

Socjalizacja szczeniaka – na co zwrócić uwagę?

8 min czytania
0
0
1,062
socjalizacja-szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka jest niezwykle ważnym elementem wychowania małego psa, który pozwoli mu przygotować się odpowiednio do dorosłego życia. Pod pojęciem socjalizacja kryje się przygotowanie go i oswojenie z sytuacjami z życia codziennego, aby w przyszłości nie wzbudzały one w psie strachu lub agresji. Niestety socjalizacja jest często zaniedbywana, przez co w dalszym życiu psa pojawiają się liczne problemy behawioralne, których naprawa może być trudna.

Socjalizacja – co to?

Socjalizacja jest zbiorem działań mających na celu oswojenie się szczeniaka z bodźcami takimi jak dźwięki, faktury czy sytuacje (habituacja), ale również pokazanie mu norm i wzorców zachowań, którymi będzie się kierował całe swoje życie. Socjalizacja jest niezwykle istotna, zwłaszcza w fazie emocjonalnego rozwoju psa, który przypada pomiędzy 3 a 18 tygodniem życia. Po upływie tego czasu szczenię traci naturalną ciekawość i chęć poznawania otaczającego go świata.

Socjalizacja powinna opierać się na pozytywnym kształtowaniu psa. Polega to na nagradzaniu go pochwała słowną, smakową lub zabawą za każdą styczność z nowym bodźcemSklep zoologiczny Babuzoo posiada w swojej ofercie mnóstwo pakowanych smakołyków, które idealnie nadadzą się do nagradzania pieska. Jeżeli widzimy, że coś jest dla niego szczególne trudne, np. podróżowanie komunikacja miejską, powinniśmy stopniowo przezwyciężać ten strach, starając się, aby kojarzył transport publiczny z samymi miłymi rzeczami.

Socjalizacja psa z ludźmi

Młody piesek powinien również być socjalizowany z innymi ludźmi. Myślenie, że pies powinien być oswojony tylko z najbliższymi jest błędne, gdyż wówczas możemy doprowadzić do sytuacji, w której będzie bał się obcych i reagował na nich np. agresją. Dlatego właśnie od pierwszych chwil pieska w naszym domu powinniśmy oswajać go z wieloma osobami. Możemy zabierać go ze sobą do restauracji, na dworzec kolejowy, do galerii, aby zobaczył, że tłumy to nic złego. Warto również oswajać go z ludźmi wyróżniającymi się, np. wyższymi, dziećmi, osobami z nakryciami głowy. Warto poprosić obcych, aby poczęstowali naszego szczeniaczka smakołykiem, pomoże to wypracować pozytywne skojarzenie.

Socjalizacja szczeniaka z innymi psami

Nie powinniśmy zapominać o niesamowicie ważnym elemencie socjalizacji, jakim jest przyzwyczajanie naszego szczeniaka do kontaktu z innymi psami. Jak wiadomo, przebywanie młodego pieska z duża ilością przedstawicieli swojego gatunku. Szczeniak uczy się od nich poprawnych wzorców zachowań oraz języka ciała, które w późniejszym czasie sam wykorzysta do kontaktów z innymi psami. Warto jednak nauczyć naszego pieska, że zabawa z innymi psami jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy mu na to zezwolimy, oraz tylko z wybranymi psami. Dobrze jest na pierwsze kilka spotkań wybrać zrównoważonego, starszego psa, który nie wciągnie naszego pupila w wir zabaw, co da nam możliwość ćwiczenia różnych zachowań, np. przywołania.

Jak socjalizować psa?

Dobór odpowiednich metod socjalizacji powinien przebiegać tak, aby w każdej sytuacji zwierzak czuł się bezpiecznie i komfortowoŹle przeprowadzona socjalizacja może wywołać odwrotny efekt i utwierdzić naszego szczeniaka w przekonaniu, że coś jest straszne i należy się tego bać. Jeżeli sami nie do końca odnajdujemy się w szkoleniowym świecie, warto skorzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego, kto wyjaśni nam jak przeprowadzić socjalizację, szkolenie oraz wyjaśni mechanizmu kierujące małym pieskiem. Dobrym pomysłem może okazać się również uczęszczanie z pieskiem do psiego przedszkola.

Socjalizacja szczeniaka – podsumowanie

Socjalizacja szczeniaka jest niezwykle ważnym elementem wychowania psa, która wpływa na całe jego późniejsze życie. Warto dołożyć wszelkich starań, aby wykorzystać ten czas jak najlepiej, jednocześnie nie zapominając, że mały piesek to wciąż dziecko i potrzebuje mnóstwa zabawy oraz odpoczynku. Odpowiednio przeprowadzona socjalizacja pozwoli nam również na uniknięcie problemów behawioralnych, a tym samym sprawi, że życie z psem będzie dużo łatwiejsze.

Źródło zdjęć: freepik.com

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Jakie efekty daje joga?

Od pewnego czasu widoczny jest duży wzrost zainteresowania jogą. Ta wywodząca się ze staro…