Home Lifestyle Popraw jakość swojego snu

Popraw jakość swojego snu

7 min czytania
0
0
983
popraw jakość swojego snu

Sen jest bardzo ważny w życiu każdego z nas. Jednak w przypadku osoby aktywnej fizycznie ma jeszcze większe znaczenie. Wbrew pozorom duża ilość treningów bez przerwy nie jest dobrym rozwiązaniem i nie osiągnie się wówczas wspaniałych efektów. Wręcz przeciwnie. Bardzo ważna jest regeneracja oraz odpowiednia dawka snu. Dziś będzie o tym drugim.

Dlaczego sen jest taki ważny?

Dzięki jego odpowiedniej ilości jesteśmy wypoczęci, zrelaksowani, mamy lepsze samopoczucie, więcej energii do działania, co bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Podczas snu nasze mięśnie się regenerują i możemy dalej działać z naszym treningiem. Bez tego będą przemęczone i ciężko wówczas mówić o dobrym progresie.
Mówi się, że osoby powyżej 18 roku życia powinny spać średnio 7-9h. Osobiście stosuję się do tej zasady. Jestem zawsze wyspana, dobrze się czuję i nie chodzę otępiała przez cały dzień, modląc się o powrót do łóżka 😉

Niektórzy jednak mają problem ze snem. Sama kiedyś go miałam. Wystarczy wprowadzić kilka małych zmian, dzięki którym poprawimy jakość naszego snu i lepiej będzie się nam zasypiało.

 Jak poprawić jakość snu?

  • Staraj się unikać przed snem kofeiny, teiny oraz alkoholu.
  • Nie ćwicz bezpośrednio przed snem. Zrób to późnym popołudniem. Pobudzenie po aktywności fizycznej utrudnia zasypianie. Wiem to sama po sobie 🙂
  • Zadbaj o odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Przewietrz pokój, zasłoń rolety/żaluzje i zgaś światło.
  • Ogranicz czynności wykonywane w łóżku. Sen i seks to jedyne wskazane opcje 😉 Czytaj, korzystaj z komputera i telewizora siedząc w innym miejscu. Udowodniono, że niepotrzebnie pobudza to organizm i utrudnia zasypianie. Na dodatek nasz organizm zakodowuje sobie, że łóżku jest do czytania czy oglądania telewizji, a nie odpoczywania i spania. Z doświadczenia wiem, że to może być trudne, ponieważ kocham czytać w łóżku. Osobiście mnie to nie utrudnia snu, ale wiem, że niektórym tak. Wszystko zależy od danej osoby.
  • Zrelaksuj się. Poczytaj książkę, posłuchaj muzyki, weź ciepłą kąpiel bądź prysznic.
  • Unikaj drzemek w ciągu dnia. Będzie Ci wówczas znacznie łatwiej zasnąć wieczorem. Osobiście wolę być nieco zmęczona i ewentualnie położyć się wcześniej spać, niż zdrzemnąć się, ponieważ wiem, że później nie będę mogła już zasnąć.
  • Jeżeli nie możesz zasnąć, nie zmuszaj się. Wstań, zajmij się czymś przez chwilę, idź do innego pokoju, wycisz się. Po około 15 minutach wróć do łóżka i spróbuj zasnąć ponownie.
  • Jeżeli wieczorem oglądasz film bądź czytasz książkę, staraj się unikać takich, które wzbudzają silne emocje. Niepotrzebnie się zdenerwujesz (szczególnie, jeśli tak jak ja, mocno przeżywasz wszystko, co dzieję się na ekranie bądź kartkach) i będziesz miał problemy z zaśnięciem, a Twoje myśli będą krążyły tylko wokół tego, co właśnie przeczytałeś czy obejrzałeś.
  • Nie umieszczaj w pokoju zegarka w miejscu, w którym z łóżka można zobaczyć, która jest godzina. Po sobie wiem, że jest to niezwykle uciążliwe. Szczególnie, gdy nie mogę zasnąć. Zawsze patrząc na godzinę, denerwowałam się, że już tak późno, a ja dalej nie mogę spać. Teraz na ścianie mam ciemny zegarek, którego w nocy nie widać, a żadnych elektronicznych nie posiadam. Dzięki temu po prostu kładę się spać czy ewentualnie leżę w łóżku, nie przejmując się godziną, bo po prostu jej nie znam 😉
  • Nie polecam również kłaść się spać od razu po zjedzeniu kolacji. Mając pełny żołądek, również trudniej nam zasnąć.

To chyba wszystkie znane mi sposoby, które mogą poprawić jakość snu. Sama do wielu z nich się stosuję i jestem zadowolona. A jak wyglądasz Wasz sen? Wysypiacie się? Zasypiacie bez problemu? Jakie są Wasze sposoby na lepszy sen? 🙂

Artykuł pochodzi z bloga Nebeskaa: http://nebeskaa.blogspot.com/2014/10/popraw-jakosc-swojego-snu.html

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…