Home Dom Jak urządzić mały pokój dziecięcy?

Jak urządzić mały pokój dziecięcy?

9 min czytania
0
0
1,265
ak urządzić mały pokój dziecięcy- pokój dla dziecka

Aranżacja pokoju dla dziecka to zadanie, z którym muszą zmierzyć się wszyscy rodzice. Nie jest to łatwe, szczególnie, gdy na małej przestrzeni musimy zmieścić wszystkie zabawki, które posiada nasza pociecha. Jak urządzić mały pokój dziecięcy? Podpowiadamy.

Jak urządzić pokój dziecięcy – kolory

Urządzanie pokoju dziecięcego rozpocznij od wyboru kolorów. Mają one największy wpływ na to, w jaki sposób odbieramy przestrzeń. Postaw na spójną paletę barw i według niej dobieraj dodatki. Do pomalowania pokoju dziecka najlepiej wybrać pastelowe kolory. Jasne barwy na ścianach dodatkowo powiększą optycznie pokój i nasze dziecko będzie chętniej w nim przebywać. Postawienie na neutralne kolory ścian pozwoli na większy wybór dekoracji i podążanie za częstymi zmianami gustu naszych dzieci. Przeczytaj więcej o tym, jak optycznie powiększyć pokój.

ak urządzić pokój dziecinny- pokój dziecięcy - pokój dla dziecka

Mały pokój dla dziecka – potrzeby dziecka i funkcjonalność

Pokój dla dziecka musi być przestrzenią szczególnie przemyślaną i zaplanowaną, by łączyć w sobie funkcjonalność i potrzeby naszego dziecka. W jednym małym pokoju musimy zmieścić sypialnię, kącik do zabawy i do nauki. Jak się za to zabrać? Przede wszystkim spróbuj ułożyć meble w taki sposób, by biurko mogło stanąć pod oknem. Prawidłowe oświetlenie w czasie nauki jest bardzo ważne!
Gdy dysponujemy małą przestrzenią, istotne jest, żeby wykorzystać ją maksymalnie, dlatego postaw na meble, które ci w tym pomogą. Możesz na przykład, zamiast zwykłego łóżka, kupić piętrowe i stworzyć pod nim wyjątkowy kącik do zabawy lub nauki. Jeśli jednak wolisz, żeby twoje dziecko spało niżej, postaw na łóżko z szufladami – zapewni ci to dodatkową przestrzeń do przechowywania i ograniczy bałagan.

Jak urządzić mały pokój dla dziecka – miejsce do przechowywania

Utrzymanie w porządku pokoju dziecka jest prawdziwym wyzwaniem. Bez wątpienia będzie łatwiejsze, gdy już na etapie urządzania zadbamy o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Naszemu maluchowi będzie prościej sprzątać, gdy każda rzecz będzie mieć swoje wcześniej ustalone miejsce. Dobrym pomysłem jest opisanie tych miejsc – słownie lub obrazkowo. Gdy nasze dziecko ma dużo zabawek, możesz wykorzystać niedostępne dla niego miejsca w szafie, by na jakiś czas schować niektóre gry czy książki, którymi akurat straciło zainteresowanie. Po dwóch miesiącach, gdy znów wrócą na dolne półki, będzie się nimi bawić jakby były nowe. Poznaj kilka sposobów na przechowywanie zabawek.

Jak urządzić mały pokój dla dziecka -pokój dziecinny - przechowywanie

Pokój dziecięcy – przestrzeń bezpieczna

Aranżując pokój dziecięcy, przede wszystkim, należy pamiętać, by była to przestrzeń bezpieczna. Na ostre kanty mebli załóż osłonki, sprawdź czy żadna szafa nie ma szans na przewrócenie się, jeśli maluchowi przyjdzie do głowy się po niej wspinać. Jeśli tak, niezbędne będzie przykręcenie jej do ściany.
Dobrze urządzony pokój dziecinny to też taki, który daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i przytulności. Możesz zadbać o to montując odpowiednie oświetlenie. Pamiętaj o lampce nocnej, która nie daje dużo światła, nie przeszkadza w zasypianiu, ale pomaga przezwyciężyć lęk przed ciemnością. Godne uwagi jest też zamontowanie lampy głównej z regulowanym natężeniem światła.

Miejsce sprzyjające kreatywności

Urządzając pokój dla dziecka weź pod uwagę, że jest to przestrzeń, która ma sprzyjać jego kreatywności. Zrób miejsce na małe dzieła sztuki stworzone przez twoją pociechę. Może być to kawałek ściany, ze sznurkiem przygotowanym do zawieszania na klamerkach rysunków dziecka lub półeczka na wyroby z plasteliny.
W sklepach dostępne są w bardzo przystępnych cenach farby tablicowe. Możesz stworzyć miejsce dowolnej wielkości i w dowolnym kształcie do malowania kredą.

Jak urządzić mały pokój dziecięcy - pokój dla dziecka

Jak urządzić mały pokój dziecięcy – dekoracje

Nie ma pokoju dziecięcego bez dekoracji. Tak jak pisaliśmy wcześniej dobrze zdecydować się na konkretną paletę barw, żeby nie przytłoczyć przestrzeni.
Możesz również postawić na pokój z motywem przewodnim np. bajkowy pokój dla dziecka, wystrój leśny, podwodny świat albo kosmos. Skonsultuj swój pomysł z maluchem, na pewno będzie miało dużo do powiedzenia w tym temacie.
Niezależnie od tego czy urządzasz pokój dla dziewczynki czy chłopca, z pewnością, małemu mieszkańcowi spodobają się naświetlane w dzień, a świecące do zasypiania, naklejki na sufit przypominające gwiazdy.

Włożony w urządzanie pokoju dziecięcego wysiłek zostanie nam wynagrodzony, gdy zobaczymy radość naszego malucha z nowej przestrzeni. Warto się starać! Sprawdź też wskazówki jak urządzić małą sypialnię i artykół o dekorowaniu ścian.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…