Home Rozwój osobisty Kreatywne myślenie – czym jest kreatywność i jak ją pobudzić?

Kreatywne myślenie – czym jest kreatywność i jak ją pobudzić?

7 min czytania
0
0
1,349
Kreatywne myślenie - czym jest kreatywność

Kreatywność to jedno z najczęściej pojawiających się ostatnio słów. Wymagają jej poszukujące pracowników niemal na każdym stanowisku. Powstaje pytanie czym jest kreatywność oraz kreatywne myślenie i jak je pobudzić? Przeczytaj nasz wpis, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek jak pobudzić swoją kreatywność.

Czym jest kreatywność?

Kreatywność postrzegana przez psychologię to proces polegający na tworzeniu nowych idei i koncepcji na podstawie skojarzeń. Kreatywność to coś wpisanego w naturę człowieka ponieważ jesteśmy w stanie zaadaptować się do otaczających nas warunków oraz nieustannie wymyślać nowe rozwiązania. Kreatywne myślenie jest z jednej strony powiązane z naszymi wrodzonymi umiejętnościami i zdolnościami, z drugiej strony może być ona cały czas rozwijana. Jedne osoby na starcie mają więcej tego potencjału, inne mniej jednak istnieją skuteczne techniki stymulowania kreatywności.

Myślenie analityczne i krytyczne

Jak mówi prof. Edward Nęcka, ekspert ds. badań nad kreatywnością, jednym z pierwszych kroków dotyczących rozwoju kreatywności jest rozluźnienie krytycyzmu. Należy “zwolnić się z myślenia, że coś jest niemożliwe”. Myślenie krytyczne oraz analityczne może sprawić, że kreatywność będzie trochę przyblokowana.

Kreatywne myślenie i wrogowie kreatywności

Poza nadmiernym krytycyzmem kreatywność ma jeszcze paru innych wrogów. Należą do nich między innymi stres oraz zmęczenie. Jeśli jesteśmy zestresowani lub zmęczeni mózg nie wymyśla nowych rozwiązań tylko wykorzystuje stare, dobrze sprawdzone ale niekoniecznie przynoszące najlepsze rezultaty. W takich sytuacjach działamy raczej instynktownie. Kolejną rzeczą, która zabija kreatywność jest strach. W firmie, gdzie ważna jest praca kreatywna niewskazane jest zarządzanie pracownikami przez stresowanie ich czy generowanie u nich strachu. Osoby w takim stanie nastawione są bardziej na przetrwanie niż wymyślanie pomysłowych rozwiązań. Innym wrogiem kreatywności jest także perfekcjonizm, ponieważ wiąże się z nim precyzyjność, dokładność oraz… powtarzalność, która także nie ułatwia wymyślania nowych rozwiązań. Osoby skłonne do perfekcjonizmu są zwykle bardziej zamknięte poznawczo. Warto także zadbać o odpowiednią motywację. Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymać motywację na wysokim poziomie – przeczytaj nasz wpis!

Jak pobudzić kreatywność?

Na pobudzenie kreatywności istnieje kilka prostych sposobów – jednym z nich jest tworzenie mapy myśli. Na środku kartki zapisujemy jakiś temat czy wątek, a dookoła niego różne skojarzenia. Szukamy także dodatkowych skojarzeń i połączeń między nimi. W byciu twórczym pomagają także różne grafy, rysunki a także zabawa metaforami. Człowiek kreatywny umie łączyć różne wątki oraz znajdować powiązania pomiędzy elementami, które na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego.

Bałagan na biurku i spacery

Według naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie posprzątanie biurko wspiera takie działania jak zdrowe odżywianie czy konwencjonalne myślenie, ale to właśnie nieporządek sprzyja wyszukiwaniu nowych rozwiązań oraz kreatywności. Czynnością, która pobudza kreatywne myślenie są także… spacery. Tak przynajmniej wynika z badań Naukowców z Uniwersytetu Stanforda, według których studenci spacerujący po kampusie podczas eksperymentu mieli zdecydowanie bardziej odkrywcze i twórcze pomysły. Być może jeśli masz do wymyślenia jakieś nowe zadanie warto w tym czasie przejść się na spacer zamiast siedzieć przy biurku?

Jak się okazuje kreatywne myślenie  to zdolność, którą można w sobie wyćwiczyć. Mamy nadzieję, że nasze porady sprawią, że takie myślenie będzie dla Ciebie czymś łatwym i przyjemnym, a rozwiązania które wymyślisz będą zaskakiwały pomysłowością. Powodzenia! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną…