Home Artykuły sponsorowane Regeneruj kości i zwalczaj osteoporozę

Regeneruj kości i zwalczaj osteoporozę

6 min czytania
0
0
357
OsteoStrong

Osteoporoza, zwana cichym złodziejem kości, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Dotyka ona ok. 30% populacji i jest konsekwencją naturalnego procesu utraty gęstości kości, który zaczyna się już około 40. roku życia. Szacuje się, że w Unii Europejskiej średnio co 30 sekund dochodzi do złamania z powodu osteoporozy. Dzisiejsza medycyna i technologie dają możliwość nie tylko zapobieganiu zmianom osteoporotycznym, ale także ich cofania.

W warszawskim centrum OsteoStrong chorzy na osteoporozę pod specjalistycznym okiem fizjoterapeutów korzystają z autorskiej metody opartej na urządzeniach biomechanicznych Spectrum. Dzięki metodzie szybko i bezpiecznie wzmacniają swoją tkankę kostną i kręgosłup, pozbywając się także dyskomfortu i towarzyszącego bólu. Podczas tego typu ćwiczeń pod wpływem siły własnych mięśni wywierany jest nacisk na oś długą kości, w efekcie czego tkanka kostna stymulowana jest do regeneracji. W konsekwencji wzmocnieniu ulegają stawy, ścięgna, następuje wzrost masy i siły mięśni oraz stabilizacja postawy i równowagi ciała.

Tkanka kostna człowieka ma zdolność do odbudowy. Poddawanie jej regularnej, silnej stymulacji powoduje formowanie się beleczek kostnych wzdłuż linii sił mechanicznych działających na kość. Mówi o tym prawo Wolffa, znane w medycynie od ponad 100 lat. – mówi dr n. med. Sławomir Żarek, specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu współpracujący z warszawskim centrum OsteoStrong.

Osteoporoza dotyka głównie osoby po 50. roku życia i występuje u 8% mężczyzn i aż 30% kobiet (dane WHO z 2019 roku), z czego zaledwie 10% z nich ma wdrożone leczenie zapobiegające złamaniom. Do grupy dotkniętej tą chorobą kości należy 66- letnia Pani Maria, która odwiedza centrum wraz z siostrą. Jak sama twierdzi, bardzo jej się podoba atmosfera w centrum Osteostrong i panujące warunki sprzyjają ćwiczeniom – Odbyłam już 21 sesji. Po każdej czuję się silniejsza, moja postawa znów jest wyprostowana. Jak mówi mgr Aleksander Świątek, fizjoterapeuta pracujący na codzień w OteosStrong: U Pani Marii, na urządzeniach Spectrum, odnotowany został wzrost siły aż o 52%. Dla uzyskania efektów konieczna jest 15-minutowa sesja, zawsze prowadzona pod kontrolą fizjoterapeuty, raz w tygodniu, która jest całkowicie bezbolesna, bezpieczna i nie wymaga nadmiernego wysiłku. Badania wykazały przyrost gęstości tkanki kostnej już po 6 miesiącach korzystania z tej technologii.

Dobra jakość kości decyduje o sprawności całego narządu ruchu, mając  jednocześnie  pozytywny wpływ na efekty leczenia wielu jego schorzeń oraz innych chorób – dodaje dr n.med. Sławomir Żarek – specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu – Zadbanie o tę jakość pozwala uniknąć złamań osteoporotycznych i ich poważnych powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest wdrażanie odpowiedniej profilaktyki:  wczesnej diagnostyki oraz działań mających na celu zagęszczenie kości.

OsteoStrong wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie funkcjonuje już kilkadziesiąt ośrodków. Skuteczność tego typu leczenia docenili również Skandynawowie – centra OsteoStrong znajdują się w Szwecji, Danii oraz Islandii, a także w Hiszpanii i Grecji. W Polsce pierwsze centrum OsteoStrong otwarto w Warszawie w 2019 roku, a w sierpniu planowane jest otwarcie drugiego polskiego ośrodka, w Poznaniu.

Terapia OsteoStrong zalecana jest osobom cierpiącym na osteoporozę lub chcącym jej zapobiec, wszystkim, którzy odczuwają bóle kostno-stawowe, spowodowane nie tylko schorzeniami, ale również siedzącym trybem życia, osobom uprawiającym sporty w celu zwiększenia wydolności i efektywności, a nawet jako uzupełnienie leczenia cukrzycy typu II.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Ola
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Joga dla początkujących w domu. Podpowiedzi

O tym, co daje joga, pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Ćwiczenie jogi w domu może ok…