Home Artykuły sponsorowane 7 rzeczy, dzięki którym możesz wspierać rozwój koncentracji u dziecka

7 rzeczy, dzięki którym możesz wspierać rozwój koncentracji u dziecka

6 min czytania
0
0
259
Koncentracja u dziecka jak ą wspomagać?

Koncentracja to umiejętność skupienia się na jednej rzeczy. Dzieci często mają problem z utrzymaniem uwagi, ale wraz z wiekiem ich umiejętność koncentrowania się znacznie wzrasta. To jak długo dziecko potrafi utrzymać koncentrację, będzie zależało od jego możliwości psychofizycznych oraz umiejętności rozwijanych przez rodziców. Co możesz zrobić, aby wspierać rozwój koncentracji u dziecka?

Wspieraj motywację dziecka

Może to banalne, ale bez tego trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek efektywną pracę. Motywacja to podstawa. Potrzebujemy jej móc zrealizować pewne zadania. To ona pozwala nam dążyć do celu i nie odpuścić. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko realizowało swoje cele, musimy wspierać jego motywowanie i dbać o to, by wiedziało, że robi coś wartościowego.

Pamiętaj o przerwach w nauce

Przerwa to okazja do rekreacji i odpoczynku, a także do rozmowy z dzieckiem o wydarzeniach z jego życia oraz omówienia nowych umiejętności. To najlepszy moment na sprawdzenie czego potrzebuje nasze dziecko i co możemy zrobić, aby wspierać go w codziennych zadaniach. Co więcej, przerwy pozytywnie wpływają na zmianę formy aktywności i utrzymanie zapału do nauki u dzieci.

Zadbaj o regularność ćwiczeń umysłowych

Mózg to mięsień, tak jak w przypadku innych mięśni warto ćwiczyć go regularnie. Takie treningi mogą przyczynić się do poprawy sprawności i wydolności mózgu, a także uaktywnienia ruchowego. Dziecko będzie zdolne do szybszej adaptacji i podejmowania decyzji podczas zabawy i nauki oraz w sytuacjach stresujących. Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko ma kłopoty z przyswajaniem nowej wiedzy, warto zaproponować mu ćwiczenia na problemy z pamięcią.

Ogranicz bodźce

W dzisiejszym świecie bardzo łatwo dostrzec zmiany, jakie zachodzą w naszej cywilizacji. Dociera do nas wiele bodźców,  które odciągają uwagę od tego, na czym chcemy być skupieni. Tak samo jest w przypadku dzieci. Intensywne dźwięki i światła, pstrokaty wystrój wnętrza, nadmiar zabawek w pokoju czy włączony telewizor może rozpraszać dziecko i budzić w nim pewną frustrację. Dlatego przede wszystkim zadbaj o ciszę i spokój podczas nauki czy odrabiania lekcji.

Ogranicz kontakt z elektroniką

Długi czas spędzony przed telewizorem czy ekranem komputera osłabia jakość połączeń neuronalnych. Korzystanie z nowych technologii może mieć swoje plusy, o ile zachowamy umiar. W przeciwnym wypadku wpłynie ona negatywnie na funkcje poznawcze Twojego dziecka. Zaburzy procesy uczenia się i koncentracji, a także spowoduje wzrost impulsywności i napady złości. Jeżeli nie masz czasu na zabawę z dzieckiem, zaproponuj mu właściwe zabawki, które wpłyną pozytywnie na rozwój umiejętności poznawczych, takich jak przetwarzanie słuchowe, wzrokowe, czy pamięć krótkoterminową.

Zapewnij dziecku wypoczynek i odpowiednią ilość snu

Niewystarczająca ilość snu pogarsza zdolności poznawcze i może prowadzić do zaburzeń związanych z pamięcią. Przykładem takiej sytuacji jest spadek pamięci krótkoterminowej. Sen odpowiada za regenerację. Dzięki temu dziecko jest w stanie stawiać czoła wyzwaniom nadchodzącego dnia i zdobywać nowe umiejętności.

Zadbaj o odpowiednią dietę swojego dziecka

Dieta ma ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu u dzieci. To, co trafia do ich żołądka, odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Wprowadź do diety dziecka zdrowe węglowodany, owoce i warzywa. Pamiętaj również o odpowiednim nawadnianiu.

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…