Home Dom Naturalne środki czystości w kuchni

Naturalne środki czystości w kuchni

7 min czytania
0
0
1,466
Ekologiczne sprzątanie kuchni

Ekologiczne środki czystości są idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy pragną utrzymać dom bez chemii. Dodatkowo, silnym argumentem za naturalnymi środkami do mycia jest ich niezwykle niska cena. Pamiętajmy również, że środki czystości powszechnie dostępne w sklepach często zawierają składniki, które negatywnie wpływają na środowisko. Jeżeli nie wierzysz – wystarczy przeczytać etykiety, na których znajdziesz liczne ostrzeżenia o ich szkodliwym działaniu. W poniższym artykule poznasz wyłącznie sprawdzone i skuteczne sposoby na ekologiczne czyszczenie kuchni. Są to przepisy, które odpowiednio stosowane, są w pełni bezpieczne zarówno dla domowników jak i dla domu.

Jak zrobić ekologiczny płyn do naczyń?

Ekologiczny płyn do mycia naczyń

Aby chronić skórę dłoni przed szkodliwymi środkami chemicznymi, proponujemy przygotować naturalny płyn do mycia naczyń. Przepis jest niezwykle prosty, a efekty zmywania nie odbiegają od najlepszych płynów dostępnych w sklepach.

Jakie składniki będziesz potrzebować?

 • 2 szklanki gorącej, przegotowanej wody
 • sok z dwóch cytryn
 • łyżka octu jabłkowego
 • łyżka sody oczyszczonej
 • około 10 g startego, szarego mydła
 • kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (opcjonalnie)

Aby przygotować ekologiczny płyn do mycia naczyń, wystarczy wymieszać wszystkie składniki razem. Pamiętaj, że woda musi być gorąca – inaczej mydło może się w pełni nie rozpuścić.

Tak przygotowany płyn stosuje się identycznie jak środki czystości ze sklepu. Nie przejmuj się, że Twój płyn nie pieni się zbyt mocno – efekty mycia są równie dobre jak przy innych popularnych płynach do naczyń.

nieprzyjemny zapach w lodówce

Jak pozbyć się zapachu z lodówki?

Na początek pozbądź się samej przyczyny przykrych zapachów – po pierwsze wyrzuć wszystkie produkty, które są nieświeże. Pamiętaj również, że idealnym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu w lodówce jest pakowanie wszystkich produktów spożywczych do osobnych pudełek. Dzięki temu zapobiegasz łączeniu się zapachów i w prosty sposób zachowujesz ich świeżość.

Lodówkę najlepiej myć letnią wodą z octem lub sodą oczyszczoną. Jeżeli zdecydujesz się na ocet, upewnij się, że producent Twojej lodówki nie zabrania w instrukcji tego rozwiązania (ze względu na powłokę antybakteryjną).

Jeżeli po takim umyciu w lodówce nadal utrzymuje się nieprzyjemny zapach, warto zdecydować się na naturalne środki zapobiegawcze.

 • świeżo zmielona kawa (wystarczy rozsypać ją na półmisku i włożyć do lodówki).
 • cytryna (pokrojoną na ćwiartki cytrynę wkładamy do lodówki na tydzień)
 • soda oczyszczona (podobnie jak rozwiązanie z kawą – rozsypana na półmisku ma właściwości wchłaniające zapachy).

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika

Naturalne sposoby na odkamienianie czajnika

Kamień w czajniku jest nieunikniony nawet w najlepszych i najdroższych wersjach. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem usuwania kamienia, należy zapoznać się z instrukcją producenta. Może być w niej zawarta informacja o środkach, których nie należy stosować przy czyszczeniu czajnika. Przedstawiamy kilka naturalnych sposobów na odkamienianie czajnika.

 • usuwanie kamienia za pomocą octu (wlewamy ocet pół na pół z wodą do czajnika i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie wylewamy roztwór i kilkakrotnie gotujemy wodę w czajniku, za każdym razem ją zmieniając).
 • gotowanie wody z łupinami ziemniaków (kilkakrotnie gotujemy wodę w czajniku z dodatkiem łupin. Za każdym razem wymieniamy łupiny na świeże).
 • kwasek cytrynowy (zalewamy czajnik do pełna wodą i dodajemy pięć łyżeczek kwasku cytrynowego. Zostawiamy na noc . Na następny dzień należy go przegotować i wymienić kilkakrotnie wodę).

Naturalne środki czystości to świetne rozwiązanie!

Powyższe sposoby na utrzymanie czystości w kuchni zostały wielokrotnie sprawdzone i stosowane są od pokoleń. Pamiętajmy, że ekologiczne środki czystości, które nie zawierają dodatkowej chemii są równie skuteczne jak reklamowane płyny i proszki dostępne w sklepach.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…