Home Tips & Tricks Nietypowe zastosowanie kredy – do czego jest przydatna?

Nietypowe zastosowanie kredy – do czego jest przydatna?

10 min czytania
0
0
2,712
Nietypowe zastosowanie kredy - do czego jest przydatna

Służy do pisania po tablicy, jest także niezbędna jeśli chcemy zagrać w klasy lub podchody. Okazuje się jednak, że kreda ma także wiele nie do końca znanych możliwości. Przeczytajcie nasz artykuł i poznajcie nietypowe zastosowanie kredy!

Usuwanie plam poprzez zastosowanie kredy

Tłuste plamy na ubraniach to zmora wielu osób. Jak sobie z nimi poradzić domowym sposobem! Okazuje się, że zwalczanie tłustych plam to nietypowe zastosowanie kredy, o którym wiele z nas nie ma pojęcia! Aby usunąć tłuste plamy należy drobno pokruszyć kredę i posypać nią plamę. Po upływie kilku minut możemy zetrzeć proszek i gotowe! Kreda powinna wchłonąć tłuszcz i sprawić, że plama stanie się zdecydowanie mniej widoczna. Następnie możemy wyprać nasze ubrania tak, jak robiliśmy to dotychczas.

Tłuste plamy na różnych materiałach

Jeżeli tłuste plamy występują na wełnianych ubraniach, możemy posypać je kredą, a następnie przykryć czymś ciężkim. Po upływie pół godziny powinniśmy wyszczotkować nasze ubranie tak, by pozbyć się resztek kredy. Jeśli z kolei problem tłustych plam dotyczy ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych, kreda także okaże się przydatna. W tym wypadku tłustą plamę pokrywamy kredą i po krótkim czasie zmywamy wodą z mydłem. W razie potrzeby powtarzamy czynność. Więcej na temat usuwania uporczywych plam znajdziesz w naszym poprzednim wpisie – „Jak usuwać plamy po kosmetykach?„.

Usuwanie wilgoci

Kolejne nietypowe zastosowanie kredy to usuwanie wilgoci. Jest to problem, który dotyka wielu mieszkań. Jeśli nadmierna wilgoć pojawia się tylko w określonych miejscach, pomocna w tym przypadku będzie kreda, która powinna ułatwić nam pozbycie się jej. W tym celu powinniśmy powiesić w nadmiernie zawilgoconym miejscu kilka kawałków kredy. Dzięki swoim właściwościom kreda powinna wchłaniać wilgoć oraz pleśń. Należy jednak pamiętać o tym, by wymieniać kredę co najmniej raz w roku.

Zastosowanie kredy na mrówki i ślimaki

Kreda może być także naszym sprzymierzeńcem z walce z mrówkami! Mrówki stają się szczególnie uciążliwe wiosną oraz latem, kiedy to niepostrzeżenie próbują wkradać się do naszych domów. Pomóc nam może kolejne nietypowe zastosowanie kredy. Jest to sposób bardziej humanitarny niż trutka, a równie skuteczny. Jeśli zmielimy kredę na drobny proszek, a następnie posypiemy nią wejście przed naszym domem żadna mrówka do niego nie wejdzie! Owady będą skutecznie odstraszone. Mrówki prawie nigdy nie przekraczają wyznaczonej kredą linii. Kreda będzie także przydatna, jeśli naszą zmorą są nie mrówki, a ślimaki! Sproszkowaną kredę możemy rozsypać w ogrodzie, co powinno pomóc w walce z ślimakami.

Odkręcanie śrubek

Kreda może być przydatna także jeżeli chcemy odkręcić śrubkę, której łepek został uszkodzony. Aby użyć kredy do odkręcania śrubek należy nanieść ją na uszkodzony łepek. Następnie możemy próbować odkręcić śrubkę przy pomocy śrubokręta. Dzięki zastosowaniu kredy czynność ta stanie się zdecydowanie łatwiejsza w wykonaniu.

Nietypowe zastosowanie kredy

Zwiększenie tarcia

Kreda będzie dla nas bardzo przydatna szczególnie jeśli prowadzimy warsztat. Zastosowanie kredy jako warstwy antypoślizgowej może nam wielokrotnie ułatwić pracę. Jeśli nasze narzędzia zostały wykonane z gładkich materiałów, które jednocześnie są śliskie, możemy posmarować je kredą. Dzięki temu nie powinny ślizgać nam się w rękach.

Zastosowanie kredy do srebra

Zastosowanie kredy to ochrony naszej srebrnej biżuterii czy sztućców to pomysł dość rzadko spotykany, ale skuteczny! Okazuje się, że szkolna kreda chroni srebro przez czernieniem. Srebro zachowa swój blask jeśli do szuflady, gdzie przechowujemy srebrne przedmioty, włożymy kilka sztuk szkolnej kredy. Dzięki temu nie będziemy musieli tak często polerować srebrnych przedmiotów, a one będą zachwycać swoim blaskiem przez długi czas! Poza ochroną srebrna kreda będzie także przydatna do ochrony przed rdzą.

Mosiądz

Czyszczenie mosiądzu to coś, do czego także przyda nam się zwykła kreda szkolna. W tym celu powinniśmy stworzyć papkę przygotowaną z kredy oraz octu, którą następnie nanosimy na mosiężne elementy. Po ich wyczyszczeniu należy przetrzeć te elementy za pomocą miękkiej ściereczki.

Nietypowe zastosowanie kredy - kreda na paznokcie

Zastosowanie kredy i uroda

Okazuje się, że kreda jest przydatna nie tylko w pracach domowych. Możemy ją zastosować także w pielęgnacji paznokci, ponieważ kreda zapewni ich rozjaśnienie. W tym celu na szczoteczkę powinniśmy nasypać pokruszoną kredę, a następnie delikatnie szorować nią paznokcie. Po kilku minutach kredę powinniśmy zmyć za pomocą wody. Taki zabieg sprawi, że paznokcie będą jaśniejsze oraz pozbawione plam czy zażółceń.

Zastosowanie kredy a jej wady

Do cech charakterystycznych kredy należy to, że skutecznie wchłania wilgoć, a także dość mocno pyli. Jeżeli chcemy pozbyć się wilgoci pierwsza cecha może okazać się zaletą, natomiast pył powstały z kredy niestety może nawet utrudniać nam oddychaniem. Nadmiar pyłu może nawet przyczyniać się do stanów astmatycznych, a składniki dodawane do kredy jako dodatki mogą niekiedy powodować reakcje alergiczne. Jednak jeśli wiemy, że kreda nie powoduje u nas takich działań niepożądanych, możemy z powodzeniem stosować ją do wyżej wymienionych rzeczy!

Czy zastosowania kredy, które opisaliśmy okazały się dla Was zaskakujące? A może słyszałyście o niektórych z nich lub znacie jakieś inne nietypowe zastosowania kredy? Podzielcie się z nami w komentarzu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Tips & Tricks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Dzień Mamy: co kupić mamie, która ma wszystko?

Dzień Mamy to wyjątkowa okazja, kiedy celebrowane są matczyne miłość, poświęcenie i wsparc…