Home Artykuły sponsorowane Jak dostrzec projekt w przyrodzie?

Jak dostrzec projekt w przyrodzie?

5 min czytania
0
0
220
ewolucja-myslenia-jak-dostrzec-projekt-w-przyrodzie

Człowieka od wieków zastanawia, w jaki sposób powstało życie, a wraz z nim cała złożoność gatunków zamieszkujących planetę Ziemię. Na przestrzeni stuleci powstało na ten temat wiele teorii, a poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie spędza sen z powiek nawet współczesnym naukowcom. Jeżeli dyskusja w tej materii wciąż pozostaje otwarta, a w przestrzeni publicznej pojawiają się nowe doniesienia, to gdzie należy szukać informacji?

Czas na Ewolucję Myślenia!

Na pewno każdy słyszał nazwisko Charlesa Darwina i pojęcie “ewolucja”. Dzieło “O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego” zrewolucjonizowało postrzeganie świata przez ludzi już na początku drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Po dzień dzisiejszy teoria Darwina jest najbardziej rozpowszechnionym w świecie nauki wyjaśnieniem genezy istnienia człowieka. Choć koncepcja brytyjskiego przyrodnika jest poglądem dominującym we wspomnianej dziedzinie, nie brakuje badaczy, którzy ośmielili się podjąć z nią polemikę. Sam Darwin nie obstawał przy nieomylności swojego twierdzenia, nie odnalazł jednak przykładu, który byłby argumentem pozwalającym na jego obalenie. Główne pytanie zadawane przez naukowców brzmi: czy świat jest sumą przypadków, czy może jednak w przyrodzie istnieje projekt?

Co z innymi koncepcjami?

W 1831 roku, rozpoczął się rejs badawczy statku “Beagle”, w którym brał udział 23 – letni wówczas Charles Darwin. Jego specjalnością w czasie eskapady miała być geologia. Pięcioletnia podróż obfitowała w obserwacje, dzięki którym powstały podwaliny paradygmatu ewolucji. Powszechnie znane są historie o ziębach z Galapagos, czy wilkach falklandzkich. Jednak co działo się wcześniej? Co na temat pochodzenia człowieka i innych gatunków twierdzili dziewiętnastowieczni naukowcy przed publikacją wyników badań Darwina i Wallace’a? O pracy Williama Paleya z 1802 roku słyszało już niewątpliwie mniej osób. Czy jednak zawsze nowsze koncepcje muszą być jedynymi właściwymi? Teoria ewolucji pchnęła całą myśl dotyczącą genezy życia na naszej planecie w jednym kierunku. Czy musi to jednak oznaczać, że jest to jedyna słuszna ścieżka rozumowania?

Gotów na pokonanie schematów myślenia?

W przestrzeni publicznej odnaleźć można mnóstwo materiałów dotyczących nauk przyrodniczych. Osoby, które interesuje biologia i zastanawia pochodzenie otaczającego je świata naturalnego, mogą oczywiście czerpać wiedzę z wydawanych w różnym czasie publikacji zarówno książkowych, jak i pojawiających się w formie artykułów naukowych. Jednak dzieła, do których najłatwiej i najszybciej uzyskuje się dostęp, powielają zazwyczaj znane schematy, przekazując informacje wpajane od lat i rzadko odświeżane. Skąd można więc czerpać wiedzę pozwalającą wyjść poza utarty wzorzec, spojrzeć na zagadnienia z kategorii takich jak nauka o ziemi z innej perspektywy? Zainteresowani o otwartych umysłach mogą szukać pomocy na portalach popularno-naukowych, takich jak nowo powstała Ewolucja Myślenia. Poszerzanie swojej wiedzy o nowe punkty widzenia, szczególnie w zakresie hipotez popartych naukowymi faktami może w końcu przynieść same korzyści.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Ola
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jak wybrać baterię łazienkową?

Rodzajów baterii łazienkowych jest naprawdę wiele – czekają na nas i te ścienne, i podtynk…