Home Artykuły sponsorowane Regeneruj kości i zwalczaj osteoporozę

Regeneruj kości i zwalczaj osteoporozę

6 min czytania
0
0
985
OsteoStrong

Osteoporoza, zwana cichym złodziejem kości, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Dotyka ona ok. 30% populacji i jest konsekwencją naturalnego procesu utraty gęstości kości, który zaczyna się już około 40. roku życia. Szacuje się, że w Unii Europejskiej średnio co 30 sekund dochodzi do złamania z powodu osteoporozy. Dzisiejsza medycyna i technologie dają możliwość nie tylko zapobieganiu zmianom osteoporotycznym, ale także ich cofania.

W warszawskim centrum OsteoStrong chorzy na osteoporozę pod specjalistycznym okiem fizjoterapeutów korzystają z autorskiej metody opartej na urządzeniach biomechanicznych Spectrum. Dzięki metodzie szybko i bezpiecznie wzmacniają swoją tkankę kostną i kręgosłup, pozbywając się także dyskomfortu i towarzyszącego bólu. Podczas tego typu ćwiczeń pod wpływem siły własnych mięśni wywierany jest nacisk na oś długą kości, w efekcie czego tkanka kostna stymulowana jest do regeneracji. W konsekwencji wzmocnieniu ulegają stawy, ścięgna, następuje wzrost masy i siły mięśni oraz stabilizacja postawy i równowagi ciała.

Tkanka kostna człowieka ma zdolność do odbudowy. Poddawanie jej regularnej, silnej stymulacji powoduje formowanie się beleczek kostnych wzdłuż linii sił mechanicznych działających na kość. Mówi o tym prawo Wolffa, znane w medycynie od ponad 100 lat. – mówi dr n. med. Sławomir Żarek, specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu współpracujący z warszawskim centrum OsteoStrong.

Osteoporoza dotyka głównie osoby po 50. roku życia i występuje u 8% mężczyzn i aż 30% kobiet (dane WHO z 2019 roku), z czego zaledwie 10% z nich ma wdrożone leczenie zapobiegające złamaniom. Do grupy dotkniętej tą chorobą kości należy 66- letnia Pani Maria, która odwiedza centrum wraz z siostrą. Jak sama twierdzi, bardzo jej się podoba atmosfera w centrum Osteostrong i panujące warunki sprzyjają ćwiczeniom – Odbyłam już 21 sesji. Po każdej czuję się silniejsza, moja postawa znów jest wyprostowana. Jak mówi mgr Aleksander Świątek, fizjoterapeuta pracujący na codzień w OteosStrong: U Pani Marii, na urządzeniach Spectrum, odnotowany został wzrost siły aż o 52%. Dla uzyskania efektów konieczna jest 15-minutowa sesja, zawsze prowadzona pod kontrolą fizjoterapeuty, raz w tygodniu, która jest całkowicie bezbolesna, bezpieczna i nie wymaga nadmiernego wysiłku. Badania wykazały przyrost gęstości tkanki kostnej już po 6 miesiącach korzystania z tej technologii.

Dobra jakość kości decyduje o sprawności całego narządu ruchu, mając  jednocześnie  pozytywny wpływ na efekty leczenia wielu jego schorzeń oraz innych chorób – dodaje dr n.med. Sławomir Żarek – specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu – Zadbanie o tę jakość pozwala uniknąć złamań osteoporotycznych i ich poważnych powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest wdrażanie odpowiedniej profilaktyki:  wczesnej diagnostyki oraz działań mających na celu zagęszczenie kości.

OsteoStrong wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie funkcjonuje już kilkadziesiąt ośrodków. Skuteczność tego typu leczenia docenili również Skandynawowie – centra OsteoStrong znajdują się w Szwecji, Danii oraz Islandii, a także w Hiszpanii i Grecji. W Polsce pierwsze centrum OsteoStrong otwarto w Warszawie w 2019 roku, a w sierpniu planowane jest otwarcie drugiego polskiego ośrodka, w Poznaniu.

Terapia OsteoStrong zalecana jest osobom cierpiącym na osteoporozę lub chcącym jej zapobiec, wszystkim, którzy odczuwają bóle kostno-stawowe, spowodowane nie tylko schorzeniami, ale również siedzącym trybem życia, osobom uprawiającym sporty w celu zwiększenia wydolności i efektywności, a nawet jako uzupełnienie leczenia cukrzycy typu II.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Jak wybrać najlepszą szczoteczkę soniczną dla swoich potrzeb?

Szczoteczka soniczna, jeśli będzie dobrze dobrana, może służyć nie jednemu, ale wszystkim …