Home Zdrowie i Uroda Jak zrobić sól do kąpieli?

Jak zrobić sól do kąpieli?

6 min czytania
2
0
3,329
Jak zrobić sól do kąpieli

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak przygotować domowe SPA. Rytuał domowych zabiegów pielęgnacyjnych warto rozpocząć relaksującą kąpielą. Wystarczy odrobina czasu, ciepła woda i wanna. Aby kąpiel była jeszcze bardziej odprężająca, możemy zapalić zapachowe świeczki lub wsypać do wody aromatyczną sól do kąpieli.

Jak zrobić sól do kąpieli – przepis

Domowa sól pięknie pachnie, delikatnie barwi wodę, a dzięki oliwce lub naturalnym olejkom skóra po kąpieli staje się przyjemnie gładka i nawilżona. Jak zrobić sól do kąpieli, która będzie pobudzająca, relaksująca, nawilżająca lub oczyszczająca?

Do zrobienia soli do kąpieli wystarczy znaleziona w naszej kuchni gruboziarnista sól morska i ładny, szczelny pojemniczek, w którym będziemy przechowywać swój kosmetyk. Ponadto potrzebujemy naturalnych olejków, których właściwości chcemy zastosować na naszej skórze. Możemy wykorzystać dodatki o naszym ulubionym zapachu. Mogą nimi być suszone sezonowe kwiaty lub zioła, barwnik i brokat.

Lista składników na przykładową sól do kąpieli:

  • szklanka soli morskiej gruboziarnistej,
  • szklanka różowej soli himalajskiej,
  • pół łyżki oliwki kosmetycznej lub oliwy z oliwek,
  • kilka kropel olejku eterycznego (najlepiej naturalnego i przetestowanego, ponieważ olejki zapachowe często nadają się jedynie do tak zwanych kominków podgrzewanych tealightami),
  • opcjonalnie naturalny barwnik spożywczy (np. różowy),
  • dodatki – brokat, sezonowe suszone kwiaty lub zioła

Sól dokładnie wymieszaj z olejkami. Następnie dosyp dodatki i wymieszaj całość. Jeśli dodasz do barwnika oliwę z oliwek, kolor soli wzmocni się. Powstałą sól do kąpieli przesyp do słoika lub pojemniczka i szczelnie go zamknij. Przed użyciem soli wstrząśnij nim. Do kąpieli wystarczą 2-5 garści soli. Możemy eksperymentować z solami do kąpieli, np. dodając odrobinę miodu lub kawy.

Sól do kąpieli

Sól do kąpieli – korzyści

Sól morska jest bogata w składniki mineralne, których brakuje przetworzonej soli kuchennej. Ma właściwości zmiękczające i przeciwgrzybiczne. Kolejną popularną solą do kąpieli jest różowa sól himalajska. Poprawia ona krążenie i pomaga zwalczyć cellulit. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Sprowadzona z Wielkiej Brytanii sól Epsom znana jest z zawartości siarki odtruwającej organizm z toksyn. Dodana do kąpieli działa rozluźniająco oraz łagodzi podrażnienia i choroby skóry. Leczenie i detoksykację skóry wspiera również sól z Morza Martwego.

Olejki oprócz ładnego zapachu przede wszystkim działają leczniczo i regenerująco dla naszej skóry. Przykładem jest olejek z pestek śliwki ma właściwości regulujące pracę gruczołów łojowych i uelastycznia skórę. Natomiast olejek z pestek malin łagodzi podrażnienia skóry, a także chroni ją przed promieniowaniem UV. Ich zapachy sprawdzą się w domowej soli do kąpieli.

Kąpiele z solami powinniśmy ograniczyć do 2-3 w tygodniu, ponieważ sól może przesuszyć skórę. Żeby uniknąć przesuszenia skóry po solnej kąpieli, zwracajmy uwagę na to, aby dokładnie osuszyć ją ręcznikiem i natrzeć balsamem nawilżającym. Słoiczek z samodzielnie przygotowaną przez nas w domu solą do kąpieli to także okazja do pięknego prezentu w stylu eko. 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

2 komentarze

  1. Szymek

    30 czerwca, 2020 at 11:28 am

    Musze sam spróbować 😉

    Odpowiedz

    • Ola

      1 lipca, 2020 at 9:32 am

      Koniecznie! ?

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak poprawnie czyścić zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia zębów i dziąseł. Czyste zęby nie tylko …