Home Zdrowie i Uroda Paznokcie u dziecka – jak dbać?

Paznokcie u dziecka – jak dbać?

8 min czytania
0
0
583
Paznokcie u dziecka - sposoby na rozdwajające paznokcie u dziecka

Paznokcie u dzieci należy podcinać regularnie i należy to do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. U niemowląt są one cienkie i niezwykle delikatne, a przy tym bardzo ostre. Paznokcie u dziecka muszą być więc regularnie obcinanie, aby nie narazić je na zadrapanie.

Od kiedy i jak często należy obcinać paznokcie u dziecka?

Radzi są rozpocząć, obcinać paznokcie u dziecka pod koniec jego drugiego miesiąca życia. Noworodki mają tak kruche i delikatne paznokcie, że same ulegają one złamaniu i odpadają. Rodzice powinni kierować się jednak nie tylko statystykami, ale swoim własnym rozsądkiem. Jeśli dziecko ma długie paznokcie czy znacznie podrapało swoją twarz, wówczas nawet wcześniej można chwycić za nożyczki. Paznokcie u dziecka w wieku niemowlęcym rosną o wiele szybciej, aniżeli u osoby dorosłej, z tego względu trzeba je dosyć często podcinać. Niekiedy taki zabieg może okazać się konieczny nawet co 3-4 dni, w zależności od tempa wzrostu płytki. Czynność tę warto wykonać wtedy kiedy dziecko śpi, czy też jest zajęte jedzeniem.

Przeczytaj także nasz artykuł o braku cierpliwości dzieci.

W jaki sposób obcinać paznokcie u dziecka?

Jak obcinać paznokcie u dziecka w bezpieczny sposób? Najważniejszą kwestią jest zainwestowanie w specjalne, bezpieczne dla niemowląt nożyczki. Ich cechą charakterystyczną są zaokrąglone końcówki, które nie pozwalają na zranienie się malucha. Przed użyciem nożyczek trzeba je dokładnie umyć i wygotować, a przed samym podcinaniem paznokci przetrzeć antyseptykiem. U niemowlaka paznokcie powinny być obcinane prosto, wtedy zmniejszy się ryzyko wrastania paznokci czy zanokcicy. Brzegi powinny być delikatnie zaokrąglone, nie można zostawić żadnych spiczastych fragmentów stwarzających niebezpieczeństwo zranienia się przez malucha.

Paznokcie u dziecka mogą być także skracane specjalnym obcinaczem dla niemowląt, aczkolwiek nie pozwala on na tak dużą kontrolę i płynność zabiegu, jak nożyczki. Ma on budowę taką samą jak obcinacz dla paznokci dorosłych, ale wyróżnia się mniejszym rozmiarem. Podczas zabiegu z jego wykorzystaniem należy wykazać się precyzją i zachować szczególną ostrożność. Niewłaściwe uchwycenie płytki może spowodować zbyt krótkie obcięcie paznokcia czy też zranienie palca malucha. Obcinaczem trudniej jest również uzyskać pożądany kształt paznokcia niemowlaka.

Jak obcinać paznokcie u nóg malucha?

Obcinanie paznokci u dzieci u nóg nie różni się właściwie od tego zabiegu przeprowadzanego na paznokci u jego dłoni. Rodzice mają cały czas w zasięgu wzroku dłonie dziecka i mogą kontrolować tym samym długość jego paznokci. Niestety często zapominają o paznokciach stóp, często ukrytymi pod rajstopami, pajacykami czy skarpetkami. Paznokcie u dziecka na jego palcach stóp, rosną w podobnym tempie, jak paznokcie u rąk, z tego względu dobrze jest kontrolować ich stan podczas kąpieli niemowlaka. Je także należy obciąć, zaokrąglając brzegi, aby nie zostawić ostrych fragmentów.

Rozdwojone paznokcie u dziecka – jako o nie dbać?

Rozdwojone paznokcie u dziecka mogą być sygnałem niedoboru witaminy A i E, witaminy B7 czy wapnia. W przypadku ich zauważenia rodzice powinni zapewnić maluchowi w diecie właśnie te składniki. Warto również wcierać w rozdwojone paznokcie u dziecka specjalne kapsułki z witaminą A i E, czy też aplikować na nie zwykłą oliwkę. U dziecka może pojawić się także problem z pękającymi paznokciami, zwłaszcza jeśli dziecko staje się bardziej aktywne ruchowo, a więc pełza czy raczkuje. Jednak nie jest to niepokojącym objawem, ponieważ płytka z czasem sama się wzmocni. Do tego momentu warto nakładać na nią pielęgnacyjną oliwkę.

Wrastający paznokieć – jak mu przeciwdziałać?

Wrastające paznokcie u dziecka są bardzo nieprzyjemną dolegliwością, której można jednak uniknąć. Najważniejsze jest to, aby maluchowi nigdy nie obcinać zbyt krótko paznokci, ale też ich za bardzo nie zaokrąglać. Wrastająca w skórę na palcu krawędź paznokcia wywołuje obrzęk i zaczerwienienie, oprócz tego dziecku doskwiera ból. Maluch nie jest przez to w stanie czasem nawet chodzić. Zwiększa się ryzyko infekcji, ponieważ pod wrastającym paznokciem znajdują się zanieczyszczenia. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, trzeba pamiętać o tym, aby zachować zawsze naturalny kształt paznokcia i nie obcinać go za krótko. Obuwie dziecka powinno być natomiast dobrze dopasowane, aby nie uwierało za bardzo jego stopy.

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak wybrać najlepszy klej do rzęs?

Klej do rzęs to kluczowy element w procesie aplikacji sztucznych rzęs, który wpływa na trw…