Home Zdrowie i Uroda Jak przestać chrapać? Sprawdzone metody na chrapanie

Jak przestać chrapać? Sprawdzone metody na chrapanie

6 min czytania
0
0
1,052
jak przestać chrapać

Chrapanie to nieco wstydliwa i dość dokuczliwa dolegliwość, z którą mierzy się spora ilość par. Żartujemy z tego, wściekamy się na partnera, jednak chrapanie może być skutkiem bezdechu sennego. Nie dla każdego jest to szkodliwe, jednak warto się temu przyjrzeć. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak przestać chrapać i jest domowa metoda na chrapanie.

Dlaczego chrapiemy?

Przyczyną chrapania może być obniżone napięcie mięśni języka i gardła, przerost migdałków, zaburzenia drożności nosa lub otyłość. Podczas snu nadmierne rozluźnienie mięśni kontrolujących górne drogi oddechowe powoduje opadanie podniebienia miękkiego oraz języczka, a w następstwie – zwężenie górnych dróg oddechowych. Wówczas niektóre osoby zaczynają chrapać. Zbyt duże zwężenie górnych dróg oddechowych powoduje problemy z oddychaniem, a ich całkowite zablokowanie skutkuje zatrzymaniem akcji oddechowej. Takie przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy! Sam chrapiący zwykle tego nie pamięta…

Jak przestać chrapać – domowe sposoby

Chrapanie zabiera nam (i osobom śpiącym w naszym otoczeniu) znaczną część snu w ciągu nocy. Na szczęście są sposoby na załagodzenie chrapania.

Unikanie używek i walka z nadwagą

Alkohol i środki nasenne wywołują zwiotczenie języka i mięśni gardzieli, co wywołuje chrapanie. Osoby otyłe mogą mieć większy problem z chrapaniem, ze względu na uciskanie szyją dróg oddechowych. Kluczem będzie praca nad masą ciała.

Odpowiednia pozycja i temperatura do spania

Jak przestać chrapać? Istotna może być pozycja snu. Śpiąc na wznak, język opada ku dołowi i zwęża się kanał nosogardzieli, dlatego warto sprawdzić, czy problem zniknie, jeśli spróbujemy spać na boku. Zwróćmy uwagę na materac i poduszkę. Wygodny materac i odpowiednia poduszka będą wpływać na jakość snu i regenerację naszego organizmu.

Na chrapanie ma wpływ również temperatura i wilgotność w pomieszczaniu, w którym śpimy. Dobra metoda na chrapanie to wywietrzenie sypialni przed snem. Odpowiednia do snu temperatura nie powinna być wyższa niż  20℃, a wilgotność powietrza powinna wynosić 40 – 60%. Dzięki temu nie wysusza się błona śluzowa, która może prowadzić do chrapania. Niektóre rośliny w sypialni będą naturalnym filtrem powietrza.

rosliny w sypialni

Preparaty na charapanie

Warto także korzystać z dostępnych w aptekach preparatów na chrapanie. Zazwyczaj są to środki do zastosowania przed snem, takie jak areozole, płyny do płukania ust i gardła, lub krople.

Medyczne metody na chrapanie

Jeżeli domowe metody na to, jak przestać chrapać nie pomagają, należy poprosić o pomoc specjalistę. Według lekarzy laryngologów nie ma jednego skutecznego leku na chrapanie, jednak najczęściej jedynym sposobem na leczenie chrapania są metody zabiegowe, które nie tylko likwidują dolegliwości, ale także ich objawy.

Metody mechaniczne

Dobra metoda na chrapanie to stosowanie specjalnych masek na usta i nos, które zakłada się na noc, lub wkładki stomatologiczne. Pomagają one przy niewielkim chrapaniu, jednak jeśli nie okażą się skuteczne, prawdopodobnie będzie konieczny zabieg.

Korekta wad anatomicznych

Wady anatomiczne, które są przyczyną chrapania, usuwane są chirurgicznie. Zazwyczaj dochodzi do korekty przegrody nosowej lub wycięcia migdałków. Mogą to być poważniejsze zabiegi, które mają uchronić pacjenta od skutków bezdechu sennego.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak poprawnie czyścić zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia zębów i dziąseł. Czyste zęby nie tylko …