Home Artykuły sponsorowane Rondel – niepozorny pomocnik kuchenny. Jaki warto mieć?

Rondel – niepozorny pomocnik kuchenny. Jaki warto mieć?

11 min czytania
0
0
881
Rondel pomocnik kuchenny

Gotowanie, jak każda inna czynność, oprócz umiejętności, wymaga także wielu narzędzi i akcesoriów kuchennych. Jest parę naczyń, które stanowią niezbędną pomoc kuchenną. Należy do nich rondel! To niewielkich rozmiarów, niepozorne naczynie spełnia wiele zadań w kuchni. Jakie ma zastosowanie? Jak wybrać najlepszy model? Czym się kierować? Odpowiedzi na te pytania zostaną udzielone w poniższym artykule.

Urządzasz kuchnię od podstaw? A może po prostu planujesz zmianę wyposażenia kuchennego? Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Szeroki wyborów produktów w tym zakresie z jednej strony daje nam wiele możliwości, ale z drugiej może stać się także dodatkowym utrudnieniem przy podjęciu decyzji, tym bardziej, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy. W Twojej kuchni nie powinno zabraknąć prostego, ale wielozadaniowego naczynia – rondla! W jakiej postaci sprawdzi się najlepiej?

Zastosowanie rondla w kuchni

Rondel to bardzo praktyczne naczynie, które ma wiele zastosowań. Nieduże, z długą rączką, pozwala na szybsze gotowanie lub podgrzewanie niewielkiej ilości posiłków – sosów czy zup. Odpowiedni rondel ułatwi także przygotowanie mleka czy budyniu, ugotowanie jajek lub rozpuszczenie czekolady na polewę. Rondel zwykle występuje w komplecie z pokrywką i bardzo często jest częścią całego kompletu garnków. Jakie są dostępne rodzaje rondli?

Rondle ze stali nierdzewnej de Buyer

Stal nierdzewna słynie z tego, że jest bardzo wytrzymała, odporna na uszkodzenia i działanie korozji. Dlatego uważa się, że jest jednym z najlepszych materiałów do produkcji naczyń kuchennych. Dzięki niej rondle są solidne i trwałe – trudno je uszkodzić czy zarysować, więc mogą nam służyć przez lata. Ponadto stal jest bezpieczna w kontakcie z żywnością i higieniczna. Wpływa to także na łatwość utrzymania stalowych rondli w czystości. Rondel zwykle posiada długą stalową rękojeść, która umożliwia komfortowe przenoszenie naczynia wraz z zawartością, ponieważ stabilnie leży w dłoni. Stalowe naczynia są tak projektowane, by podczas gotowania uchwyty się nadmiernie nie nagrzewały, pozostają więc zwykle ciepłe, a nie gorące, co pozytywnie wpływa na ich ocenę. Warto zwrócić uwagę na tradycyjne rondle stalowe francuskiej marki de Buyer z serii Milady i Affinity. Ciekawym rozwiązaniem są także rondle miedziane, ale od wewnątrz pokryte warstwą stali nierdzewnej – serie Prima Matera i Inocuivre Tradition.

Rondle

Tradycyjne rondle emaliowane

Dużą popularnością cieszą się również rondle pokryte szklistą warstwą emalii. Modele emaliowane pozwalają na bezpieczne gotowanie, duszenie, a nawet pieczenie posiłków, ponieważ nie uwalniają substancji, które mogą szkodzić zdrowiu. Powłoka nie zmienia też naturalnego smaku dań i nie wchodzi w reakcję z żywnością. Jest higieniczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Rondle emaliowane, uwielbiane od pokoleń, są na tyle bezpieczne, że poleca się je alergikom, dzieciom i osobom starszym. Dodatkową zaletą naczyń emaliowanych jest ich wyjątkowe wzornictwo, które wyróżnia je na tle innych modeli i nadaje kuchni oryginalnego, tradycyjnego charakteru.

Rondel emaliowany

Rondle z powłoką nieprzywierającą – do smażenia

Oprócz rondli całkowicie stalowych, na rynku znajdziemy także naczynia aluminiowe i pokryte powłoką nieprzywierającą. Powłoka ta może mieć różne postaci – teflonowa, tytanowa, mineralna, kamienna, ceramiczna, z wosku pszczelego lub jeszcze inna. Na szczególną uwagę zasługują rondle pokryte niezwykle twardą oraz odporną na zarysowania powłoką granitową o właściwościach nieprzywierających. Takie naczynie będzie idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy usmażyć np. mięso, warzywa, placki i wiele innych potraw, nawet z użyciem niewielkiej ilości tłuszczu. Rondle z powłoką nieprzywierającą są gwarancją, że nasze potrawy nigdy się nie przypalą. Takie rozwiązanie znajdziemy wśród propozycji marki Berlinger Haus. Garnki Berlinger Haus Black Professional z potrójną powłoką granitową są na tyle wytrzymałe, że nadają się nie tylko do użytkowania na wszystkich typach kuchenki, ale również do zapiekania dań w piekarniku!

Rondel berlinger

Rondle z dzióbkiem, miarką i odpinaną rączką

Wiele firm oferuje również modele, które posiadają dodatkowe funkcjonalności, takie jak na przykład dzióbek, który ułatwia przelewanie czy wewnętrzną miarkę litrażową, dzięki której możemy kontrolować ilość przygotowanych potraw. Niektóre z rondli mają też funkcję odpinanej rączki, co jest bardzo wygodne pod kątem przechowywania naczynia. Zazwyczaj rondle z odpinaną rączką nadają się do użytku nie tylko na kuchence, ale i w piekarniku. Po odczepieniu uchwytu, możemy włożyć naczynie do piekarnika i zapiekać w nim smakowite dania. Ciekawym rozwiązaniem są także garnki WMF (https://www.garneczki.pl/produkty/garnki,19?attributes%5Bmarki%5D%5B%5D=WMF) z serii Fusiontec Functional ze specjalną pokrywką do odcedzania. To świetne ułatwienie podczas gotowania – bardzo łatwo odlejemy nadmiar płynu oraz odcedzimy z wody ziemniaki, makaron, ryż czy inne składniki.

Rondle z odczepianą rączką

Rondle mogą przybierać różne formy, ale w każdej wersji będą samo nieodzowne w kuchni. Rondle z odpornej stali nierdzewnej wytrzymają naprawdę wiele lat użytkowania, te pokryte powłokami nieprzywierającymi przydadzą się do smażenia potraw i ochronią składniki przed przywieraniem, z kolei rondle emaliowane będą niezwykle bezpieczne dla naszego zdrowia, a ponadto staną się tradycyjną ozdobą kuchni. Dostępne są także rondle z przeróżnymi udogodnieniami, takimi jaki dzióbek, pokrywka do odcedzania, wewnętrzna miarka czy odczepiany uchwyt. Tak wzbogacone naczynia to jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze gotowanie!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak poprawnie czyścić zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia zębów i dziąseł. Czyste zęby nie tylko …