Home Artykuły sponsorowane Co zrobić, kiedy dziecko ma zaparcia?

Co zrobić, kiedy dziecko ma zaparcia?

8 min czytania
1
0
719

W pewnym momencie swojego życia nawet do 30% dzieci cierpi na zaparcia. Często jednak zdarza się tak, że nie możemy określić organicznych problemów, które mogą do nich prowadzić, stąd mówi się wtedy o zaparciach czynnościowych. Niezależnie jednak od ich powodu, to często wstydliwy problem, z którym jednak możemy sobie coraz lepiej radzić.

Powodów zaparć może być wiele. Jednym z najpopularniejszych, zwłaszcza u najmłodszych, jest zmiana pokarmu z płynnego na taki w formie stałej. Podobnie jest, gdy zmieniamy naturalne mleko matki na mleko w proszku. Innym powodem może być ten, w którym dziecko uczy się korzystać z nocnika, czyli pomiędzy 2 a 4 rokiem życia. Najnowsze badania wskazują jednak, że częstym powodem zaparć mogą być problemy z naszą mikroflorą jelitową – wcześniej mogło być podobnie, lecz powody te mogły nie być odkrywane, stąd zaparcie te zaliczaliśmy do tych czynnościowych, pozbawionych organicznych powodów.

Pokarm powodem zaparć

Jak już wspomnieliśmy, to właśnie kwestie pokarmowe mogą często powodować problemy z zaparciami. Dowodzi tego również to, że niemal nie występują one u dziecka, które karmione są mlekiem matki. Nie jest to jednak standard, ponieważ w tym przypadku zaparcia mogą być objawem alergii na mleko matki.

BioGaia

Wtedy zmiany muszą zajść, jednak w diecie matki. Częstym i do tego skutecznym rozwiązaniem okazuje się znacznie ograniczenie w jej diecie nabiału.

Podobnie w przypadku dzieci karmionych odpowiednimi preparatami – w tym przypadku również mogą pojawić się problemy natury alergicznej, w tym przypadku alegrii na białka mleka, jednak same preparaty potrafią być bardzo dużym wyzwaniem dla rozwijającego się jeszcze u tak młodych dzieci układu pokarmowego. Różne układy pokarmowe różnie będę reagować na preparaty żywieniowe, w części przypadków może się to jednak skończyć m.in. zaparciami. Jeżeli te ostatnie pojawiły się, na samym początku warto zastanowić się, czy u dziecka odbywała się ostatnio jakaś duża zmiana żywieniowa.

Oczywistą, dużą zmianą, podczas której zaparcia mogą się pojawić, jest wprowadzanie pokarmów stałych do diety naszego dziecka. W tym przypadku powinniśmy bacznie obserwować, czy nasze dziecko, zwłaszcza na początku wprowadzanych zmian, wypróżnia się odpowiednio często. Jeżeli jest inaczej, warto postawić na herbatki, wodę czy inne, lecz niesłodzone napoje Nie powinny być one również gazowane. Sporą ulgę może przenieść również znacznie większa ilość błonnika w diecie dziecka.

Z najnowszych badań wynika, że bakterie kwasu mlekowego, Lactobacillus reuteri Protectis, mogą pozytywnie wpływać na florę bakteryjną w jelitach naszego dziecka oraz mieć pozytywny wpływ na perystaltykę jelit.

Dowiedz się więcej o zaparciach > https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-3-18-lat/zaparcia/
Pamiętajmy, że w momencie, gdy zaparcia nie mijają, powinniśmy czym prędzej udać się do pediatry i skonsultować ten problem. Sami, jako rodzice, bez konsultacji z lekarzem nie powinniśmy decydować się również na środki powodujące przeczyszczenie, ponieważ może to być niebezpieczne dla dziecka.

Zaparcia u starszych dzieci i nastolatków

Również u starszych dzieci czy nastolatków zaparcia występują. W tym przypadku jednak problemem dla nas, rodziców, jest to, że ciężko to zaobserwować a problem jest na tyle wstydliwy, że dzieci mogą nie chcieć nas o tym poinformować.

W tym przypadku powodami również mogą być zaburzenia we florze jelitowej, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów czy w końcu zbyt mała ilość błonnika w diecie. Tutaj powodem mogą być również stany emocjonalne i psychiczne naszego dziecka, które jednak nie dość, że mieniają się szybko i diametralnie, to często trudno trafnie je ocenić.

Jak rozpoznać zaparcie u dzieci i nastolatków?

Jest to trudniejsze niż u niemowlaków, jednak nie niemożliwe. O zaparciach mówimy, gdy ilość wypróżnień w ciągu tygodnia wynosi 2 lub mniej. Obserwujmy, czy dziecko odpowiednio często chodzi do toalety, czy nie skarżą się na bóle brzucha oraz, czy na bieliźnie nie pojawiają się ślady stolca. Jeżeli podejrzewamy problem, warto o nim szczerze porozmawiać – nie powinien być to temat tabu.

Podobnie jak w przypadku niemowlaków przeciwdziałać zaparciom mogą odpowiednie probiotyki, jednak gdyby problem nie ustępował, zalecamy udanie się z nim jak najszybciej do lekarza rodzinnego.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

1 Komentarz

  1. Ela

    28 września, 2020 at 12:36 pm

    U nas zaparcia pojawiają się sporadycznie, głównie w czasie wakacyjnych wyjazdów, kiedy odpuszczamy trochę zdrową dietę…Dzieci mają pozwolenie np. na jedzenie słodyczy w znacznie większych ilościach niż na co dzień ale do tego dochodzą fast foody i niezbyt zdrowe przekąski
    Wtedy szybkim bezpiecznym i skutecznym środkiem, który w kilkanaście min likwiduje zaparcie są czopki eva/qu bambini – unas się sprawdziły w tym roku. W codziennym życiu mocno ograniczamy, to co niezdrowe a słodycze są w domu bardzo rzadko. Zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie pomagają zdecydowaniu w eliminowaniu zaparcia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Jak wybrać najlepszą szczoteczkę soniczną dla swoich potrzeb?

Szczoteczka soniczna, jeśli będzie dobrze dobrana, może służyć nie jednemu, ale wszystkim …