Home Dom Porządki Jak prać jedwab – wszystko co powinnaś wiedzieć o praniu jedwabiu naturalnego

Jak prać jedwab – wszystko co powinnaś wiedzieć o praniu jedwabiu naturalnego

14 min czytania
0
0
3,614
Jak prać jedwab - wszystko co powinnaś wiedzieć o praniu jedwabiu naturalnego

Jedwab to naturalny materiał, pozyskiwany z włókna kokonu jedwabnika morwowego. Charakteryzuje się takimi cechami, jak połysk, śliskość i miękkość. Stanowi idealny materiał pościelowy, niestety tkanina ta jest stosunkowo droga. Jeśli masz w domu coś wykonanego z niej i zastanawiasz się, jak prać jedwab – przychodzimy z pomocą!

Właściwości jedwabiu

Ubrania, które wykonano z jedwabiu są bardzo odporne na gniecenie się, a ponadto dobrze zatrzymują ciepło. Tkanina ta jest elastyczna, ale przez to trzeba się z nią ostrożnie obchodzić, zwłaszcza gdy jest mokra. Do innych właściwości jedwabiu należy także wysoka higroskopijność. Tkaniny jedwabne cechują się dobrym pochłanianiem pary wodnej. Dodatkowo jedwab będzie dla nas idealny, jeżeli cierpimy na alergię spowodowaną występowaniem roztoczy kurzu domowego, ponieważ wykazuje dużą odporność na roztocza. Jeżeli cierpisz na alergię i zastanawiasz się, co zrobić i czego unikać, przeczytaj nasz poprzedni wpis – Jak sobie radzić z alergią – domowe sposoby. Do innych zalet jedwabiu należy jego delikatność. Materiał ten nie podrażnia skóry. Jedwabna poszewka na poduszkę będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli np. zmagasz się z trądzikiem. Jedwab bardzo dobrze zatrzymuje ciepło, dzięki czemu wykonane z niego apaszki będą nas dobrze ogrzewały. Dodatkowo w jedwabnych ubraniach nie będziemy pocić się tak mocno, jak w przypadku tkanin sztucznych.

Wady jedwabiu

Niestety jedwab może sprawiać drobne problemy jeśli chodzi o jego pielęgnację. Nie powinniśmy suszyć go na słońcu, ponieważ jest to materiał wrażliwy na działanie światła słonecznego. Niestety jedwabne rzeczy, które nie są przez nas używane, dość szybko żółkną i tracą swoje pierwotne właściwości. Nie są już tak odporne na zagniecenia i rozciąganie. Dodatkowo mole bardzo często traktują nasze jedwabne ubrania jako smakowity kąsek.

Jak prać jedwab - jedwabna apaszka

Szybka reakcja

W przypadku zauważenia plamy na jedwabnej tkaninie niezwykle ważna jest szybkość. Bardzo prawdopodobne, że plamy zdążą się utrwalić, jeżeli nie zareagujesz odpowiednio szybko. Warto zatem reagować od razu po ich zauważeniu. Gdy tylko zauważysz plamę na jedwabnej tkaninie, użyj ściereczki i postaraj się ją wstępnie zmyć. Zadbaj jednak o to, by ściereczka była niezwykle chłonna. Powinna ona wchłonąć substancję, która przyczyniła się do powstania plamy, zamiast wcierać ją głębiej we włókna tkaniny.

Woda

Do prania tkanin jedwabnych należy używać wody, która jest ciepła, nie natomiast gorąca. Zbyt gorąca woda może uszkodzić delikatne włókna. Ponadto nie wolno wyżymać jedwabiu po praniu, ponieważ może to doprowadzić do powstawania odkształceń. Nie powinniśmy namaczać jedwabnych tkanin, a cały proces prania powinien przebiegać w miarę szybko.

Jak prać jedwab – odpowiedni środek do prania

Jedwabiu nie powinniśmy prać w pralce. Robiąc tak bardzo szybko doprowadzimy do jego zniszczenia. Lepiej unikać prania w niej nawet jeśli została ona wyposażona w specjalny program, przeznaczony do tkanin delikatnych. Mając jedwabne bluzki czy jedwabną pościel, powinniśmy unikać silnych, chemicznych środków. Do prania jedwabiu powinniśmy użyć delikatnego mydła lub szamponu przeznaczonego dla dzieci. Nie powinniśmy jednak używać w tym celu szamponów nawilżających ani szamponów typu 2w1. Piorąc jedwab powinniśmy unikać jego szorowania. Jeżeli będziemy pocierać jedwabną tkaninę zbyt intensywnie, możemy doprowadzić do powstawania przetarć. Jedwabne tkaniny powinniśmy kilkukrotnie wypłukać. Należy to zrobić w czystej i zimnej wodzie. Dodatkowo jedwabne ubrania możemy wypłukać w occie. Należy to zrobić podczas ostatniego płukania. Dzięki temu materiał ten zachowa swój połysk.

Pranie jedwabiu - pranie ręczne jedwabiu

Jak prać jedwab? – Ręcznie!

W przypadku prania jedwabiu warto zastosować się także do kilku innych wskazówek. Jedwabne tkaniny nie lubią ani zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur. Nie należy prać jedwabiu w temperaturze niższej niż 25 stopni, ale powinno się unikać także temperatur wyższych niż 30 stopni. Jedwab pierzemy krótko i bez namaczania w wodzie. Nie szorujemy go ani nie pocieramy. Jedyne, co możemy zrobić to delikatnie wygnieść. Ze względu na to, że jedwab może czasami farbować, każdą rzecz powinniśmy prać osobno. Jeżeli mimo wszystko chcemy skorzystać ze środka do prania delikatnych tkanin, powinniśmy najpierw sprawdzić na mało widocznym fragmencie, czy środek ten nie szkodzi tkaninie. Jeżeli posiadamy rzeczy, które są białe i chcemy je dodatkowo wybielić, nie powinniśmy stosować wybielaczy zawierających chlor. Skutecznym i naturalnym sposobem na nadanie pożądanej bieli jedwabnym ubraniom będzie zamoczenie ich w mleku. Należy to zrobić około pół godziny przed wykonaniem prania.

Suszenie jedwabiu

Już wiesz, jak prać jedwab – pora abyś dowiedziała się, jak należy go suszyć. Jeżeli zależy nam na usunięciu nadmiaru wilgoci z jedwabnej tkaniny, powinniśmy delikatnie owinąć wypraną rzecz w chłonny ręcznik. Dodatkowo należy ją delikatnie naciskać, by ręcznik wchłonął wodę. Aby jedwab nie uległ odkształceniom, należy go suszyć, rozkładając na czymś. W żadnym wypadku nie powinniśmy jedwabnych rzeczy wieszać na sznurku i przypinać klamerkami! Jedwabiu nie powinniśmy także suszyć w automatycznej suszarce. Nie wolno także przyspieszać wyschnięcia jedwabnych tkanin przy pomocy suszarki do włosów. Może to sprawić, że jedwab straci swój kształt i ulegnie nieodwracalnym zniszczeniom.

Jak prać jedwab? A jak prasować?

O ile na metce nie umieszczono innych oznaczeń, tkaniny jedwabne można spokojnie wyprasować. Jest to przydatna informacja, zwłaszcza jeśli w swojej szafie masz dużo jedwabnych bluzek lub sukienek, które potrzebują wyprasowania, by wyglądały one estetycznie. Należy jednak robić to, wywijając tkaninę na lewą stronę. Dodatkowo do prasowania jedwabiu powinnaś użyć także bawełnianej ściereczki. Odizoluje ona ciepło i zapobiegnie utracie połysku. Ograniczymy także ryzyko przypalenia jedwabnej tkaniny. Ponieważ jedwab najłatwiej zmienia swój kształt pod wpływem wody, najlepsze efekty prasowania uzyskasz jeśli jedwabne rzeczy nie będą do końca wysuszone.

Jak prać jedwabne rzeczy

Co jeśli nieodpowiednio wypierzesz jedwab?

Jakie konsekwencje mogą Cię spotkać, jeśli swoje jedwabne rzeczy wypierzesz, nie stosując się do wskazówek? Jedną z możliwych opcji jest utrata naturalnego połysku. Podczas prania w nieodpowiednim detergencie może się zdarzyć, że jedwabna tkanina stanie się dużo bardziej sztywna i utraci swoją pierwotną miękkość, a dodatkowo będzie matowa. Inną negatywną konsekwencją będzie utrata koloru tkaniny. Jedwab nieodpowiednio prany traci swój kolor i może farbować, jeśli użyjemy zbyt wysokiej temperatury. Do utraty koloru może przyczynić się także suszenie jedwabnych ubrań na słońcu. O ile promienie UV są pomocne w przypadku utrzymania naturalnej bieli ubrań, o tyle nie sprawdza się to w przypadku suszenia tkanin jedwabnych. Stosowanie zbyt wysokich temperatur może także doprowadzić do utraty swojej delikatnej struktury. Dodatkowo winowajców tego należy upatrywać także w proszkach enzymatycznych, które powodują rozluźnienie włókien jedwabiu. To z kolei prowadzi do utraty elastyczności i rozciągnięcia tkaniny.

Jedwabne ubrania – inne wskazówki

Jeżeli w swojej szafie masz jedwabne ubrania, pamiętaj, by nie pryskać ich perfumami ani mgiełkami do ciała, które zawierają w swoim składzie głównie alkohol. Jedwab nie lubi się także z antyperspirantem. Nie znaczy to jednak, że zakładając jedwabne bluzki powinnaś z niego zrezygnować! Po aplikacji antyperspirantu odczekaj chwilę, zanim całkowicie on wyschnie i dopiero po tym czasie nałóż jedwabną bluzkę.

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Porządki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Dzień Mamy: co kupić mamie, która ma wszystko?

Dzień Mamy to wyjątkowa okazja, kiedy celebrowane są matczyne miłość, poświęcenie i wsparc…