Home Tips & Tricks Najlepsze zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu

Najlepsze zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu

7 min czytania
2
1
1,603
najlepsze zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu

Dzieci się nudzą, pogoda za oknem zachęca do częstszego i dłuższego spędzania czasu poza domem, jednak ile można chodzić na spacer z hulajnogą, puszczać bańki mydlane lub rysować kredą? Prezentujemy naszym zdaniem sprawdzone i najlepsze zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu.

Wycieczki na łono natury lub dzień tematyczny

Wspólne biwakowanie przy ognisku, łowienie ryb, czy rozbijanie namiotu z pewnością będzie niezapomnianą przygodą dla najmłodszych. Najlepsze zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu to takie, które pozwolą im na moment zamienić się w bohatera ulubionej bajki oraz poczuć zew przygody. Żeby urozmaicić zwyczajny wypad w plener możemy zaaranżować go w przebranie się w konkretne stroje i stworzenie misji odnalezienia skarbu, idealnego miejsca na rozpalenie ogniska, rozbicie namiotu pod gołym niebem lub nasłuchiwanie odgłosów zwierząt z oddali. Pomysł zależy wyłącznie od wspólnych upodobań co do spędzania wolnego czasu i kreatywności.

,,Figurki, figurki, zmieńcie się!” – najlepsze zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe są ważne dla rozwoju dziecka i z pewnością są nam znane. Figurki to jedna z propozycji gry ruchowej, która wymaga jedynie wolnej przestrzeni oraz głów pełnych pomysłów. Gra w figurki polega na tym, aby spośród grupki dzieci -,,figurek” wytypować jedno dziecko (lub siebie) na ,,figurkowicza”. Figurkowicz zaczyna grę od słów ,,Figurki, figurki, zmieńcie się w…” – wymyślamy w co dzieci mają się ,,przemienić”, udając cechy wymienionego przez nas przedmiotu. Figurkowicz decyduje, który pomysł prezentowania podobał mu się najbardziej i typuje wygraną osobę na swoje miejsce w następnej rundzie. Zabawa może trwać bez końca. 

Plener i kino 

Jeśli nasi podopieczni lubią rysować, warto zaproponować malowanie w plenerze. Organizacja takiego zajęcia nie musi być kosztowna. Wystarczy wspólnie z dzieckiem wybrać fragment krajobrazu, który je zainteresował, postawić krzesło i wręczyć kartki oraz artykuły do rysowania. Mały artysta rozwinie swoje zmysły sensoryczne w otoczeniu natury. Możemy pomóc dziecku dobierać kolory lub wykadrować odpowiednie proporcje krajobrazu do rozmiaru kartki papieru.

Zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu nie muszą służyć jedynie nauce. Świetnym pomysłem na wspólne spędzenie w ten sposób czasu jest zorganizowanie własnego kina plenerowego. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto sprawdzić czy w naszym mieście jest organizowane takie kino dla dzieci. Chcąc oderwać dziecko od ekranu telewizora możemy nadać oglądaniu filmów innego wymiaru i wspólnie czerpać z tego przyjemność.

zabawy na świeżym powietrzu

Własny warzywnik

Dzieci lubią zabawy w błocie lub piaskownicy i raczej tego nie unikniemy. Stworzenie wspólnie warzywnika to nie tylko przesypywanie ziemi, ale przede wszystkim nauka o świecie roślin jadalnych. Wystarczy kupić lub zbudować z desek donice, albo wydzielić w ogródku miejsce na sadzonki. Dziecko może obserwować proces hodowli roślin i samodzielnie się do niego przyczynić regularną i odpowiedzialną pielęgnacją. Dodatkowo poznaje nowe zapachy i smaki. Podpowiadając dziecku, jak pielęgnować jego własny warzywnik, uczymy je cierpliwości, skrupulatności oraz szacunku do jedzenia. To relaksujące zajęcie zapewni tyle samo frajdy opiekunowi, co podopiecznym.

Alternatywną opcją warzywnika jest posadzenie roślin, które przyciągają owady. Dzięki temu oprócz dbania o kolorowe kwiaty, dziecko ma szansę przyjrzeć się z bliska różnym gatunkom owadów.

Nie ma wątpliwości co do tego, że najlepsze zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu są wtedy, kiedy dzieci mogą rozwinąć w sobie samodzielność i kreatywność. Wystarczy zaplanować bezpieczną przestrzeń na zabawę i nie trzeba ciągle kontrolować naszych podopiecznych. Dzieci mają ogromną wyobraźnię, więc za pomocą kilku przedmiotów i zmiennego otoczenia potrafią spędzić tak dużo czasu. Wspólne zabawy na świeżym powietrzu z dzieckiem będą kluczem do zacieśniania więzi oraz przyjemną nauką.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Tips & Tricks

2 komentarze

 1. Edyta

  8 lipca, 2020 at 9:02 am

  Mamy ogródek więc codziennie się w nim bawimy 🙂

  Odpowiedz

  • Ola

   9 lipca, 2020 at 12:55 pm

   udanej zabawy! ❤

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak upiąć włosy do ramion na co dzień – fryzury włosy półdługie!

Posiadaczki średniej długości włosów do ramion zapewne niejednokrotnie zastanawiały się, j…