Home Lifestyle Siena – toskańskie grande bellezza

Siena – toskańskie grande bellezza

8 min czytania
0
0
1,365
Siena - wielkie piękno w Toskanii

Włochy mają w sobie coś lekkiego, uroczego, witalnego a jednocześnie dostojnego i wyrafinowanego. Kultura wysoka i niska. Sacrum i profanum. Jak w filmie Paolo Sorrentino Wielkie piękno. Na każdym kroku „potykamy się o historię”. Za każdym rogiem czeka na nas zabytkowa katedra albo rzeźba. Nie sposób tego nie docenić. Siena nie jest wyjątkiem. Jest hiperbolą.

Słodkie nieróbstwo czyli dolce far niente

Każdy kto oglądał film Pod słońcem Toskanii musiał zostać zainfekowany. Zainfekowany wirusem toskańskim. Artyzm regionu wybija się na niepodległość z każdego kadru, zaś perypetie sympatycznej bohaterki podróżującej po Toskanii stanowią pocztówkową wręcz zachętę do poddania próbie naszej wytrzymałości na nadmiar piękna. Każdy kto wyląduje w Sienie staje przed dylematem: oddać się słodkiemu nieróbstwu czy poddać się szaleństwu zwiedzania. Siena była również tłem dla początkowych scen filmu o agencie 007 w Quantum of Solace. Ciekawe czy Daniel Craig był bardziej wstrząśnięty czy zmieszany krajobrazem Sieny…

Siena – avanti

Miasto powstało na trzech wzgórzach. Sieć wąskich arterii i średniowieczna zabudowa sprawiają, że jest to miasto stworzone do pieszego zwiedzania. Tym bardziej, że w 1966 roku Siena jako pierwsza w Europie wprowadziła zakaz ruchu samochodowego w centrum miasta. Możemy odnieść wrażenie, że Siena dostarcza tylu bodźców do zachwytu przechadzając się po prostu jej alejkami, że wizyta w jakimkolwiek muzeum jest już zbyteczna. Zadziwia spójnym architektonicznym charakterem. Późnogotyckie budowle tworzą harmonijną i estetyczną kompozycję. Niczym zaplanowane przez starannego architekta miejskiego. Urokliwe wąskie alejki i przytulne knajpki są niewątpliwym atutem miasta. Piazza del Campo stanowi centralny punkt Sieny. Ma specyficzny układ muszli – jest półkolisty i skośnie opada w dół. Prowadzą do niego wszystkie główne ulice. To tutaj odbywa się dwa razy do roku wyścig konny Palio di Siena, który jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych. W 1995 roku zabytkowe centrum Sieny zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Orzeł, wilk czy jednorożec

Siena posiada 17 dzielnic – to spuścizna średniowiecznych rozporządzeń. Każda contrade posiada swoją flagę, fontannę i czcionkę. Członkowie danej contrade mają swój kościół i muzeum. Buduje to sieneńskie poczucie przynależności. Podczas wyścigów konnych Palio każda dzielnica wystawia swojego jeźdźca. Zwycięstwo w wyścigu to prestiż i oznaka łaski boskiej. Miasto oferuje zorganizowane wycieczki po sieneńskich dzielnicach, aby dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Siena – andiamo

Co warto zobaczyć?

  • Gotycka katedra Duomo jest bogato zdobiona, wywołuje niekontrolowany okrzyk zachwytu, gdy tylko przekroczymy jej próg (choć z zewnątrz również prezentuje się okazale). Freski, witraże, rzeźby mogą przyprawić o zawrót głowy. Zaś ambonie wykonanej przez Nicole Pisano  warto poświęcić szczególną uwagę
  • Palazzo Pubblico – ratusz zwieńczony wieżą, którego każdy łuk zdobi herb Sieny czyli czarno-biała tarcza
  • Torre del Mangia – dzwonnica z widokiem na panoramę miasta
  • Basilica di San Domenico – świątynia w której znajdują się relikwie patronki Sieny – św. Katarzyny
  • Santa Maria della Scala – najpierw był to szpital z czasem przekształcony w muzeum
  • Pinacoteca Nazionale – główna galeria malarstwa miasta ze zbiorami sztuki sieneńskiej. Znajdziemy tu ciekawy przekrój wizerunków Madonny

Warto zwiedzić również jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie (XIII wiek). Jeśli mamy więcej niż 2 dni na zwiedzanie miasta to warto dozować sobie tą przyjemność i niektórym obiektom poświęcić trochę więcej czasu. No i zbaczać z typowo turystycznych szlaków. Każda uliczka ma coś do zaoferowania. Zachwycającą zabudowę albo – dla amatorów kulinarnych uniesień – dobrą knajpkę.

Nieznośna lekkość bytu?

Gdy zapragniemy wielkomiejskiego gwaru możemy się udać do oddalonej o niecałe 50 km Florencji. Warto poddać się wieczornemu rytmowi miasta. Przyjazne usposobienie Włochów w połączeniu ze smakowitą kuchnią i klimatycznymi lokalami będzie dobrym zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia. Siena słynie z produktów regionalnych. Oprócz doskonałych winnic i wędlin (m.in. soppressata, finocchiona i capocollo), serów (pecorino) i oliwy extra vergine warto również zajadać się pizzą na kawałki i gelato.

Siena jest kwintesencją wszystkiego co włoskie. Albo naszego wyobrażenia o Italii. Wizualne zachwyty, dźwięczny gwar miasta, przyjemna pogoda, antipasti popijane winem. Idealne miejsce na wakacje. Może nawet trochę tej sielskiej beztroski uda się przemycić do Polski wraz z końcem urlopu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…