Home Lifestyle Świadomy konsument – jak nim być i nie dać się nabrać na sztuczki producentów

Świadomy konsument – jak nim być i nie dać się nabrać na sztuczki producentów

7 min czytania
0
0
1,128
Świadomy konsument - jak nim być i nie dać się nabrać na sztuczki producentów

Producenci stosują coraz nowsze i bardziej wyrafinowane sztuczki aby nas przechytrzyć. Ich celem jest oczywiście zysk. Jakie triki powinien poznać świadomy konsument, który chce kupować tylko to, czego faktycznie potrzebuje? Poznaj z nami najbardziej typowe chwyty, które stosują sprzedawcy!

Świadomy konsument planuje!

Planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie! Będąc świadomym konsumentem nie możesz ulegać pokusie ogromnych zakupów wtedy gdy ich nie potrzebujesz. Nie wypełniaj zakupami swojego wolnego czasu. Masz kilka godzin? Przeczytaj książkę lub idź na spacer. Chodzenie po sklepach to strata czasu… i często także pieniędzy. Dodatkowo, jeśli zadajesz sobie pytanie jak być bardziej eko – tutaj planowanie swoich zakupów także jest dobrą odpowiedzią. 

Świadomy konsument czyta skład

Kolejny krok aby po pierwsze – wydawać mniej, a po drugie żyć w duchu zero waste. Czytanie składu dotyczy nie tylko żywności, ale także ubrań. Przykładem mogą być swetry. Obecnie coraz częściej produkuje się te, wykonane w 100% z akrylu. Są one tańsze niż te o lepszym składzie, ale niestety posłużą nam zdecydowanie krócej nawet mimo odpowiedniej pielęgnacji. Lepiej zainwestować w porządną odzież i cieszyć się nią dużo dłużej niż kupować wiele rzeczy bardzo słabej jakości. Na temat kupowania odzieży możesz przeczytać więcej we wpisie Jak chcieć mniej – czyli sztuka minimalizmu w szafie. W przypadku składu żywności unikaj między innymi cukrów na pierwszym lub drugim miejscu. Zwracaj uwagę na konserwanty i tłuszcze.

Rozmieszczenie sklepu

W wielu sklepach rozmieszczenie alejek nie jest przypadkowe. Oczywiście po raz kolejny chodzi o zysk. Produkty rozmieszczone są tak, abyśmy kupili ich jak najwięcej, często wybierając te droższe, a ponadto przypominając sobie o kolejnych rzeczach które “przydadzą nam się” podczas zwiedzania sklepowych alejek. Świadomy konsument będzie zdawał sobie sprawę z tego, że przykładowo podstawowe produkty takie jak chleb, jajka czy mleko, które kupujemy bardzo często znajdują się na końcu sklepu. Musimy zatem minąć niemal wszystkie alejki. Dolna półka zawiera zwykle produkty najtańsze. Na wysokości wzroku znajdują się te z nich, których sklep chce sprzedać najwięcej. Dodatkowo przy kasach zwykle znajdują się tzw. produkty impulsowe. Są to np. batoniki, gumy do żucia czy napoje słodzone, które kupujemy często bez zastanowienia, pod wpływem impulsu. 

Promocje

Często promocje to po prostu kolejna sztuczka producentów. Zdarza się, że w weekendy cena jest sztucznie podwyższana, natomiast  w ciągu tygodnia spada. Znaczek promocji działa na podświadomość klientów, zwracając uwagę i przekonując do zakupu. Innym krokiem są też karty lojalnościowe – służą one do przyciągnięcia uwagi klienta i przekonania go aby kupował właśnie w tym określonym sklepie.Słowa – pułapki stosowane często przez producentów to przykładowo “promocja”, “okazja”, “korzyść” czy “prezent”.  Wszystko to ma na celu wywołać w nas wrażenie, że nie dokonaliśmy zakupu, a ktoś nam coś dał. 

Drogie produkty i średni wariant

Często zdarza się, że np. w menu mamy podane jakieś drogie picie, zestawiane z innymi produktami. Dzieje się tak dlatego, że pozostałe dania, zestawione z bardzo drogim produktem wydają się być tańsze. Ma to służyć racjonalizacji wyboru pozostałych rzeczy, które kupujemy

Drugi typ sztuczki często stosowany jest między innymi w kinach czy kawiarniach. Nawet całkiem świadomy konsument często nie zdaje sobie sprawy ze stosowania tego typu triku. W przypadku zaoferowania kawy w rozmiarze małym albo dużym większość klientów wybierze małą opcję. Jeśli do menu dodamy trzecią opcję – średnią, nieznacznie różniącą się cena od dużej, zdecydowanie wzrośnie sprzedaż największej wersji. 

To oczywiście nie wszystkie sztuczki, które stosują producenci. Jeśli znacie jeszcze jakieś – dajcie nam znać w komentarzu! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…