Home Artykuły sponsorowane Co warto wiedzieć o kofeinie?

Co warto wiedzieć o kofeinie?

5 min czytania
0
0
466
Co warto wiedzieć o kofeinie?

Jeden z najbardziej popularnych napojów pobudzających, jakim jest kawa, zawdzięcza swoje działanie kofeinie. To ona jest odpowiedzialna za polepszanie samopoczucia, a także za pobudzanie organizmu do działania. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzuje się kofeina, oraz jaka kawa ma jej najwięcej. 

Czym jest kofeina? 

Kofeina uznawana jest za związek chemiczny, który zaliczany jest do grupy alkaloidów purynowych. W skład tej substancji wchodzą przede wszystkim atomy węgla i azotu. Naturalnie występuje ona w wielu napojach i produktach, takich jak:

 • kawa,
 • czarna herbata,
 • ziarna kakaowca,
 • owoce guarany,
 • liście ostrokrzewu paragwajskiego.

Kofeina i jej wyjątkowe właściwości pobudzające

Kofeinę można spożywać w różnej postaci, jednak największe rozpowszechnienie zawdzięcza ona kawie. To w tym napoju znajdują się odpowiednie zawartości związku, które umożliwiają uzyskanie satysfakcjonujących i cenionych właściwości, płynących ze spożywania substancji. Dzieje się tak jednak wyłącznie w momencie, gdy ziarna kawowca, są wysokiej jakości. Kawę sprowadzaną od dobrych i sprawdzonych producentów można znaleźć między innymi w sklepie Cafe Silesia

Kofeina ma zdolność do przenikania z krwi do mózgu, dlatego pobudza organizm, dodając mu energii do pracy i bardziej intensywnego myślenia. Działa ona poprzez blokowanie adenozyny, odpowiedzialnej za poczucie senności. Dzięki temu podwyższa się poziom takich neuroprzekaźników jak:

 • acetylocholina,
 • noradrenaliny,
 • dopamina,
 • serotonina.

To właśnie one są odpowiedzialne za pobudzanie układu nerwowego, przyspieszanie pracy serca, rozszerzanie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie ogólne pobudzanie do działania. 

Czy kofeina jest zdrowa? 

Kofeina jest substancją wykorzystywaną w przemyśle farmaceutycznym. Ze względu na uwalnianie dopaminy, niekiedy działa ona bowiem na poprawę samopoczucia. Substancja dodawana jest również do niektórych tabletek przeciwbólowych. Wzmacnia ona ich działanie, zmniejszając między innymi długość trwania migren. Należy jednak wiedzieć, iż kofeina jest moczopędna, co sprawia, że z organizmu mogą wypłukiwać się niektóre składniki odżywcze. Dzieje się tak jednak wyłącznie przy spożywaniu dużych dawek. W takim przypadku warto suplementować między innymi:

 • wapń,
 • magnez,
 • witaminy z grupy B.

Czy kofeinę można przedawkować? 

Aby zapewnić sobie wyłącznie pozytywne działanie kofeiny, należy stosować się do zaleceń dotyczących dawek, jakie można spożywać. Przyjmuje się, że dla osoby dorosłej powinno być to mniej niż 300 mg substancji w ciągu doby. Przed zakupem produktu, w którego skład wchodzi kofeina, warto więc dokładnie się upewnić, jaka jest to ilość. Przykładowo w filiżance czarnej herbaty znajduje się ok. 50 mg, a w kawie do ekspresu od 80 mg nawet do 140 mg. Różnorodność wynika przede wszystkim z rodzaju wykorzystanych ziaren oraz sposobu ich palenia. Przemyślane spożywanie kofeiny może jednak przynieść wiele korzyści, poczynając od właściwości pobudzających, aż po wyjątkowy smak kawy lub innych napojów takich jak yerba mate czy czekolada. 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Precyzyjne szczotkowanie zębów dzięki technologii magnetycznej szczoteczek Oral-B iO

Technologia magnetyczna w szczoteczkach do zębów to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, któ…