Home Rozwój osobisty Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie – porady prawne

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie – porady prawne

13 min czytania
0
0
1,066
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie - porady prawne

Prawdopodobnie każda osoba wynajmująca komuś swoje mieszkanie chce, by najemca dbał o lokal, terminowo płacił, był kulturalny i bezproblemowy. Którego najemcę wybrać, jeśli chętnych jest kilku, a każdy wydaje się być odpowiedni? Jeśli wynajem mieszkania budzi u Ciebie obawy i nie do końca wiesz, jak się zabezpieczyć przed ewentualnymi szkodami i stratami, przychodzimy z pomocą. Przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Dowiesz się także, co zrobić by zminimalizować ryzyko niepowodzenia oraz potencjalne koszty.

Rzetelność

Jedną z pierwszych rzeczy, które warto sprawdzić przed wynajęciem komuś mieszkania, jest rzetelność najemcy. Warto dowiedzieć się, czy osoba, której zamierzamy wynająć mieszkanie ma stałe źródło dochodu, kto będzie płacił za mieszkanie itp. W takim przypadku warto zabezpieczyć się i zdobyć informacje na temat sytuacji finansowej osoby wynajmującej, która powinna być rzetelna, godna zaufania i terminowo płacić wszystkie zobowiązania. Niektórzy najemcy zdobywają także referencje od poprzednich właścicieli wynajmowanych mieszkań, którzy mogą poświadczyć o ich rzetelności i uczciwości. Innym sposobem jest korzystanie z pomocy biura nieruchomości, które wyklucza osoby nierzetelne i niewywiązujące się ze swoich zobowiązań.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? – Umowa!

Warto to jeszcze raz zaznaczyć – umowa wynajmu mieszkania może być zawierana wyłącznie pisemnie! Będzie to zabezpieczenie zarówno dla jednej jak i drugiej strony. Jest to dowód jeśli któraś ze stron chciałaby dochodzić swoich praw, w przypadku umowy słownej nie jest to możliwe. Uwzględnienie konkretnych warunków dotyczących najmu mieszkania jest niezwykle ważne w celu stworzenia bezproblemowej współpracy. Stworzenie takiej umowy można zlecić osobom mającym na ten temat fachową wiedzę – np. pośrednikowi w obrocie nieruchomościami lub kancelarii prawnej.

Co w umowie?

W umowie warto zawrzeć takie informacje, jak np. sposób wypowiedzenia umowy i zwrotu mieszkania po zakończeniu okresu jego najmu. W umowie powinny zostać zawarte także ustalenia na temat rozliczenia kosztu ewentualnych zniszczeń, a także okresu wypowiedzenia i sposobu przekazania wypowiedzenia.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Podczas przekazywania mieszkania warto pamiętać także o protokole zdawczo-odbiorczym. Czym wspomniany protokół jest i kiedy należy go spisać? Otóż dokument ten może być spisany na każdym etapie sprzedaży mieszkania, ale data sporządzenia wpływa na jego zawartość. Jeżeli chcemy zabezpieczyć się pod względem elementów wyposażenia mieszkania, należy taki protokół sporządzić przed zawarciem umowy sprzedaży. Protokół zdawczo-odbiorczy jest bardzo przydatnym dokumentem, który stanowi dowód ustalonych przy kupnie zobowiązań i decyzji. Jest to odpowiednie zabezpieczenia także dla osoby wynajmującej swoje mieszkanie, jeśli nowi lokatorzy oddadzą je w pogorszonym stanie tłumacząc, że “tak już było”. Do protokołu zdawczo-odbiorczego warto załączyć także dokumentację fotograficzną. Zdjęcia te należy wykonać przy najemcy. Na zdjęciach powinno się zawrzeć zdjęcia wszystkich uszkodzeń wspomnianych w protokole. Jest to argument niepodważalny w ewentualnym sporze z najemcami.

Rola protokołu

Jaką dokładnie protokół zdawczo-odbiorczy ma rolę? Po zawarciu umowy sprzedaży dokument ten jest potwierdzeniem wydania lokalu i kluczy oraz zawiera aktualny stan liczników, który ma umożliwiać rozliczenie byłego właściciela z dostawcami mediów. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów, protokół ten powinien być sformułowany bardzo precyzyjnie. Dodatkowo protokół zdawczo-odbiorczy opisuje ogólny stan mieszkania. Jeżeli np. sprzedający nie pozostawi w mieszkaniu sprzętu, który powinien (np. telewizor, sprzęt kuchenny itp.), protokół zdawczo-odbiorczy jest dokumentem, który stanowi podstawę roszczeń osoby, która nabywa mieszkanie.

Co należy pamiętać o protokole zdawczo-odbiorczym?

Protokół zdawczo-odbiorczy należy wykonać w 2 egzemplarzach. Należy zaznaczyć kto i w jakim celu sporządził protokół oraz jakiej nieruchomości dotyczy. W przypadku, gdy protokół sporządzany jest po zawarciu umowy, należy wskazać na umowę lub akt notarialny, który dotyczy kupna lokalu. Ważne jest to, by zapisać datę i miejsce powstania protokołu oraz zostawić pole na podpisy obydwu stron. W protokole zdawczo-odbiorczym należy jak najdokładniej opisać stan techniczny mieszkania – uwzględniając np. podłogi, sufity, ściany itp. Muszą być uwzględnione także pozostawiane sprzęty i meble oraz stan i stopień zużycia wszystkich instalacji. Informacje, które można zawrzeć w protokole to także liczba przekazywanych kompletów kluczy i datę opłacenia czynszu.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie - klucze

Klucze

Klucze zostają przekazane najemcy mieszkania po zapłacie całej należności. Obowiązkiem osoby kupującej mieszkanie lub wynajmującej jest sprawdzenie, czy otrzymała ona wszystkie niezbędne klucze i piloty. Nie tylko te do samego mieszkania, ale także piwnicy, skrzynki pocztowej, kosza na śmieci oraz garażu. Jeśli to my wynajmujemy mieszkanie od kogoś, warto przemyśleć także zmianę zamków po otrzymaniu kluczy. Po zakończeniu okresu wynajmu konieczne jednak będzie, by zdać mieszkanie w takim stanie, w jakim je zastano. Oznacza to, że w przypadku wkładki w zamku po tym czasie konieczne będzie ponowne zamontowanie starej wkładki, do której klucze ma właściciel. Ze względu na to, że protokół zdawczo-odbiorczy zabezpiecza interesy zarówno jednej jak i drugiej strony, wynajmujący i najemca powinni w równym stopniu zadbać o jego jak najdokładniejsze przygotowanie.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie – kaucja

Kaucja to kwota, płacona przez najemcę właścicielowi mieszkania. Kaucję pobiera się w momencie przekazania mieszkania. Jeżeli lokal jest oddawany w stanie niepogorszonym, kaucja zwracana jest w całości po zakończeniu najmu. Zwrot kaucji musi się odbyć w terminie 30 dni. Jej wysokość jest do ustalenia i różni się np. w zależności od standardu mieszkania. Zwykle jest to dwukrotność miesięcznego czynszu wraz ze średnimi opłatami za media, nie może być jednak wyższa niż dwunastokrotność czynszu.

Zobowiązania

Jeśli wynajmujemy komuś mieszkanie, warto zweryfikować, czy najemca opłaca wszelkie zobowiązania regularnie. Może to obejmować np. opłaty za media, zwłaszcza jeżeli najemca stwierdził, że będzie regulował je samodzielnie. Warto w samej umowie dopisać punkt na temat przesyłania dowodów opłat dotyczących regulowania rachunków takich jak np. media czy prąd. Warto także weryfikować, czy najemca faktycznie wywiązuje się ze zobowiązań względem nas. Jeśli umówiliście się, że płatność za mieszkanie pojawi się na koncie do 10. każdego miesiąca, jest już 20., a pieniędzy nadal nie ma, powinnaś działać! Dodatkowo jeśli najemca zgłasza jakieś awarie w mieszkaniu, także należy podjąć odpowiednie kroki, by uniknąć ewentualnych szkód, kosztów i zobowiązań.

Mamy nadzieję, że nasz wpis okazał się przydatny i ułatwi Tobie bezproblemowe wynajęcie mieszkania. Czy to powyższej listy dorzuciłybyście jeszcze jakieś porady i wskazówki dla wynajmujących mieszkanie? Dajcie znać w komentarzu i podzielcie się swoimi doświadczeniami! 

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną…