Home Trendy Mieć idealne oczy? Czemu nie!

Mieć idealne oczy? Czemu nie!

10 min czytania
0
0
1,299
okuloplastyka

Gdyby zrobić ankietę i zadać pytanie: „Na co najczęściej zwracasz uwagę spotykając kogoś po raz pierwszy?”, pojawiłoby się kilka różnych opinii. Możemy być jednak pewni, że wielokrotnie padłaby odpowiedź „oczy”. I rzeczywiście – jest w nich coś urokliwego i pięknego, coś czym można się naprawdę zachwycić. Ale co jeśli nasze oczy mają niedoskonałości? Wtedy na ratunek przychodzi okuloplastyka!

Oczy piękne – oczy zdrowe

Okuloplastyka to taki most między okulistyką i medycyną estetyczną. Bo oczy i ich okolicę – podobnie jak twarz i inne części ciała – też można wyleczyć z różnych niepożądanych zmian. „Wyleczyć” jest tu zresztą bardzo dobrym słowem, bo okuloplastyka ma za zadanie nie tylko naprawiać niedoskonałości, ale także pomóc od strony typowo medycznej, okulistycznej. Wiele problemów dotyczących naszych oczu często ma właśnie taki podwójny wymiar – przeszkadzają nam wizualnie, a jednocześnie w jakimś stopniu wymagają leczenia. Czym więc dokładnie zajmuje się okuloplastyka?

Zabiegi mogą dotyczyć różnych elementów okolicy oka, a najczęściej wykonuje się:

 • usuwanie brodawek,
 • usuwanie kaszaków,
 • usuwanie kępek żółtych,
 • korektę powiek.

To jednak nie wszystko. Okuloplastyka zajmuje się także eliminacją zmian takich jak np. tłuszczyk i skrzydlik oraz niektórymi stanami ostrymi, np. usuwaniem ciał obcych, które trafiły w okolicę narządu wzroku.

Krótko, wygodnie i bez bólu

Większość zabiegów z dziedziny okuloplastyki to krótkie operacje, które można przeprowadzić w ramach chirurgii jednego dnia, a więc bez konieczności dłuższego pozostawania w klinice. W trakcie zabiegów zespół zawsze dba o najwyższy komfort pacjenta. Do tego w większości przypadków nie ma konieczności stosowania narkozy – w zupełności wystarcza miejscowe znieczulenie, dzięki któremu pacjent przez cały czas pozostaje w kontakcie z lekarzem. A co po zabiegu? Rekonwalescencja nie jest długa, zwykle trwa od kilku do 10 dni. W razie wystąpienia uczucia dyskomfortu w okolicy oczu po zabiegu można zastosować dostępne w aptece leki przeciwbólowe.

Dodatkowe informacje na temat okuloplastyki możesz też znaleźć na stronie https://vidiummedica.pl/okuloplastyka/.

Usuwanie cyst, brodawek i kaszaków

Zmiany takie jak cysty, brodawki i kaszaki mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele, w tym często w okolicy oczu (np. na powiekach lub, jak w przypadku cyst, również na spojówce). Najczęściej są łagodne, choć w przypadku zauważenia tego typu narośli zawsze warto udać się do okulisty, który będzie mógł ją ocenić. Nie licząc nieestetycznego wyglądu zazwyczaj nie powodują dokuczliwych objawów. Bardzo duże zmiany mogą jednak nachodzić na pole widzenia, częściowo je przesłaniając. Metody leczenia są następujące:

 • Wycięcie chirurgiczne – najczęściej stosowany sposób, można nim usunąć większość tego typu narośli.
 • Marsupializacja – stosowana w przypadku cyst, których nie da się usunąć chirurgicznie. Zabieg polega na przecięciu torebki cysty, odprowadzeniu płynu i wszyciu jej brzegów do zdrowej tkanki.
 • Złuszczanie – stosowane głównie w przypadku brodawek.
 • Krioterapia, laseroterapia lub elektrokoagulacja – usuwanie zmian za pomocą czynnika działającego punktowo (czynnikiem tym może być np. ciekły azot lub wiązka lasera).
 • Stosowanie odpowiednich maści – czasem wystarczająca może okazać się bardziej zachowawcza metoda – szczególnie w przypadku drobnych narośli.

Usuwanie kępek żółtych

Kępki żółte (zwane też żółtakami) to grudkowate zmiany, najczęściej wielkości kilku milimetrów. Lokalizują się w różnych częściach ciała, np.:

 • na powiekach (tutaj najczęściej),
 • na dłoniach,
 • na stopach,
 • w fałdach skórnych.

Kępki żółte zwykle świadczą o podwyższonym poziomie cholesterolu. Są to zmiany łagodne (bez złośliwienia), jednak u wielu osób powodują poczucie dyskomfortu z powodów estetycznych. W ramach okuloplastyki można poddać się zabiegowi usunięcia żółtaków.

Korekta powiek

Blefaroplastyka – tak egzotyczną nazwę nosi jedna z najważniejszych „działek” okuloplastyki, czyli korekcja powiek. Najczęściej zajmuje się redukcją ich opadania, które występuje dziś u wielu osób w średnim wieku. Winny jest tu spadek elastyczności skóry, prowadzący do gromadzenia się nadmiaru tkanki na górnej powiece i w konsekwencji jej opadania. Problem jest wtedy podwójny: wygląda to nieestetycznie, a przy tym ogranicza pole widzenia. Opadające powieki leczy się najczęściej wykonując zabieg chirurgiczny. Fachowo przeprowadzona operacja nie pozostawia żadnych blizn i przynosi świetne efekty.

Okuloplastyka w Warszawie i w Krakowie

Decyzja o skorzystaniu z zabiegu okuloplastycznego to pierwszy krok w kierunku zdrowych i pięknych oczu. Drugim jest wybór odpowiedniej kliniki – takiej, której można zaufać. W tej dziedzinie liczy się doświadczenie, precyzja i wyczucie – a także odrobina zacięcia artystycznego J Warto postawić na specjalistów, z których pracy będziemy naprawdę zadowoleni; w końcu jej efekty będą nam towarzyszyć każdego dnia.

Jednym z miejsc, w których można skorzystać z zabiegów okuloplastyki jest klinika okulistyczna Vidium Medica, która ma swoje placówki w dwóch największych miastach Polski – w Warszawie i Krakowie. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Trendy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zagęścić włosy? Dowiedz się!

Czy marzysz o gęstszych włosach? Zastanawiasz się, „jak zagęścić włosy?” lub &…