Home Artykuły sponsorowane Czy osteoporoza jest wyleczalna?

Czy osteoporoza jest wyleczalna?

7 min czytania
0
0
1,959
Osteoporoza - przyczyny i leczenie

Osteoporoza charakteryzuje się utratą masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększeniem podatności na złamania. Kiedy cierpimy na to schorzenie, nasze kości tracą wytrzymałość, stają się porowate i łamliwe. Czy osteoporozę można więc wyleczyć?

Jakie są przyczyny osteoporozy?

Przyczyną osteoporozy jest niska masa mineralna kości. Tkanka kostna stopniowo rozrzedza się i staje się o wiele bardziej łamliwa. Zmniejszenie masy mineralnej kości następuje w wyniku działania wielu różnych czynników. Niektóre są niestety niezależne od nas, ale na inne możemy mieć wpływ. Do czynników, których nie możemy kontrolować należą wiek, płeć i uwarunkowania genetyczne. Osłabienie kości jest naturalnym procesem starzenia się organizmu. Biorąc pod uwagę płeć oraz zmiany hormonalne po okresie menopauzy, kobiety są zdecydowanie bardziej narażone na zachorowanie. Kolejną kwestią są czynniki genetyczne, ponieważ stwierdzono związek między występowaniem określonych genów a rozwojem osteoporozy.

Zależne od nas czynniki, które sprzyjają rozwojowi osteoporozy, to między innymi niedostateczna aktywność fizyczna, ponieważ ruch pobudza tkankę kostną do rozwoju. Kolejną kwestią jest spożywanie zbyt małych ilości wapnia i witaminy D, które są niezbędne do zachowania zdrowych i mocnych kości. Nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów również negatywnie wpływają na stan naszych kości. Co więcej, spożywanie dużych ilości produktów z kofeiną także wywiera niekorzystny wpływ na metabolizm kostny. Dowiedz się więcej na: https://calperos.pl/o-osteoporozie

Jakie są objawy osteoporozy?

Możemy zauważyć pewne sygnały, które umożliwią nam wcześniejsze rozpoznanie choroby. Jedną z oznak osteoporozy jest postępująca z wiekiem utrata wzrostu. Może się również zdarzyć, że złamiemy kość bez rozpoznawalnej przyczyny. Nawet niegroźny upadek może skończyć się złamanym biodrem czy nadgarstkiem, a nie zwykłym zbiciem czy siniakiem.

Kolejnym wskaźnikiem sugerującym rozwój osteoporozy jest tak zwany „wdowi garb”, czyli okrągłe plecy. Nieustępujący ból w odcinku lędźwiowym i grzbietowym kręgosłupa także może świadczyć o rozwijającej się osteoporozie. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, jak najszybciej powinieneś skonsultować to z lekarzem, aby uzyskać diagnozę.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Przede wszystkim powinniśmy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wapnia. Należy o tym pamiętać podczas planowania codziennej diety. Produkty spożywcze, w których możemy znaleźć ten składnik to przede wszystkim mleko i jego przetwory, jajka, orzechy, jarmuż czy soja. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniej dawki wapnia w pożywieniu, powinniśmy sięgnąć po środki z apteki, na przykład Calperos. Regularne spożywanie pokarmów bogatych w witaminę D pomoże nam uniknąć problemów z osteoporozą w przyszłości. Jest ona obecna między innymi w żółtym serze, wątróbce wieprzowej i rybach morskich. Niestety sama dieta to nie wszystko. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, powinniśmy zwrócić uwagę na styl życia, jaki prowadzimy. Regularna aktywność fizyczna może nas wzmocnić. Zupełnie odwrotne działanie będzie miało natomiast palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz siedzący tryb życia. Dlatego też warto zrezygnować z używek i zacząć się regularnie ruszać.

Jak leczyć osteoporozę?

Profilaktyka obejmuje wzmocnienie kości, ograniczenie czynników ryzyka oraz zapobieganie upadkom. Jak leczyć osteoporozę? To zależy od indywidualnego przypadku i zaleceń lekarskich. Zazwyczaj pacjenci muszą przez długi czas przyjmować środki antyresorpcyjne. Zalecane jest, aby brali również leki anaboliczne, wspomagające tworzenie się tkanki kostnej. Leczenie osteoporozy wymaga interdyscyplinarnego podejścia, czyli współpracy kilku specjalistów. Można również stosować preparaty bogate w wapń, które będą działać uzupełniająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Jak wybrać najlepszą szczoteczkę soniczną dla swoich potrzeb?

Szczoteczka soniczna, jeśli będzie dobrze dobrana, może służyć nie jednemu, ale wszystkim …