Home Zdrowie i Uroda Przyczyny alergii i jak sobie z nimi radzić

Przyczyny alergii i jak sobie z nimi radzić

17 min czytania
0
0
1,065
Przyczyny alergii i jak sobie z nimi radzić

Alergia może dotknąć wielu z nas. Czasem ujawnia się w określonych porach roku, jako reakcja na pylenie roślin, w innych przypadkach ujawnia się przez cały rok, jako efekt uczulenia na poszczególne substancje. Jakie są przyczyny alergii oraz jej rodzaje? Co zrobić jeśli okaże się, że mamy alergię na dany produkt? Przychodzimy z pomocą!

Przyczyny alergii – wiedza wstępna

Dlaczego tak właściwie alergia występuje tylko u niektórych osób? Czy poszczególni ludzie są bardziej narażeni na jej występowanie? Okazuje się, że pod pojęciem alergii kryje się nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynniki środowiskowe. Do czynników tych mogą należeć między innymi pyłki czy kurz, ale także substancje pokarmowe, drobnoustroje czy środki takie jak farby lub lakiery. Kiedy organizm styka się z substancją, która jest przyczyną alergii, prowadzi to do wystąpienia specyficznej reakcji. Do objawów alergii może należeć między innymi katar, powstanie wodnistej wydzieliny w nosie, ale także obrzęk czy zaczerwienienie skóry. W przypadku niektórych osób reakcja alergiczna występuje nawet jeśli dana substancja jest dobrze tolerowana przez inne osoby. Reakcje alergiczne mogą prowadzić do wielu skutków negatywnych dla zdrowia, jednocześnie zaburzając działanie całego naszego organizmu. Warto zatem odpowiednio dbać o to, by tak się nie stało.

Przyczyny alergii - pyłki

Pyłki

Alergia na pyłki ujawnia się głównie wiosną. Jest to czas, w którym wszystko budzi się do życia. Dzień jest dłuższy, rośliny kwitną, ale ma to także negatywne konsekwencje w postaci pyłków, które skutecznie uprzykrzają nam czas i uniemożliwiają cieszenie budzącą się do życia naturą. Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną alergii, która się u Ciebie ujawniła, mogą być pyłki, sposobem na to może być unikanie alergenów. Może się jednak okazać, że stanie się to niezwykle trudne, a nawet niemożliwe i będziesz nieustannie wystawiona na działanie określonych alergenów. Stężenia pyłków są największe w suche i słoneczne dni. Niestety w taką pogodę najchętniej przebywamy na świeżym powietrzu, ponieważ temperatura jest bardzo przyjemna i zachęcająca do aktywności. Jeżeli jednak jesteśmy alergikami, w tym czasie najlepiej unikać wychodzenia na zewnątrz, a także uchylania okien. Jeżeli chcesz przewietrzyć pokój, zrób to po deszczu. Jeśli z kolei wybierasz się na spacery, wybieraj tereny, gdzie nie ma dużo roślin.

Jak postępować?

Jeśli przyczyną Twojej alergii są pyłki, powinnaś szczególnie uważać na trawniki oraz łąki. Dodatkowo pomocny w walce z alergią spowodowaną pyłkami może się okazać kalendarz pyleń. Może się okazać, że kalendarz pyleń będzie dla Ciebie niezbędną wskazówką. W kalendarzu tym zawarto informacje na temat tego, kiedy następuje pylenie drzew i krzewów, które szkodzą Ci najbardziej. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie jeśli planujesz urlop. Jeżeli chcesz ograniczyć skutki alergii, pomocne mogą się okazać leki, które minimalizują jej negatywne skutki. Sposobem mogą okazać się leki przeciwhistaminowe, które używane są między innymi w przypadku chorób o alergicznym podłożu, między innymi przy zapaleniu spojówek, pokrzywce alergicznej oraz atopowym zapaleniu skóry. Leki przeciwhistaminowe mają się przyczynić do podwyższenia komfortu życia osoby uczulonej, ze względu na zmniejszenie uporczywych dolegliwości będących reakcją na określone przyczyny alergii.

Przyczyny alergii a pory roku

W zależności od pory roku, jeżeli przyczyną naszej alergii są pyłki, możemy postępować w określony sposób, minimalizując działanie alergenów. Wiosną warto unikać takich rzeczy, jak zbieranie bazi, które mogą być źródłem poważnej alergii. Dodatkowo jeśli chcesz posadzić w swoim domu jakieś drzewa, unikaj tych, które mocno pylą. Jeśli zastanawiasz się nad miejscem na wiosenny czy letni urlop, dobrym pomysłem może okazać się polskie morze. Tereny te są przyjazne alergikom niezależnie od pory roku. Niezbyt dobrym pomysłem na wiosenny wyjazd będą z kolei kraje śródziemnomorskie, w których występuje bardzo dużo silnie uczulających cyprysów oraz oliwek. Jeżeli alergia ujawniła się u Ciebie latem, przyczyną Twojej alergii są najprawdopodobniej trawy. Aby ograniczyć negatywne skutki pylenia trawy, nie pocieraj oczu i stosuj krople. Unikaj wypoczynku w górach. Niezależnie od pory roku (alergia może ujawnić się nawet jesienią), warto przyjmować lekarstwa już przy wystąpieniu pierwszych objawów. Dzięki nim alergia stanie się mniej uciążliwa.

Przyczyny alergii - alergia pokarmowa

Przyczyny alergii – alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa jest reakcją organizmu na zjedzenie potrawy, która może wydawać się nieszkodliwa. Do najczęstszych alergenów należą między innymi orzechy, mleko, jajka czy ryby oraz zboża. Jeżeli zjemy nieodpowiedni pokarm, nasz organizm błędnie rozpoznaje, że doszło do sytuacji zagrożenia i stara się walczyć. Przyczyną alergii pokarmowej jest niewytwarzanie jakiegoś enzymu trawiennego przez nasz organizm, przez co nie jest on w stanie przyswajać jakichś składników odżywczych. Alergia pokarmowa zwykle nie pojawia się podczas naszego pierwszego kontaktu z określonym produktem spożywczym, zwykle potrzebny jest kilkukrotny kontakt.

Co robić w przypadku alergii pokarmowej?

Objawem alergii pokarmowej są między innymi obrzęk gardła, świąd, pokrzywka, obrzęk języka i warg oraz wymioty, a nawet zaburzenia w oddychaniu. W przypadku alergii pokarmowej nawet niewielkie ilości danego alergenu mogą sprawić, że wystąpi reakcja alergiczna. Jeżeli chcemy uniknąć alergii, nie powinniśmy spożywać pokarmów wysoko przetworzonych, do której dodano środki konserwujące, które także mogą przyczyniać się do jej występowania. Jeżeli występuje u Ciebie alergia na jeden z popularniejszych produktów spożywczych, mamy dla Ciebie dobre wieści. W tym przypadku producenci muszą umieszczać na opakowaniach informacje na temat alergenów występujących w danym produkcie. Jeżeli chcemy zapobiegać alergii pokarmowej, najprostszym krokiem będzie wyeliminowanie z diety produktów, które do alergii się przyczyniają. Warto w tym przypadku iść jednak do dietetyka, która ustali odpowiednią dietę, w której dostarczymy naszemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Katar jako objaw alergii

Uczulenie na kurz

Alergia na kurz jest jedną z najczęściej występujących alergii w Polsce. Jej przyczyną są roztocza. Objawy alergii na kurz bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem. Należą do nich między innymi zatkany nos, nieustanne kichanie, łzawienie oczu, swędzenie w nosie oraz duszności. W przypadku nieżytu nosa oraz kataru, bardzo często występuje on w określonych porach dnia i nie jest związany z infekcją. Katar z kolei przyjmuje postać serii kichnięć, które są bardzo trudne do powstrzymania. Każdy z tych objawów może sugerować, że to właśnie kurz jest przyczyna alergii, która ujawniła się w Twoim organizmie. Objawy alergii na kurz są najbardziej nasilone rano, ponieważ najwięcej roztoczy gromadzi się w poduszkach oraz materacach. Nasilają się także podczas sprzątania naszych mieszkań – prób odkurzania dywanów, materacy czy mebli. W przeciwieństwie do alergii na pyłki, w przypadku alergii na roztocza objawy ustępują podczas wyjścia na świeże powietrze, a dodatkowo najbardziej nasilone objawy występują zimą i jesienią.

Przyczyny alergii – kurz

Jeżeli jesteśmy uczuleni na kurz, warto podjąć odpowiednie kroki. Najskuteczniejsze będzie zmniejszenie kontaktu z alergenem. Co to oznacza w praktyce? Powinniśmy zadbać o porządek w naszych mieszkaniach i nie doprowadzać do nagromadzenia się kurzu. Dodatkowo nasze prześcieradła, poduszki czy pościele powinny być odpowiednio często prane, w środkach, które likwidują roztocza. Pościel powinna być regularnie zmieniana, a mieszkanie często wietrzone. Warto także dbać o to, by powietrze w domu nie było zbyt wilgotne. Innym krokiem może być także obniżenie temperatury w domu. Nie powinna ona przekraczać 21 stopni. Poduszki należy prać co tydzień, natomiast kołdry i koce raz na 2 tygodnie. Pomocne może się okazać także zrezygnowanie z kołder wypełnionych pierzem czy puchem. Warto zadbać także o odpowiednim sprzątaniu innych pomieszczeń, które także mogą być idealnym miejscem do życia dla roztoczy.

Czy można uniknąć alergenów?

Niestety jest bardzo prawdopodobne, że nie uda Ci się całkowicie uniknąć alergenów, a określone przyczyny alergii oraz reakcje Twojego organizmu na nie będą Ci doskwierać cały czas. Bardzo często nie jest możliwe uniknięcie kontaktu z substancją, która wywołuje alergię. Jedynym krokiem, który możemy podjąć będzie zminimalizowanie negatywnych efektów, jednakże będzie to tylko ich zmniejszenie, nie natomiast całkowite ograniczenie.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny w zakresie walki z alergiami. Jeżeli alergia jest naprawdę dużym problemem nie należy zapominać o skonsultowaniu się z alergologiem. Specjalista ten dzięki swojej fachowej wiedzy pomoże Ci zmniejszyć jej objawy. 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak poprawnie czyścić zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia zębów i dziąseł. Czyste zęby nie tylko …