Home Rozwój osobisty Mama w pracy – jak pogodzić pracę z macierzyństwem?

Mama w pracy – jak pogodzić pracę z macierzyństwem?

7 min czytania
0
0
1,200
Mama w pracy-jak pogodzić pracę z macierzyństwem

Twój urlop macierzyński dobiega końca? Zastanawiasz się co dalej? Jednocześnie chcesz być przy swoim dziecku, a z drugiej strony marzy Ci się rozwinięcie skrzydeł na polu zawodowym? Twoje wszelkie obawy związane z pozostawieniem w domu nowego członka rodziny są jak najbardziej uzasadnione. Temat mama w pracy jest ciężki, czasami nawet bardzo kontrowersyjny. Zobacz jak przygotować się do powrotu na rynek pracy.

Mama w pracy – jakie urlopy przysługują?

Jeżeli rozważasz powrót do pracy, ale jednym z argumentów przemawiających na „nie” jest to czy będziesz mogła korzystać z urlopu, w sytuacjach nagłych np. choroba dziecka, to nie musisz się niczym przejmować. Pamiętaj, że mamom przysługują trzy rodzaje urlopów do, których masz całkowite prawo.

  1.  Podstawowy urlop macierzyński:
    Jego wymiar to 20 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie), liczony jest od dnia porodu. Przed przewidywaną datą porodu możesz wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Wówczas po narodzinach przysługuje dalsza niewykorzystana część.
  2.  Urlop rodzicielski
    Jego wymiar to 32 tygodnie. Z tego urlopu możesz skorzystać bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim, jednorazowo bądź w 4 częściach.
  3. Urlop wychowawczy
    Jego wymiar to 36 miesięcy. Udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Warunkiem do jego posiadania jest co najmniej 6 miesięczny okres zatrudnienia. Do wykorzystania w maksymalnie 5 częściach.

Powrót do pracy

Jedno jest pewne, możesz wrócić na cały bądź na pół etatu. Pracodawca nie ma prawa odmówić Ci powrotu na poprzednie stanowisko. Twoje wynagrodzenie nie może być niższe od tego świadczonego przed urlopem chyba, że pracujesz tylko na część dawnego etatu. Pamiętaj, że jeżeli wrócisz do pracy na pełen etat możesz utracić ochronę przed zwolnieniem. Dlatego też lepiej się do tego przygotować i złożyć wniosek o zmniejszenie etatu. Rodzic, który tak pracuje chroniony jest nawet przez rok.

Wspólna decyzja to podstawa!

Zdecydowanie powrót mamy do pracy jest decyzją, którą należy przedyskutować z partnerem czy mężem. Musicie razem poszukać rozwiązania, które dla waszej rodziny będzie najkorzystniejsze i pozwoli na pogodzenie życia zawodowego z osobistym spełnieniem. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i samopoczucie Twojego dziecka. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na kila ważnych kwestii np. Czy powrót do pracy spowoduje, że będziesz spełniona? Czy jesteś gotowa oddać dziecko pod opiekę innej osoby? Powrót do pracy wiąże się z podziałem zadań w domu i z ciągłym planowaniem. Nie można pozwolić sobie na marnowanie czy niewypełnienie czasu jakimiś zadaniami. Jeżeli wiesz, że dasz sobie radę, a przede wszystkim masz oparcie w swoich bliskich to nie ma żadnych przeciwwskazań.

Rozstanie z dzieckiem – trudne chwile…

Jeżeli jesteś w pełni przekonana o powrocie do pracy oraz całkowicie tego pragniesz to musisz przygotować na to swoją pociechę. Przede wszystkim jest to bardzo ważne wydarzenie, na które powinnaś przygotować się dużo wcześniej. Małe dziecko nie ma rozwiniętej świadomości, że mamy może zabraknąć i nie być jej pół dnia, kiedy dotychczas była do dyspozycji 24 godziny. Jak zatem przygotować malucha na rozłąkę? Wszystko zależy tak naprawdę od wieku np. dziecko półroczne nie zrozumie co do niego mówisz, ale już z dwulatkiem możesz spokojnie porozmawiać. Wytłumacz, że wychodzisz załatwić ważną sprawę, ale zostawiasz je z babcią czy tatą. Najważniejsze to utwierdzanie dziecka w przekonaniu, że zaraz do niego wrócisz. Pierwsze próby pozostawienia malucha z obcą dla niego osobą ogranicz do kilkunastu minut, z czasem wydłużaj tę granicę. Pamiętaj, aby żegnać się z dzieckiem, dzięki czemu nie dozna szoku, kiedy Cię nie będzie. Jeżeli zastosujesz się do tych rad, to jesteś na drodze do sukcesu. Tymczasem nie ma nic piękniejszego niż mama w pracy!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną…